Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/770

Nowe, bioaktywne glikozydy dihydrochalkonów z atomem chloru o potencjale do zastosowania w przemyśle kosmetycznym w cyklu 12 wynalazków

Tytuł
Nowe, bioaktywne glikozydy dihydrochalkonów z atomem chloru o potencjale do zastosowania w przemyśle kosmetycznym w cyklu 12 wynalazków
Opis/specyfikacja
Prezentowane wynalazki dotyczą sposobów otrzymywania nowych flawonoidów – glikozydów dihydrochalkonów z atomem chloru. Otrzymane związki charakteryzują się zwiększonym potencjałem przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym, cytoprotekcyjnym i poprawionymi parametrami fizykochemicznymi względem flawonoidów bez przyłączonej jednostki glikozydowej, w tym w szczególności lepszą rozpuszczalnością w wodzie i stabilnością metaboliczną. Atom chloru będący modulatorem aktywności jest obecny w nielicznych, naturalnie występujących flawonoidach, a zastosowanie wyłącznie syntezy chemicznej nie pozwala na uzyskanie z zadowalającą wydajnością glikozydów flawonoidów z atomem chloru. Opisywane wynalazki stanowią rozwiązanie tego problemu, ponieważ aglikony flawonoidowe z atomem chloru, otrzymane na drodze syntezy chemicznej, są przekształcane do ich pochodnych glikozydowych w sposób wydajny i zgodny z zasadami zielonej chemii przez układ enzymatyczny entomopatogennych grzybów strzępkowych.
Przewidywane zastosowanie
Prezentowane glikozydy dihydrochalkonów z atomem chloru mogą znaleźć zastosowanie przede wszystkim w preparatach kosmetycznych i farmaceutycznych dzięki swojej aktywności przeciwdrobnoustrojowej, konserwującej, przeciwzapalnej, przeciwutleniającej i działaniu ochronnemu względem promieniowania ultrafioletowego. Zastosowanie biotransformacji rozwiązuje problem skomplikowanej i pracochłonnej syntezy chemicznej glikozydów flawonoidowych oraz umożliwia otrzymanie pochodnych flawonoidowych o poprawionej stabilności, biodostępności i, co istotne dla formulacji kosmetycznych czy farmaceutycznych, dobrej rozpuszczalności w wodzie. Również odpad poprodukcyjny z biotransformacji, który stanowi zawiesina zawierająca biomasę grzybów entomopatogennych oraz frakcję wodną zawierającą głównie elementy zautolizowanych komórek drobnoustrojów i ich metabolity, ma potencjał do zastosowania jako dodatek paszowy dla zwierząt monogastrycznych (biomasa) oraz substytut wody technologicznej i jednocześnie źródło związków funkcjonalnych do przygotowania innowacyjnych naturalnych surowców kosmetycznych (frakcja wodna). Potencjalnymi odbiorcami prezentowanych wynalazków mogą być w pierwszej kolejności firmy kosmetyczne czy też biotechnologiczne, np.: Symbiosis Sp. z o.o., InventionBio S.A., Biotts S.A, a wraz z rozwojem technologii
i dokładnym zbadaniem bioaktywności i bezpieczeństwa stosowania tych substancji również firmy farmaceutyczne, np. Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A., USP Zdrowie, Olimp Laboratories Sp. z o.o., Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena.
Słowa kluczowe
Potencjalnymi odbiorcami mogą być słodownie oraz przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego wytwarzające produkty sojowe bądź wykorzystujące soję jako jeden ze składników produktu gotowego.
Spodziewane efekty stosowania
Glikozydy dihydrochalkonów z atomem chloru, które są przedmiotem prezentowanych wynalazków, mogą znaleźć zastosowanie jako związki: przeciwdrobnoustrojowe, konserwujące, przeciwłupieżowe, przeciwzapalne, przeciwutleniające, cytoprotekcyjne i chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym w wyrobach kosmetycznych i farmaceutycznych. Związki te, w przypadku rozwinięcia technologii ich otrzymywania w większej skali, mogą być odpowiedzią na szereg obecnie istniejących wyzwań przemysłu kosmetycznego jakimi są: poszukiwanie nowych składników bioaktywnych kosmetyków pełniących również funkcję konserwującą dla produktu kosmetycznego i eliminujących stosowane obecnie, a nieakceptowane przez klientów, konserwanty takie jak parabeny, donory formaldehydu i pochodne fenolu; poszukiwanie nowych, organicznych składników kosmetyków o funkcji ochronnej wobec promieniowania ultrafioletowego w celu ograniczenia stosowania szkodliwych dla środowiska filtrów przeciwsłonecznych; a także pozyskiwanie surowców kosmetycznych na rynku europejskim z pominięciem dostawców z Azji, w celu rozwiązania problemu zaburzonego globalnego łańcucha dostaw spowodowanego obecną sytuacją epidemiologiczną, gospodarczą i geopolityczną. Natomiast zastosowanie biotransformacji w procesie wytwarzania surowca kosmetycznego w oparciu o „green chemistry” wraz z zagospodarowaniem odpadu poprodukcyjnego w obiegu zamkniętym zgodnie z zasadami „zero waste”
i „waterless” wpisuje się w technologię ukierunkowaną na zrównoważone wytwórstwo.
W związku z powyższym, wytypowano pięć spośród wskazanych wyżej dwunastu wynalazków
o najwyższej izolowanej wydajności (70-80%) otrzymywania pochodnych flawonoidowych w skali laboratoryjnej. Stały się one przedmiotem projektu, który zostanie sfinansowany w ramach programu Lider XIV „Glikozydy flawonoidowe z atomem chloru jako wielofunkcyjne, naturalne substancje konserwujące w formulacjach kosmetycznych” (nr 0106/L-14/2023). Projekt ma na celu, wyłonienie jednej substancji o najkorzystniejszym zestawie aktywności pod kątem zastosowania w kosmetyce, dla której zostanie przeprowadzone skalowanie metody jej otrzymywania do skali półtechnicznej, a następnie stworzone nowe formulacje kosmetyczne z jej udziałem wraz z potwierdzeniem bezpieczeństwa ich stosowania i cech użytkowych, tak aby ułatwić późniejszą komercjalizację i wdrożenie wynalazku.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/770
2024-11-28 13:30:03
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania