Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/664

Sposób otrzymywania poli(γ-butyrolaktonu)

Tytuł
Sposób otrzymywania poli(γ-butyrolaktonu)
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest wysokociśnieniowa (p=450-1350 MPa) metoda produkcji poli(γ-butyrolaktonu), spełniająca wymogi „green-chemistry” (bez związków metalicznych), prowadząca do ultraczystych polimerów o dobrze zdefiniowanych parametrach (Mn=4.63-30.2 kg/mol; Đ=1.24-2.60), uzyskanych w wyższym zakresie temperaturowym (do -5 °C), z większą wydajnością (70%) i znacznie krótszym czasie (nawet 1 h) niż dotychczas znane rozwiązania w warunkach ciśnienia atmosferycznego. Proponowana metoda pozwala także kontrolować topologię makrocząsteczek (zawartość form cyklicznych/liniowych) przez zróżnicowany czas syntezy oraz dobór stężenia katalizatora w układzie reakcyjnym. Natomiast ‘pseudo-żyjący’ charakter procesu i duża funkcyjność powstałych polimerów umożliwia modyfikację łańcucha na drodze kopolimeryzacji i dostrajanie właściwości produktu. Jest to także krok w stronę komercjalizacji dotąd niedostępnego na rynku, biozgodnego i biodegradowalnego materiału o dużym potencjale aplikacyjnym.
Przewidywane zastosowanie
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania poli(γ-butyrolaktonu), który jest polimerem semikrystalicznym, nierozpuszczalnym w wodzie, w pełni biozgodnym oraz charakteryzującym się bardziej pożądanymi właściwościami w kontekście wykorzystania jako biomateriał (np. krótki czas degradacji, pełna zdolność do recyklingu termicznego i lepsze właściwości mechaniczne) w porównaniu do innych powszechnie stosowanych poliestrów alifatycznych [Macromol. Chem. Phys. 1996, 197 (4), 1273–1283]. Jest materiałem o dużym potencjale aplikacyjnym (np. jako implanty i podłoża w inżynierii tkankowej, protezy, nici chirurgiczne), jednakże na tą chwilę nie jest dostępny na rynku. Wraz z pozostałymi autorami wynalazku, tworzymy interdyscyplinarną grupę badawczą (Silesia MacroSynth Group), zajmującą się syntezą polimerów na niewielką skalę (na zamówienie). Jak dotąd wynikiem naszej działalności jest podjęcie współpracy z firmą Sygnis New Technologies Sp. z o.o. (umowa licencyjna 1/4/2021 z dnia 01.04.2021), na wykorzystanie wytworzonych homopolimerów PGBL w technologii druku 3D i biodruku (w warunkach sterylnych). Trwają również prace nad potencjalnym zastosowaniem matryc polimerowych w postaci folii na bazie hompolimerów PGBL do hodowli komórek rogówki.
Słowa kluczowe
materiały biodegradowalne, polimeryzacja, ROP, GBL, PGBL, ciśnienie
Spodziewane efekty stosowania
Wykorzystanie wytworzonych homopolimerów PGBL w technologii druku 3D i biodruku (w warunkach sterylnych). Zastosowanie biozgodnych i biodegradowalnych matryc polimerowych zawierających segmenty PGBL (homopolimerów o różnej topologii, a także liniowych oraz rozgałęzionych kopolimerów) do hodowli komórek rogówki, co może stanowić przełom w tej dziedzinie medycyny i inżynierii biomedycznej. Komercjalizacja dotąd niedostępnego na rynku, biozgodnego i biodegradowalnego materiału o dużym potencjale aplikacyjnym i potencjalne wdrożenie proponowanych rozwiązań umożliwi rozwój w dziedzinie (bio)medycyny, farmacji oraz (bio)druku 3D.
Stan zaawansowania
- badania na etapie laboratoryjnym
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/664
2023-01-13 07:58:01
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
29.01.2021
P.436806