Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/777

Sposób wytwarzania oleju mikrobiologicznego z hodowli mikroorganizmów olejogennych

Tytuł
Sposób wytwarzania oleju mikrobiologicznego z hodowli mikroorganizmów olejogennych
Opis/specyfikacja
Olejogenne drożdże z gatunku Yarrowia lipolytica wykazują zdolność magazynowania w komórkach ponadprzeciętnych ilości tłuszczów. Tak zmagazynowane tłuszcze zapasowe syntezowane w ilości minimum 20% suchej masy nazywamy olejem mikrobiologicznym, który wykazuje potencjał m.in. w żywieniu zwierząt, ludzi lub jako substrat w produkcji paliwa typu biodiesel. Co interesujące, gatunek Y. lipolytica toleruje dość wysokie zasolenie w podłożu hodowlanym, nawet do kilkunastu procent, co stwarza nowe możliwości ich biotechnologicznego zastosowania.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania oleju mikrobiologicznego z hodowli mikroorganizmów olejogennych z wykorzystaniem podłoża zawierającego odpadową solankę. Opracowano metodę ponownego wykorzystania strumienia ścieków poprodukcyjnych w postaci solanki i zmniejszenia ilości zużywanej wody w procesie hodowli drożdży olejogennych służącej wytworzeniu oleju mikrobiologicznego bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe: oleinowy, linolowy i linolenowy.
Przewidywane zastosowanie
Wynalazek znajduje zastosowanie w przemyśle rolno-spożywczym i dotyczy solanek czyli roztworów chlorku sodu i niekiedy także innych soli nieorganicznych, wykorzystywanych w procesach technologicznych w szczególności w zakładach przetwórstwa ryb, zakładach mięsnych, mleczarskich i innych z branży spożywczej, w tym w sposób szczególny do otrzymywania produktów rybnych w czasie solankowania ryb. Zagospodarowanie i/lub utylizacja solanki odpadowej stanowi istotny problem w stanie techniki. (Potencjalni zainteresowani: Frosta Sp. z.o.o, Wilbo S.A., Morpol S.A, Lisner Sp. z.o.o. itp.)
Prezentowany wynalazek może być rozwijany na wiele sposobów. Wynalazek może znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach planujących produkcję oleju mikrobiologicznego o wysokim udziale nienasyconych kwasów tłuszczowych, mogącego stanowić alternatywę dla dostępnych na rynku suplementów wzbogacających dietę ludzi m.in. w kwasy omega-6. (Potencjalni zainteresowani: Health Labs Care S.A., Nutrifarm Sp. z o.o., Health Labs, Polski Lek Sp. z.o.o., Adamed Pharma S.A., Noyo Pharm Sp. z o.o. itp.)
Zainteresowania wynalazkiem można spodziewać się także w branży paszowej, gdzie suszona czy liofilizowana biomasy drożdży olejogennych o wysokiej zawartości białka, mikro- i makroelementów oraz zasobna w olej mikrobiologiczny bogaty w nienasyconej kwasy tłuszczowe może być stosowana jako dodatek wzbogacający paszę gospodarskich czy ryb. (Potencjalni zainteresowani: Onesano S.A., Agrifood Sp. z o.o. itp.) Obecnie suszona biomasa komórek mikroorganizmów olejogennych możne zostać uznana również za atrakcyjną propozycję suplementu diety ludzi.
Słowa kluczowe
odpady przemysłu spożywczego, mikrobiologiczna, utylizacja odpadów, gospodarka o obiegu zamkniętym, zielona chemia, olej mikrobiologiczny, drożdże paszowe, mikroorganizmy olejogenne, Yarrowia lipolytica
Spodziewane efekty stosowania
Utylizacja odpadów przemysłowych z użyciem mikroorganizmów jest obiecującą metodą, ponieważ oprócz zagospodarowania odpadów w hodowli drobnoustrojów pozyskuje się jednoczenie ich cenne metabolity, często wykorzystywane w przemyśle spożywczym m.in. enzymy, składniki odżywcze oraz funkcjonalne dodatki do żywności. Zaproponowane rozwiązanie pozwoli na redukcję wykorzystania wody wodociągowej w celach hodowlanych drożdży olejogennych nawet do 70%. Szczególnie korzystnym jest zastąpienie części wody niezbędnej do przygotowania podłoży hodowlanych solanką odpadową, która stanowi uciążliwe ścieki generowane przez zakład przemysłowy. Największym wyzwaniem w oczyszczaniu stanowią chlorki (m.in. NaCl), ponieważ ich usuwanie na drodze osmozy lub odparowania jest nieekonomiczne. Tym samym strumień ścieków może zostać zawrócony i ponownie wykorzystany w innym procesie – hodowli mikroorganizmów, podczas którego syntezowany jest wartościowy produkt - olej mikrobiologiczny. Rozwiązanie ogranicza zużycie wody, wpisując się jednocześnie w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy), a nowo pozyskanego produktu w postaci oleju mikrobiologicznego posiada duży potencjał przemysłowego wykorzystania co związane jest z wieloma korzyściami prozdrowotnymi zarówno dla ludzi jak i zwierząt wynikającymi z zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Produkcja oleju mikrobiologicznego w porównaniu do tłuszczów zwierzęcych czy olejów roślinnych, posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest niezależna od pory roku i warunków pogodowych czy położenia geograficznego. Nie wymaga także stałego nawadniania, ani wykorzystania gruntów rolnych. Biorąc pod uwagę nie tylko ekologię, ale także aspekt ekonomiczny, dzięki zastosowaniu organicznych odpadów przemysłowych, koszty produkcji mikroorganizmów olejogennych i oleju mikrobiologicznego mogą zostać obniżone.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/777
2024-12-05 11:20:56
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
27.05.2021
P. 437980
27.03.2023
Pat. 243222