Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą
Wynalazek nr BDSW/601
Bioaktywne glikozydy flawonoidowe uzyskane na drodze biotransformacji.
Tytuł
Bioaktywne glikozydy flawonoidowe uzyskane na drodze biotransformacji.
Opis/specyfikacja
Wynalazki dotyczą sposobów otrzymywania nowych pochodnych glikozydowych i hydroksylowych z substratów flawonoidowych zawierających atom chloru lub grupę metylową. Flawonoidy z atomem chloru cechują się zwiększonym potencjałem przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym. Podobnie flawonoidy z grupą metylową wykazują aktywność przeciwdrobnoustrojową i większą stabilność. Związki te występują w roślinach w niewielkich ilościach, a synteza chemiczna nie pozwala na uzyskanie z zadowalającą wydajnością ich najlepiej biodostępnej formy - glikozydów flawonoidowych. Rozwiązaniem tych problemów są opisywane wynalazki - sposoby prowadzenia biotransformacji w kulturach entomopatogennych grzybów strzępkowych, w których aglikony flawonoidowe z atomem chloru i grupą metylową są przekształcane do glikozydów flawonoidowych, charakteryzujących się lepszą biodostępnością i absorpcją w organizmie.wynalazki dotyczą sposobów otrzymywania nowych pochodnych glikozydowych i hydroksylowych z substratów flawonoidowych zawierających atom chloru lub grupę metylową. Flawonoidy z atomem chloru cechują się zwiększonym potencjałem przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym. Podobnie flawonoidy z grupą metylową wykazują aktywność przeciwdrobnoustrojową i większą stabilność. Związki te występują w roślinach w niewielkich ilościach, a synteza chemiczna nie pozwala na uzyskanie z zadowalającą wydajnością ich najlepiej biodostępnej formy - glikozydów flawonoidowych. Rozwiązaniem tych problemów są opisywane wynalazki - sposoby prowadzenia biotransformacji w kulturach entomopatogennych grzybów strzępkowych, w których aglikony flawonoidowe z atomem chloru i grupą metylową są przekształcane do glikozydów flawonoidowych, charakteryzujących się lepszą biodostępnością i absorpcją w organizmie.
Przewidywane zastosowanie
Związki flawonoidowe, będące przedmiotem prezentowanego zgłoszenia, mogą znaleźć zastosowanie jako związki: przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe w preparatach farmaceutycznych i kosmetycznych oraz produktach spożywczych. Zastosowanie biotransformacji rozwiązuje problem skomplikowanej i pracochłonnej syntezy chemicznej glikozydów flawonoidowych. Pozwala na otrzymanie związków o poprawionej stabilności i biodostępności. Potencjalnymi odbiorcami prezentowanych wynalazków będą firmy z sektora farmaceutycznego i spożywczego, np.: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A., Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., USP Zdrowie, Oleofarm Sp. z o.o., Olimp Laboratories Sp. z o.o. bądź też inne firmy produkujące/ przetwarzające żywność i wyroby farmaceutyczne
Słowa kluczowe
glikozydy flawonoidowe, flawonoidy z atomem chloru, flawonoidy z grupą metylową, entomopatogenne grzyby strzępkowe, biotransformacje
Spodziewane efekty stosowania
Zastosowanie biotransformacji aglikonów flawonoidowych z atomem chloru lub z grupą metylową pozwala na uzyskanie związków biodostępnych, dobrze absorbowanych w organizmie ludzkim. Dzięki temu ich prozdrowotna aktywność biologiczna (przeciwutleniająca, przeciwzapalna i przeciwdrobnoustrojowa) może zostać w pełni wykorzystana w preparatach farmaceutycznych i produktach spożywczych. Biotransformacje z udziałem entomopatogennych grzybów strzępkowych są procesem: naturalnym, efektywnym, jednoetapowym, tanim, przyjaznym dla środowiska oraz bezpiecznym (ze względu na wykorzystanie mikroorganizmów niebędących patogenami ludzkimi). Ich zastosowanie może przyczynić się do wprowadzenia na rynek produktów zawierających glikozydy flawonoidowe z atomem chloru lub z grupą metylową.
Stan zaawansowania
- Wyniki badań laboratoryjnych, chromatogramy HPLC, widma spektroskopowe produktów: 1H NMR, 13C NMR, COSY, HSQC, HMBC; gotowe produkty biotransformacji w postaci glikozydów flawonoidowych.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
Lokalizacja, metryka
Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/601
2021-02-15 09:58:14
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Patent
Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
16.09.2020
P.431175