Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/684

Sposób otrzymywania nanocząstek na bazie kadmu o wysokiej wydajności kwantowej

Tytuł
Sposób otrzymywania nanocząstek na bazie kadmu o wysokiej wydajności kwantowej
Opis/specyfikacja

Przedmiotem wynalazku jest dwuetapowa modyfikacja powierzchni nanopłytek siarczku kadmu, w wyniku której otrzymuje się nanocząstki o kształcie sferycznym o wysokiej wydajności kwantowej fotoluminescencji (powyżej 85%) w kolorze niebieskim (~435 nm). W wynalazku zastosowano metodę wymiany ligandów na powierzchni nanocząstek, które pozwoliły uzyskać najpierw hydrofilowe, a ostatecznie wtórnie hydrofobowe właściwości dyspersyjne. W tym celu wykorzystano dwie grupy ligandów: w pierwszym etapie hydrofilowe związki tiolowopochodne: kwas 3-merkaptopropionowy (3-MPA); ᴅ-penicylamina (DPA)); w drugim etapie hydrofobową mieszaninę związków kwas oleinowy lub oleinian kadmu i octan kadmu w stosunku objętościowym 3:1.Jest to wynik ważny, ponieważ uzyskanie wydajnych emiterów światła niebieskiego jest dużym wyzwaniem zarówno dla materiałów nieorganicznych jak i struktur organicznych. Istota wynalazku może znaleźć wykorzystanie w konstrukcji diod czy wyświetlaczy typu QLED.
Przewidywane zastosowanie
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania nanocząstek na bazie siarczku kadmu o wysokiej wydajności kwantowej i emisji w kolorze niebieskim, za pomocą dwuetapowej modyfikacji powierzchni nanocząstek płaskich – nanopłytek na bazie kadmu (CdS). Wynalazek znajduje zastosowanie w dziedzinach takich jak: optoelektronika (m.in. jako materiał do konstrukcji diod elektroluminescencyjnych (QD-LED), sensoryka jako konwerter odpowiedzi układu analitycznego czy w nowej technologii konstrukcji paneli słonecznych, co pozwoli uzyskać bardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne.
• Potencjalni odbiorcy: QNA TECHNOLOGY Wrocław
Słowa kluczowe
nanocząstki, półprzewodnikowe kropki kwantowe, wydajność kwantowa fluorescencji, niebieska emisja
Spodziewane efekty stosowania
Wynalazek rozwiązuje problem techniczny związany ze źródłem światła niebieskiego w diodach, co przekłada się na ich możliwe zastosowanie m.in. w wyświetlaczach czy sensorach optycznych. W wyświetlaczach aktualnie zastosowanie znajdują zielone i czerwone kropki kwantowe, pełnią one role konwerterów koloru. Kropki kwantowe o wydajnej fluorescencji niezbędne są do opracowania diod LED umożliwiających konstrukcję wyświetlaczy, w których kropki będą stanowić pierwotne źródło światła. Opisywany wynalazek charakteryzuje się fluorescencją w kolorze niebieskim (maksymalna intensywność fotoluminescencji ~435 nm) oraz wysoką wydajnością kwantową (powyżej 85%). Ten ostatni parametr przyczynia się do podniesienia wartości wewnętrznej wydajności kwantowej (ang. internal quantum efficiency) diod, w których wynalazek może znaleźć zastosowanie.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/684
2023-01-13 15:12:10
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
17.03.2021
P. 437324