Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/69

Innowacyjne fotoinicjatory jodoniowe do polimeryzacji kationowej monomerów.

Tytuł
Innowacyjne fotoinicjatory jodoniowe do polimeryzacji kationowej monomerów.
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku w fazie przedwdrożeniowej są innowacyjne fotoinicjatory dedykowane do procesów fotopolimeryzacji kationowej, otrzymane na bazie heksafluoroantymonianów, heksafluorofosforanów oraz trifluorometanosulfonianów jodoniowych. O atrakcyjności uzyskanych innowacyjnych fotoinicjatorów jodoniowych przemawiają zarówno bardzo dobra rozpuszczalność
w monomerach, jak i długoterminowa stabilność w warunkach składowania. Doskonałe właściwości aplikacyjne zaprezentowanych inicjatorów dodatkowo potwierdza fakt, iż stosowanie ich nie wymaga specjalnych warunków, ponieważ działanie tych układów nie jest inhibitowane przez tlen atmosferyczny. Konkurencyjność nowo opracowanych fotoinicjatorów jodoniowych wynika jednak przede wszystkim
z ich znakomitego dopasowania charakterystyki absorpcji do charakterystyki emisji źródeł światła stosowanych w przemyśle fotochemicznym.
Przewidywane zastosowanie
Poszukiwania efektywniejszych fotoinicjatorów, niż te dotychczas stosowane, są w pełni uzasadnione z punktu widzenia późniejszych zastosowań uzyskanych związków w praktyce przemysłowej, w szczególności w przemyśle fotoutwardzalnych powłok polimerowych oraz w przemyśle poligraficznym. Jest to potwierdzone aktualnie wzrastającymi zapotrzebowaniami na innowacyjne rozwiązania w tych dziedzinach.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
- ograniczenie energochłonności
- zgodność z normami
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
fotopolimeryzacja, fotoinicjatory, polimeryzacja kationowa, fotoutwardzanie
Spodziewane efekty stosowania
Innowacyjność efektów zastosowania nowych fotoinicjatorów jodoniowych plasuje je w skali nie tylko kraju, lecz również świata. Wynika to przede wszystkim z faktu opracowywania nowych materiałów o lepszych parametrach niż te dotychczas stosowane w przemyśle oraz z możliwości udoskonalenia technologii wykorzystującej procesy fotopolimeryzacji.
Uzyskanie dopasowanej charakterystyki absorpcji opracowanych fotoinicjatorów do charakterystyki emisji źródeł świtała oznacza wprost, że nowe fotoinicjatory będą mogły być stosowane nawet w prawie 20-krotnie mniejszym stężeniu bez spowolnienia szybkości produkcji powłok fotoutwardzalnych. Ewentualnie umożliwią 20 krotny wzrost szybkości produkcji tych powłok, jeśli zostaną one zastosowane przy tym samym stężeniu co dotychczas stosowane tradycyjne fotoinicjatory. Koncepcja zastosowania nowoopracowanych związków jodoniowych w roli fotoinicjatorów umożliwi realizację dotychczasowych procesów technologicznych związanych z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego (UV) przy znacznie większej wydajności procesowej przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji wynikających ze zmniejszenia zapotrzebowania na energię.
Zastosowania rynkowe
Stan zaawansowania
- technologia gotowa do zastosowania
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/69
2012-05-31 09:59:27
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Joanna Ortyl

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
30.12.2010
P.393501