Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/609

Stalowa konstrukcja nośna lekkiego pokrycia dachu

Tytuł
Stalowa konstrukcja nośna lekkiego pokrycia dachu
Opis/specyfikacja
Stalowa konstrukcja nośna lekkiego pokrycia dachu, zawierająca poszycie z blachy fałdowej i płatwie profilowane na zimno, charakteryzuje się tym, że do swobodnej półki dolnej płatwi mocuje się śrubą podłużny element stabilizatora w postaci kątownika, który jest usytuowany prostopadle do długości płatwi i ma długość równą szerokości połaci dachu. Dodatkowymi elementami stabilizatora są usytuowane w płaszczyźnie pionowej, zawierającej element podłużny stabilizatora, dwuzagięciowe płaskowniki o szerokości np. 50 mm, które są mocowane pod kątem 45 stopni do środnika płatwi o przekroju zetowym, przy czym jeden z tych płaskowników (górny) jest z jednej strony mocowany za pomocą wkrętu do dolnej fałdy blachy pokrycia, a z drugiej strony jest mocowany śrubą do środnika płatwi. Natomiast drugi płaskownik (dolny) jest z jednej strony mocowany do środnika płatwi tą samą śrubą co płaskownik górny, a z drugiej strony jest mocowany do podłużnego elementu stabilizatora za pomocą wkrętu.
Przewidywane zastosowanie
Wynalazek znajdzie zastosowanie w obiektach budownictwa ogólnego, przemysłowego i użyteczności publicznej, w szczególności w konstrukcjach dachowych hal stalowych różnego typu jak np. hale magazynowe, przemysłowe, wystawowe, supermarkety, hipermarkety, magazyny wysokiego składowania itp. Rozwiązanie wg. wynalazku, z uwagi na swoje zalety związane z prostotą wykonania, montażu i skutecznością stężania płatwi dachowych, stanowi konkurencję dla obecnie stosowanych tężników międzypłatwiowych. Zaletą rozwiązania jest również to, że wynalazek może być zastosowany w obiektach już istniejących w celu poprawienia ich nośności i bezpieczeństwa bez konieczności demontażu starego układu tężników.
Potencjalnymi odbiorcami wynalazku są firmy produkujące hale stalowe różnego przeznaczenia oraz producenci systemów lekkich pokryć dachowych.
Słowa kluczowe
stalowa konstrukcja dachu, lekkie pokrycie, płatwie cienkościenne, stabilizatory, zabezpieczenie przed zwichrzeniem.
Spodziewane efekty stosowania
Zastosowanie wynalazku daje skuteczniejsze, w stosunku do obecnie stosowanych tężników, zabezpieczenie przed niebezpiecznymi deformacjami płatwi stalowych stanowiących konstrukcję nośną lekkich (ekonomicznych) pokryć dachowych. Zastosowane rozwiązanie, w znacznie większym stopniu niż te, dotychczas stosowane, spełnia założenia modelu obliczeniowego wg obecnie obowiązującej normy europejskiej PN-EN 1993-1-3 „Projektowanie konstrukcji stalowych. Reguły uzupełniające dla konstrukcji z kształtowników i blach profilowanych na zimno”. Ponadto rozwiązanie wg wynalazku jest łatwe w montażu również w tym przypadku, kiedy w konstrukcji występują nieuniknione niedoskonałości położenia płatwi zarówno w płaszczyźnie poszycia dachu, jak i w płaszczyźnie do niej prostopadłej. Prosta, tania i łatwa w montażu konstrukcja elementów stabilizatora umożliwi jego stosowanie nawet w większej liczbie przekrojów na długości płatwi, w porównaniu do klasycznie używanych tężników, co dodatkowo wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa konstrukcji nośnej lekkiego pokrycia dachu, przy tych samych lub niższych kosztach wykonania. Rozwiązanie eliminuje konieczność zastosowania klasycznych systemów tężników międzypłatwiowych. Ponadto wpływa korzystnie na statykę i stateczność dachów płatwiowych o dużym nachyleniu połaci. Wynalazek może być również z powodzeniem stosowany w konstrukcjach już istniejących w celu poprawienia ich nośności i bezpieczeństwa.
Stan zaawansowania
- a) dokumentacja techniczna, b) obliczenia teoretyczne.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/609
2021-02-16 10:33:07
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
11.12.2020
P.436322