Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą
Wynalazek nr BDSW/679
Niskotoksyczna kompozycja na bazie żywicy epoksydowej o wysokiej przyczepności do podłoża do wykonywania powłok ochronnych oraz sposób otrzymywania powłok ochronnych z wykorzystaniem kompozycji.
Tytuł
Niskotoksyczna kompozycja na bazie żywicy epoksydowej o wysokiej przyczepności do podłoża do wykonywania powłok ochronnych oraz sposób otrzymywania powłok ochronnych z wykorzystaniem kompozycji.
Opis/specyfikacja
Żywice epoksydowe są rakotwórcze oraz toksyczne dla ludzi i zwierząt. Z drugiej strony bardzo dużą część odpadów w Europie stanowią odpady mineralne. Celem wynalazku było więc opracowanie składu niskotoksycznej powłoki ochronnej na bazie żywicy epoksydowej z wypełniaczem umożliwiającym zmniejszenie masy żywicy potrzebnej do wykonania powłoki. Kolejnym celem było, aby opracowana kompozycja umożliwiała uzyskanie wymaganej przyczepności powłoki do podłoża poddanego obróbce mechanicznej i naniesionym środkiem sczepnym oraz do podłoża bez uprzedniej obróbki mechanicznej, lecz tylko z odkurzeniem i nanoszeniem środka sczepnego. Cele zostały osiągnięte dzięki opracowanym składzie powłoki z wypełniaczem w postaci odpadowej mączki kwarcowej, który pozwolił zmniejszyć zawartość toksycznych substancji chemicznych w powłoce o ok. 30% wagowych. Dzięki wynalazkowi możliwe jest uzyskanie wymaganej przyczepności powłoki ochronnej do podłoża betonowego bez konieczności obróbki mechanicznej podłoża.
Przewidywane zastosowanie
Wynalazek jest dogodny w użyciu i może być stosowany w bardzo szerokim zakresie w warunkach przemysłowych. Wynalazek może znaleźć zastosowanie do wykonywania powłok ochronnych z żywic epoksydowych oraz warstw wykończeniowych posadzek w budynkach przemysłowych, użyteczności publicznej, usługowych i budynkach mieszkalnych. Dzięki zastosowaniu opracowanej powłoki ochronnej możliwe jest uzyskanie wymaganej przyczepności powłoki ochronnej do podłoża betonowego bez konieczności obróbki mechanicznej podłoża poprzez szlifowanie, piaskowanie lub śrutowanie, wymagane jest jedynie odkurzenie powierzchni i nanoszenie środka sczepnego. Żywice epoksydowe są chętnie stosowane jako powłoki posadzek przemysłowych, a ich udział w rynku światowych posadzek stale rośnie. Zaletami powłok epoksydowych jest ich bardzo dobra odporność chemiczna, łatwość czyszczenia i estetyczny wygląd. Firmami, które do tej pory wykazały zainteresowanie wdrożeniem wynalazku są: SI-TECH Sp. z o. o., ERADUR Sp. z o.o. oraz URB TOPOLSCY. Inni potencjalni nabywcy wynalazku, w tym główni gracze na rynku branży podłóg przemysłowych to: Sika Group, BASF SE, Flowcrete Polska, Bautech Sp. z o.o. i KRAKFLOOR Sp. z o.o.
Słowa kluczowe
powłoka ochronna, posadzka, żywica epoksydowa, mączka kwarcowa, mączki mineralne
Spodziewane efekty stosowania
Opracowane przez nas powłoki epoksydowe pozwalają na recykling odpadów mineralnych, co umożliwia zmniejszenie ilości uciążliwych dla środowiska odpadowych mączek mineralnych obecnie głównie zalegających na hałdach. Wpływa to na zmniejszenie zapylania powietrza i roślin, co jest korzystne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Obniża to również toksyczność powłoki poprzez zmniejszenie w niej zawartości szkodliwej żywicy epoksydowej. Nasz wynalazek ma znaczący wpływ na ochronę środowiska naturalnego oraz wpisuje się ideę zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Zastąpienie 30% masy żywicy epoksydowej w powłoce odpadowymi mączkami mineralnymi pozwala zmniejszyć wpływ środowiskowy produktu w postaci wyemitowanego CO2 o 17%. Moje badania wypełniły luki badawcze na temat wpływu odpadowych mączek mineralnych na podstawowe właściwości żywicy epoksydowej. Dokładam wszelkich starań, aby moje artykuły były publikowane w formule otwartego dostępu, co istotnie przekłada się na rozpowszechnianie wyników badań i cytowania. Potwierdzeniem zainteresowania środowiska naukowego tymi badaniami jest fakt, że do tej pory zaprezentowałam je na 4 międzynarodowych konferencjach. Zwrócenie uwagi na problem zalegania mączek mineralnych może zaowocować poszukiwaniem nowych sposobów ich utylizacji przez innych naukowców. Recykling odpadowych mączek mineralnych w powłokach epoksydowych oraz dokonania moje i zespołu w którym pracuję ewidentnie wpływają pozytywnie na ochronę środowiska naturalnego, o czym napisała Pani Aleksandra Engel w publikacji prasowej pt. „Excellence in cementitious and epoxy composites” na łamach magazynu Forbes.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
Lokalizacja, metryka
Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/679
2023-01-13 13:28:14
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Patent
Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania