Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/763

Egzoszkielet rehabilitacyjny

Tytuł
Egzoszkielet rehabilitacyjny
Opis/specyfikacja
Egzoszkielet do rehabilitacji kończyny górnej ma postać otwartego łańcucha kinematycznego, który stanowi połączone ze sobą obrotowo kolejno sześć członów, tworzące pięć kolejnych par obrotowych – trzy napędzane i dwie pasywne. Osie obrotu trzeciej i piątej pary obrotowej pokrywają się gdy oś rehabilitowanej kończyny zamocowanej w egzoszkielecie jest równoległa do osi poprzecznej ciała. Pierwsza, druga i czwarta para obrotowa wyposażona jest w obrotowy silnik elektryczny, zawierający zintegrowany enkoder. Połączenie obrotowe trzeciej i piątej pary obrotowej stanowi otwarte pierścieniowe prowadnice ślizgowe z magnetycznymi czujnikami wzajemnego położenia kątowego członów danej pary obrotowej. Pierwszy, trzeci i piąty człon egzoszkieletu ma mechanizm regulacji swojej długości, wyposażony w czujnik jej bieżącej wartości. Wszystkie główne człony zaprojektowane są do druku 3D. Urządzenie charakteryzuje się niską masą i może być przymocowywane m.in. na przedmiotach domowych.
Przewidywane zastosowanie
Planowane jest wprowadzenie systemu jako komercyjny produktu Instytutu Łukasiewicz-PIAP, gdzie zgłaszający realizuje doktorat wdrożeniowy. Z wytworzonego urządzenia skorzystać mogą szpitale, kliniki i centra rehabilitacyjne – planowane pierwsze wdrożenie realizowane będzie przez mniejsze jednostki „Z Miłości do Kości” oraz „Orthos”.
Słowa kluczowe
egzoszkielet, robotyka rehabilitacyjna, fizjoterapia funkcjonalna, rehabilitacja neurologiczna
Spodziewane efekty stosowania
W wyniku zastosowania systemu możliwe będzie przywracanie pacjentom możliwości ruchowych w krótszym czasie, w warunkach domowych, bez obecności fizjoterapeuty na miejscu i niezależnie od okoliczności. Jest to szczególnie ważne podczas sytuacji nadzwyczajnych, takich jak pandemie czy wojny, oraz przy społeczeństwie starzejącym się i mieszkającym na obszarach wiejskich. Ponadto umożliwienie personalizacji terapii zwiększy grono pacjentów mogących korzystać z urządzeń jednego typu, niezależnie od swojej anatomii i schorzeń. Z kolei dzięki lekkości konstrukcji mechanicznej przy dużej mocy napędów oraz wymienności komponentów możliwa będzie dalsza miniaturyzacja urządzenia w celu wykorzystywania go do wspomagania czynności codziennych, zgodnie z zasadami treningu funkcjonalnego.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/763
2024-11-28 13:03:21
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
25.05.2023
P.445001