Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/639

Sposób otrzymywania nanokompozytów poli(chlorek winylu)/grafen o zwiększonej dyspergowalności nanonapełniacza

Tytuł
Sposób otrzymywania nanokompozytów poli(chlorek winylu)/grafen o zwiększonej dyspergowalności nanonapełniacza
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania nanokompozytu poli(chlorku winylu) z grafenem metodą odparowania rozpuszczalnika o zwiększonej dyspergowalności nanocząstek przez zastosowanie wyciągu z kłącza Curcuma longa L. znamienny tym, że do roztworu suspensyjnego PVC w tetrahydrofuranie, zawierającego od 3% do 15% PVC, wprowadza się od 0,05% do 1,5% wagowych, w przeliczeniu na masę rozpuszczonego polimeru, wyciągu z kłącza Curcuma longa L. oraz od 0,01% do 5% grafenu. Następnie uzyskuje się dyspersję nanonapełniacza w roztworze PVC przy pomocy ultradźwięków i odparowuje rozpuszczalnik, finalnie otrzymując nanokompozyt PVC/GN w postaci folii.
Sposób otrzymywania nanokompozytów według wynalazku zapewnia otrzymywanie nanokompozytów PVC/GN o bardzo dobrym rozproszeniu nanonapełniacza w osnowie polimeru. Dodatkowo, wydłużony czas stabilności dyspersji grafenu w roztworze PVC zapewnia możliwość jej przechowywania oraz transportowania pomiędzy poszczególnymi węzłami technologicznymi.
Przewidywane zastosowanie
Sposób otrzymywania nanokompozytów według wynalazku zapewnia otrzymywanie nanokompozytów poli(chlorku winylu) z grafenem o bardzo dobrym rozproszeniu nanonapełniacza w osnowie polimeru. Dodatkowo, wydłużony czas stabilności dyspersji grafenu w roztworze PVC zapewnia możliwość jej przechowywania oraz transportowania pomiędzy poszczególnymi węzłami technologicznymi wytwarzania nanokompozytów PVC/GN. Zastosowanie rozwiązania według wynalazku można również wykorzystać do otrzymywania powłok ochronnych metodą natryskową oraz aktywnych membran.
Słowa kluczowe
Grafen, poli(chlorekwinylu) (PVC), nanokompozyty, dyspersja
Spodziewane efekty stosowania
• Prosta metoda zwiększania niekowalencyjnego rozproszenia grafenu bez chemizacji jego struktury, co pozwala na zachowanie wielu jego właściwości.
•Zwiększona jednorodność nanokompozytów PVC z grafenem, a w konsekwencji poprawa ich właściwości, co zwiększa ich potencjał aplikacyjny.
•Zmniejszenie zużycia agresywnych odczynników chemicznych w celu poprawy integracji międzyfazowej napełniacza i osnowy (zastosowanie ekstraktu pochodzenia naturalnego).
•Obniżenie kosztów wytwarzania nanokompozytów w wyniku zastosowania wyciągu z kłącza
Curcuma longa L. jako środka pomocniczego - kurkumina zazwyczaj stosowana do stabilizacji dyspersji grafenu w procesie jego syntezy jest stosunkowo drogim odczynnikiem, natomiast stosując metody ekstrakcji zaproponowane w zgłoszeniu patentowym można obniżyć koszty stabilizatora nawet 10-krotnie.
•Możliwość wykorzystywania kurkuminoidów w innych, niż synteza nanocząstek, dziedzinach nanotechnologii.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/639
2021-02-19 08:33:16
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
10.09.2019
P.431107