Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/773

Sposób otrzymywania kompozytowego materiału anodowego na bazie Sb dla ogniw galwanicznych, w szczególności sodowych

Tytuł
Sposób otrzymywania kompozytowego materiału anodowego na bazie Sb dla ogniw galwanicznych, w szczególności sodowych
Opis/specyfikacja
W wynalazku proponujemy sposób otrzymywania kompozytowego materiału anodowego na bazie antymonu (Sb) dla ogniw sodowych. Technologia ta jest obiecującą alternatywą dla ogniw typu Li-ion, których produkcja związana jest z problemem ograniczonych zasobów surowców. Opracowana metoda opiera się na solwotermalnej reakcji soli SbCl3 z Zn w glikolu etylenowym w obecności nanometrycznego węgla. Po odwirowaniu i wysuszeniu otrzymany materiał składa się z trzech faz: Sb o ziarnach w kształcie liści paproci, Sb4O5Cl2 o ziarnach w kształcie prostopadłościanów oraz węgla w rozmiarach nanometrycznych. Opisana metoda jest prosta, tania i bezpieczna dla środowiska, a materiał anodowy charakteryzuje się zarówno wysoką stabilnością pracy jak i pojemnością (510 mAh/g w setnym cyklu pracy, przy pracy pod obciążeniem 0,1 A/g). Opracowany przez nas wynalazek przyczyni się do rozwoju technologii ogniw sodowych, w której obecnie stosuje się węglowe materiały anodowe o pojemności ograniczonej do ok. 350 mAh/g.
Przewidywane zastosowanie
Ogniwa sodowe, z zaproponowanym materiałem anodowym, mogą znaleźć zastosowanie jako wielkoskalowe magazyny energii. Technologia ta będzie wsparciem dla źródeł odnawialnych, pracujących w sposób nieciągły. Wykorzystanie ogniw sodowych może wspomóc stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej.
Odbiorcami technologii mogą być firmy produkujące ogniwa sodowe, natomiast odbiorcami wyprodukowanych ogniw mogą być firmy zarządzające farmami fotowoltaicznymi oraz wiatrowymi, a także osoby prywatne, które chcą zamontować przydomowy magazyn energii.
Słowa kluczowe
ogniwa sodowe, materiały anodowe, antymon
Spodziewane efekty stosowania
Zastosowanie wynalazku pozwoli zwiększyć pojemność ogniw sodowych, stosowanych jako magazynów energii. Dzięki większej pojemności oraz niższej cenie staną się bardziej konkurencyjne w stosunku do technologii Li-ion. Dywersyfikacja systemów magazynowania energii pozwoli na większy udział odnawialnych źródeł energii w mix-ie energetycznym.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/773
2024-12-05 10:56:11
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
21.12.2023
P.447216