Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/667

Sposób i system sterowania wózkiem inwalidzkim za pomocą potencjałów bioelektrycznych mięśni

Tytuł
Sposób i system sterowania wózkiem inwalidzkim za pomocą potencjałów bioelektrycznych mięśni
Opis/specyfikacja
Wynalazek jest przeznaczony dla osób jeżdżących na wózku inwalidzkim, które mimo niepełnosprawności chcą prowadzić aktywny tryb życia. Osoby poruszające na wózkach mają ograniczoną możliwość ćwiczeń ruchowych, dlatego jeżeli posiadają taką możliwość nie powinny jej ograniczać poprzez korzystanie z elektrycznego wózka. Jednak niektórzy nie mają wystarczająco dużo siły, aby poruszać się cały dzień na ręcznym wózku inwalidzkim. Rozwiązaniem tego problemu jest wózek hybrydowy czyli ręczno-elektryczny. Założeniem wynalazku jest wspomaganie ruchu pacjenta podczas jazdy. Sterowanie wózkiem polega na analizie potencjałów bioelektrycznych mięśni kończyny górnej. W przypadku gdy pacjent nie będzie miał siły na dalszą jazdę, zostanie włączone wspomaganie, które pomoże pacjentowi kontynuować podróż. Jazda pod górkę jest często wyzwaniem dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, z tego względu wynalazek wspomaga ruch również podczas wjazdu na wzniesienie. Daje to poczucie samodzielności, co jest bardzo ważne dla niepełnosprawnych osób.
Przewidywane zastosowanie
Odbiorcami wynalazku jest populacja osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim, które nie mają wystarczająco dużo sił, aby poruszać się cały dzień na ręcznym wózku inwalidzkim, a jednak chcą prowadzić aktywny tryb życia, który jest zalecany przez lekarzy. Odbiorcami pomysłu mogą być centra rehabilitacyjne uczące jazdy na wózku inwalidzkim. Na hybrydowym wózku pacjent będzie miał okazje przyzwyczaić się do nowego sposobu lokomocji, a rehabilant będzie miał podgląd w analizę bioelektryczną mięśni. Potencjalni odbiorcy to również firmy sprzedające lub wypożyczające sprzęt medyczny, miedzy innymi: „rehasport”, „rehadom”, „brandvital”, „medar”
Słowa kluczowe
elektromiografia, potencjał bioelektryczny mięśni, wózek inwalidzki, wózek hybrydowy, adaptacyjny układ napędowy
Spodziewane efekty stosowania
Spodziewany efekt to wypełnienie luki na rynku w ofercie wózków inwalidzkich. Większość firm oferuje ręczne lub elektryczne wózki inwalidzkie. Jednak nie jest to idealne rozwiązanie. Jest duża grupa odbiorców, która nie ma wystarczająco dużo siły, aby poruszać się cały dzień na wózku inwalidzkim a jednak nie chce tracić korzyści płynących z aktywności fizycznej podczas codziennego przemieszczenia się. Osoby jeżdżące na elektrycznym wózku inwalidzkim często ograniczają swoją aktywność fizyczną, co nie wpływa korzystnie na ich stan zdrowia ani samopoczucie.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/667
2023-01-13 08:10:28
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
20.01.2022
P.440187