Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/641

Nowe związki miedzi(II) z karboksylanami i z amidynami o perfluorowanych łańcuchach oraz sposób ich wytwarzania

Tytuł
Nowe związki miedzi(II) z karboksylanami i z amidynami o perfluorowanych łańcuchach oraz sposób ich wytwarzania
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku są nowe związki miedzi(II) z karboksylanami i amidyną o perfluorowanych łańcuchach, o ogólnym wzorze [Cu2(NH2(NH=)CC2F5)2(µ-O2CR1)4], gdzie R1 = CF3, C2F5, C3F7, C4F9. Związki te są źródłem lotnych nośników metalu, czyli mogą stanowić tzw. prekursory w metodach osadzania z fazy gazowej, na przykład Chemical Vapor Deposition – CVD, Atomic Layer Deposition – ALD, Focused Electron Beam Induced Deposition - FEBID. Dotychczas w metodzie CVD i ALD wykorzystywano amidyniany miedzi(I) z ligandami o dużej zawadzie przestrzennej. Związki koordynacyjne z fluorowanymi ligandami mają kilka zalet w stosunku do niefluorowanych analogów np. zwiększoną stabilność termiczną i hydrolityczną, lepszą rozpuszczalność, niższą temperaturę topnienia i wrzenia, ulepszone właściwości transportu masy w fazie gazowej. z kolei związki miedzi(II) mają przewagę nad kompleksami miedzi(I) ze względu na ich trwałość w warunkach normalnych, co czyni je przyjaznymi dla użytkownika.
Przewidywane zastosowanie
Otrzymane związki mogą być obiektem zainteresowania firm lub instytucji zajmujących się syntezą nanomateriałów metodami osadzania z fazy gazowej, gdzie proces osadzania indukowany jest w różny sposób np. termicznie w metodzie CVD, w reakcji chemicznej ALD, czy wiązką elektronów w procesie FEBID, . Również wielu naukowców zajmujących się syntezą nanomateriałów korzysta z komercyjnie dostępnych związków. Potencjalnymi odbiorcami mogą być również firmy zajmujące się sprzedażą prekursorów do metod CVD i ALD, na przykład Merck, Stream Chemicals, Inc.
Słowa kluczowe
nowe związki miedzi(II), lotne związki miedzi, metody osadzania z fazy gazowej, prekursory CVD, prekursory ALD, nanomateriały
Spodziewane efekty stosowania
Dzięki zastosowaniu nowych kompleksów miedzi w metodach osadzania z fazy gazowej można otrzymać nowe nanomateriały miedzi, których nie udało się uzyskać stosując obecnie znane prekursory miedzi. Na przykład w metodzie FEBID do tej pory nie udało się uzyskać czystych depozytów 2D i 3D wykorzystując komercyjnie dostępne związki. Miedź charakteryzuje się wysoką przewodniością prądu elektrycznego i ciepła oraz wykazuje aktywność przeciwbakteryjną. Natomiast, nanomateriały składające się z tego metalu wykazują unikalne właściwości optyczne, elektryczne, termiczne, katalityczne oraz mechaniczne. Nanostruktury 2D oraz 3D o określonym kształcie i rozmiarze mogą znaleźć wykorzystanie w nanourządzeniach elektronicznych, diagnostyce biologicznej i detekcji przy pomocy powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii Ramana (SERS).
Stan zaawansowania
- gotowy produkt, wyniki badań laboratoryjnych (zbadane: lotność związków, stabilność termicza, skład fazy gazowej podczas ogrzewania, oddziaływanie z elektronami nisko- i wysoko-energetycznymi; wstępne testy w reaktorze CVD, gdzie uzyskano pokrycia miedzio
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/641
2021-02-19 08:41:50
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
16.01.2019
P.428602