Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/699

Podajnik do leków

Tytuł
Podajnik do leków
Opis/specyfikacja
Za pośrednictwem strony internetowej, do bazy danych wpisywany jest numer pacjenta, leki, które przyjmuje oraz w jakich godzinach, a następnie zostaje mu przypisany indywidualny identyfikator, który jest zapisany na fizycznej karcie lub tokenie RFID. Kiedy pacjent przyłoży swoją kartę do czytnika, urządzenie sprawdza kolejno, czy pacjent istnieje, czy może przyjąć leki o tej godzinie, czy dane leki są obecnie w urządzeniu. Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, urządzenie przystępuje do wydania leków. Jeżeli chociaż jeden z warunków pozostaje niespełniony, urządzenie podaje stosowny komunikat.
Baza danych jest udostępniana w sieci lokalnej, przez co wszystkie dane są zawsze aktualne, a zmiany można wprowadzić z dowolnego miejsca w obrębie sieci. Obecność leków w zasobnikach sprawdzana jest przy pomocy czujników optycznych. Część mechaniczna urządzenia opiera się o zastosowanie serwomechanizmów.
Przewidywane zastosowanie
Urządzenie może znaleźć zastosowanie w miejscach, gdzie dużej grupie osób dawkuje się ten sam rodzaj leku. Przykładem takich miejsc są szpitale, ośrodki rehabilitacyjne, domy pomocy społecznej. Urządzenie ma za zadanie przyśpieszyć pracę ludzi i zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu podczas dysponowania leków. Możliwe jest załadowanie jednego lejka danym lekiem, a następnie przypisanie go do konkretnego pacjenta w bazie danych. Urządzenie po przyłożeniu karty przygotuje leki z listy. Twórcy nie znaleźli na rynku podobnego urządzenia, jedyne rozwiązania to pudełeczka z przedziałkami, które należy wypełnić, a następnie przyjmująć o danej godzinie, to rozwiązanie jednak wciąż wymaga czasu na segregowanie tabletek, jest to czas, który mógłby być wykorzystany do wykonania innej, bardziej zaawansowanej i odpowiedzialnej czynności lub do odpoczynku pracowników. Prace nad urządzeniem wciąż trwają, twórcy zakładają udoskonalić prototyp poprzez dodanie dodatkowych funkcjonalności oraz optymalizację części pod względem mechanicznym. Kolejna wersja urządzenia zakłada możliwość jego zastosowania przez osoby prywatne.
Słowa kluczowe
Podajnik do leków, automatyzacja służby zdrowia, inżynieria medyczna, sektor opiekuńczy
Spodziewane efekty stosowania
Spodziewanym efektem wdrożenia systemu ma być odciążenie pracowników oraz przyspieszenie procesu dysponowania leków z zachowaniem wysokiej dokładności. Dodatkowo system może pomóc przenieść dokumentację z formy papierowej do cyfrowej, gdyż system może zapisywać dane dotyczące podania leków bez ingerencji człowieka. Dodatkowo do danych pacjenta można dodać zakładkę, zawierającą informacje o przebiegu choroby, przez co cały proces prowadzenia pacjenta zostaje przeniesiony na urządzenia cyfrowe. Cała praca odbywa się w tym przypadku na jednym urządzeniu, nie trzeba nosić i segregować odpowiednich papierów dla każdego pacjenta z osobna, co znacznie przyspiesza pracę. Przedstawiony projekt ma ułatwić rozwiązanie problemów, które mogą pojawić się na skutek starzenia się polskiego społeczeństwa. Ponieważ starszych ludzi przybywa, a liczba urodzeń spada, pojawia się problem zastępowalności pokoleń. Dodatkowo służba zdrowia odnotowuje coraz większe braki kadrowe, przez co wartość każdego pracownika rośnie, jednocześnie rośnie obciążenie każdego z nich.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/699
2023-11-29 12:19:27
Rodzaj
wzor przemyslowy
Osoba do kontaktu

Prawo z rejestracji

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
20.10.2022
Wp.31106