Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/71

Narzędzie na palec, zwłaszcza dla niepełnosprawnych

Tytuł
Narzędzie na palec, zwłaszcza dla niepełnosprawnych
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest narzędzie na palec, zwłaszcza dla niepełnosprawnych, z dysfunkcją dłoni typu brak kciuka lub innych palców. Narzędzie umożliwia tym osobom wykonywanie niektórych czynności. Wynalazek przeznaczony jest ponadto dla osób cierpiących na częste zapalenia nadgarstków, wywołanych np. użytkowaniem klasycznych narzędzi piśmienniczych. Jako narzędzie piśmiennicze jest także alternatywą dla osób pełnosprawnych.
Forma narzędzia jest w ok. 90 % wynikiem analiz ergonomicznych. Niemal każda krzywizna, każda odległość jest uzasadniona, wynika z anatomii ludzkiej dłoni. Produkt posiada konstrukcję, dzięki której jest możliwe np. pisanie, za pomocą jednego tylko palca.
Przewidywane zastosowanie
Konstrukcję wynalazku można zastosować w przypadku narzędzi piśmienniczych, rysików tabletów, myszek komputerowych, innych akcesoriów elektronicznych ułatwiających precyzyjne poruszanie się na ekranie. Ponadto można konstrukcję wykorzystać jako sztuce, szczoteczka do zębów, śrubokręt, czy uchwyt na inne akcesoria, które wymagają chwytu palcami.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
- udoskonalenie produktu/usługi
- Poprawa jakości życia.
Słowa kluczowe
Just pen, ergonomia, na palec, długopis, future generation
Spodziewane efekty stosowania
Konstrukcja narzędzia umożliwia wykonywanie pewnych czynności za pomocą tylko 1 palca, zatem efektem na pewno będzie zwiększenie samowystarczalności i podniesienie komfortu życia osób z dysfunkcjami dłoni uniemożliwiającymi chwyt palcami. Ponadto pisanie za pomocą tego narzędzie odciąża stawy nadgarstka, może być to zatem idealne rozwiązanie, dla każdego, szczególnie studentów, publicystów, czy dzieci, które w okresie szkolnym nieustannie używają narzędzi piśmienniczych narzekając na bóle w nadgarstkach, czy palcach. Wartością dodaną jest „odpowiedzialność” wynalazku idąca z duchem zrównoważonego rozwoju. Produkt niszczy niewidzialną barierę dzielącą ludzi na pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Wynalazek jest dla każdego, ułatwia życie, jest banalny w obsłudze, a dzięki klasycznym wkładom wymiennym tani w eksploatacji.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł - Produkcja przemysłowa
Stan zaawansowania
- zakończone badania
- model
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi
Informacje dodatkowe
Projekt zyskał uznanie w kilku polskich i międzynarodowych konkursach m.in. nagroda WIPO podczas Międzynarodowych Targów w Genewie 2011, czy nagrodę główną w konkursie FUTURE GENERATION 2011. Był pokazywany na polskich i międzynarodowych wystawach. W czerwcu 2011 zostałem zaproszony do Ministerstwa Gospodarki w celu prezentacji projektu, gdzie także zyskał uznanie.

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/71
2012-06-18 10:23:02
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Zgłoszony przez: Politechnikę Koszalińską Numer wewnętrzny: P392617 Status danych: Data zgłoszenia: 18.10.2010 Data aktywacji: Data wyłączenia profilu: Osoba do kontaktu: Piotr Górski

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
18.06.2010
P392617