Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/655

Eterowe związki zapachowe. Sposób wytwarzania i zastosowania nowych związków zapachowych

Tytuł
Eterowe związki zapachowe. Sposób wytwarzania i zastosowania nowych związków zapachowych
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku są eterowe związki zapachowe do zastosowania zwłaszcza w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym, spożywczym, chemii gospodarczej, czy też farmaceutycznym oraz ich sposób wytwarzania i zastosowanie. W odpowiedzi na potrzeby rynku poszukuje się stale nowych substancji, o nowych profilach zapachowych, możliwie dużej trwałości, które mogą zostać wykorzystane w nowych kompozycjach zapachowych. Istotą wynalazku są eterowe pochodne oksymów lotnych związków karbonylowych. Związki te pojawiają się w zgłoszeniach patentowych z USA i Europy, jednakże proponowane procesy ich syntezy są stosunkowo czasochłonne, mało ekonomiczne i ekologiczne. Celem wynalazku było uzyskanie nowych związków zapachowych w sposób możliwie prosty i ekonomiczny. Oraz ocena nowych i już znanych eterowych pochodnych oksymów pod względem profili zapachowych i progu wyczuwalności zapachu. O atrakcyjności przedmiotu wynalazku świadczy komercjalizacja zgłoszenia na podstawie umowy licencyjnej.
Przewidywane zastosowanie
Przedmiot zgłoszenia patentowego został już skomercjalizowany i zostanie zastosowany w chemii gospodarczej. Ponadto przedmiot wynalazku może znaleźć zastosowanie w innych gałęziach przemysłu np. przemyśle kosmetycznym jako składniki kompozycji zapachowych, a także substancje wspomagające działanie konserwantów. Firmy, które mogłyby być zainteresowane wynalazkiem to np. Tołpa, dr Irena Eris czy Bi-Es. Ponieważ część z objętych zgłoszeniem związków wykazuje profile zapachowe należące do grup zapachów: korzennych, owocowych i ziołowych mogą one znaleźć zastosowanie również w przemyśle spożywczym np. jako dodatki aromatyczne do żywności. Dzięki tym właściwościom zapachowym substancje te mogą również znaleźć zastosowanie jako dodatki paszowe czy zanęty wędkarskie. Firmy, które mogłyby być zainteresowane wynalazkiem to np. Promar, Flavours Factory, Wytwórnia aromatów spożywczych Hoffmann, czy MOGUNTIA FOOD GROUP.
Słowa kluczowe
etery oksymów, związki zapachowe
Spodziewane efekty stosowania
Zaproponowana ścieżka syntezy eterów oksymów jest uproszczona i usprawniona. Proces został znacząco skrócony, a także zminimalizowano w nim zastosowanie odczynników chemicznych. Dzięki temu jest tańszy i dużo bardziej ekologiczny niż te proponowane wcześniej.
Na substancjach objętych zgłoszeniem patentowym przeprowadzono dodatkowo badania nad aktywnością przeciwdrobnoustrojową, cytotoksycznością, genotoksycznością i ekotoksycznością. Substancje te okazały się być bezpieczne pod względem ich wpływu na komórki ludzkie, a co za tym idzie nie będą one mutacji genetycznych np. nie będą powodowały nowotworów. Ponadto wykazano również, że profil ich bezpieczeństwa względem środowiska wodnego jest porównywalny do związków stosowanych komercyjnie. Na podstawie badań nad aktywnością przeciwdrobnoustrojową na mikroorganizmach patogennych związanych z systemami HVAC a także kosmetykami i instalacjami do ich produkcji stwierdzono, że wykazują one średnią aktywność hamującą wzrost tych mikroorganizmów. Poszerzone badania a także objęte zgłoszeniem patentowym właściwości użytkowe potwierdzają potencjał wynalazku do zastosowania w kompozycjach zapachowych. Ponadto, dzięki udokumentowanemu profilowi bezpieczeństwa wobec komórek ludzkich i środowiska wodnego, substancje te mogą znaleźć zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Efektem mogą być produkty o nowych zapachach, zarówno kosmetyki, perfumy jak i artykuły chemii gospodarczej. Co więcej dzięki aktywności przeciwdrobnoustrojowej substancje te mogą przyczynić się do zahamowania globalnego wzrostu lekooporności patogenów poprzez wspomaganie hamowania ich rozwoju np. poprzez zastosowanie w środkach do dezynfekcji. Efektem zastosowania wynalazku w aromatach spożywczych może być pojawienie się produktów zapewniających nowe doznania organoleptyczne.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/655
2023-01-11 13:06:25
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
2020-12-09
P. 436291