Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą
Wynalazek nr BDSW/63
Ekologiczna sztywna pianka poliuretanowa
Tytuł
Ekologiczna sztywna pianka poliuretanowa
Opis/specyfikacja
Pianki poliuretanowe, zarówno w Polsce jak i na świecie, znajdują szerokie zastosowanie, między innymi w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym oraz meblowym. Pomimo szeregu korzystnych właściwości, pianki poliuretanowe są materiałami łatwopalnymi, co z kolei powoduje konieczność modyfikacji tych polimerów w kierunku układów uniepalnionych. Modyfikacja spienionych materiałów poliuretanowych wynika również z coraz większych obostrzeń przepisów Unii Europejskiej, dotyczących palności, toksyczności oraz dymotwórczości tych materiałów, dlatego też istnieje nieustanna potrzeba projektowania nowych pianek poliuretanowych, w celu uzyskania materiałów, które będą spełniać nawet najbardziej rygorystyczne normy. W Katedrze Technologii Polimerów Politechniki Gdańskiej, autorzy wynalazku prowadzą intensywne prace związane z otrzymywaniem nowych układów pianotwórczych: pianek poliuretanowych, zarówno sztywnych jak i elastycznych o zróżnicowanej gęstości oraz uzyskaniem układów hybrydowych, bazujących na matrycy poliuretanowej. Przedmiotem prezentowanego wynalazku są pianki poliuretanowe nowej generacji, na bazie surowców odnawialnych, modyfikowane nanonapełniaczami. Zespół badawczy, wykorzystując swoje doświadczenie w opracowywaniu układów piankowych, stworzył nowe uniepalnione materiały porowate, które mogą konkurować na rynku z piankami dotychczas stosowanymi.
Przewidywane zastosowanie
Zastosowanie ekologicznej pianki poliuretanowej o zmniejszonej palności w przemyśle budowlanym, jako wewnętrzne i zewnętrzne izolacje termiczne oraz akustyczne.
Słowa kluczowe
sztywna pianka poliuretanowa, poligliceryny, nanonapełniacze, antypireny, uniepalnienie
Spodziewane efekty stosowania
Współczynnik przewodnictwa cieplnego pianki poliuretanowej wynosi 0,02-0,025W/(mK), natomiast polistyrenu dwukrotnie więcej, co oznacza, że taką samą ciepłochronność można uzyskać przy dwukrotnie cieńszej warstwie sztywnej pianki PUR. Ponadto pianki przedstawione w zgłoszeniu patentowym spełniają rygorystyczne normy dotyczące palności i dymotwórczości w przypadku pożaru, dzięki czemu przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
Lokalizacja, metryka
Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/63
2012-05-28 23:47:27
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Patent
Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
05.08.2010
P.392065