Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/67

Siedzisko porodowe

Tytuł
Siedzisko porodowe
Opis/specyfikacja
Siedzisko porodowe ma postać taboretu, wykonanego jako jednolity wyrób skorupowo-kształtowy z tworzywa sztucznego. W położeniu poziomym ma w widoku z boku kształt zbliżony do prostokątnej litery "C", spoczywającej końcami ramion na podłożu. Ramiona o różnej długości wyznaczają dwie ściany czołowe (1,2), połączone ścianą środkową (3). Wyższa ściana czołowa (2) usytuowana jest prostopadle do ściany środkowej (3), a niższa (1) odchylona jest od niej pod kątem większym od 90st oraz połączona z nią przez odcinek łukowy. W widoku z góry siedzisko ma obrys prostokąta oraz posiada dwie wnęki płodowe (5,6) o kształcie zasadniczo kulistym, których środki geometryczne leżą na dłuższej osi symetrii prostokątnego obrysu siedziska, a w widoku z boku usytuowane są w strefach obu naroży między ścianą środkową (3) i ścianami czołowymi (1,2). Dostęp do każdej wnęki płodowej (5,6) jest zarówno od strony ścian czołowych (1,2), jak i od góry ze ściany środkowej (3). Powierzchnie podparcia (7) ciała rodzącej, mające kształt podkowy, wyprofilowane są po oby stronach ściany środkowej (3) oraz na niższej ścianie czołowej (1) i w początkowej strefie odcinka łukowego. Siedzisko, stosowane jako osprzęt, podpierający kobietę podczas porodu fizjologicznego przy dwóch użytkowanych położeniach siedziska - poziomym i pionowym - umożliwia wybór optymalnej pozycji porodu z trzech pozycji wertykalnych, zbliżonych do siedzącej oraz jednej pozycji klęcznej, podpartej.
Przewidywane zastosowanie
Podparcie dla aktywnie rodzących. Autorka postanawia wesprzeć kampanie społeczną, nawołującą do przywrócenia "normalności" w szpitalach położniczych, praw kobiet do pełnej informacji, decydowania o sobie i wyborze pozycji w czasie porodu. Pracując nad Rodziskiem, czyli obiektem do wspomagania porodu naturalnego i aktywnego, przeprowadziła dziesiątki rozmów z matkami i kobietami ciężarnymi, z lekarzami, z konstruktorami mebli, a przede wszystkim z położnymi, których doświadczenie okazało się najcenniejsze. Poród fizjologiczny przebiega najsprawniej w pozycji wertykalnej, wymagającej różnego typu podparcia. Podparcie umożliwia przyjmowanie kilku takich pozycji - a wszystkie są naturalne, w przeciwieństwie do najczęściej praktykowane w szpitalach pozycji na plecach, która zapewnia wgląd w sytuację i komfort pracy personelowi medycznemu, natomiast jest niedogodna ze względów fizjologicznych i psychologicznych (poczucie braku kontroli) dla rodzącej kobiety. Kształt Rodziska zdeterminowany jest jego funkcją, zachęca kobiety do porodu aktywnego, do poszukiwania odpowiedniej pozycji. Obiekt może przyjmować wyłącznie bezpieczne, tj. stabilne ustawienia. Ma zróżnicowane powierzchnie, wykończony jest miłym w dotyku tworzywem; jest łatwy w czyszczeniu, odporny na promieniowanie UV (lampy antybakteryjne); może być używany przy porodzie w wodzie. Jest też pozytywną odpowiedzią na pytanie: "czy można nauczyć się empatii?"
Słowa kluczowe
podparcie dla rodzących, poród aktywny, pozycje wertykalne, poczucie kontroli
Spodziewane efekty stosowania
Obiekt ten można stosować jako pomoc przy porodach w szpitalach, ale również w prywatnych domach narodzin czy przy porodach domowych, tak jak jest to praktykowane np. w USA, Holandii, Niemczech, Anglii i Francji.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/67
2012-05-29 12:39:27
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
02.11.2009
PL389446