Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/593

Herbicydowe imidazoliowe ciecze jonowe z anionem 4-chlorofenoksyoctanowym, oraz sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako środki chwastobójcze.

Tytuł
Herbicydowe imidazoliowe ciecze jonowe z anionem 4-chlorofenoksyoctanowym, oraz sposób ich otrzymywania i zastosowanie jako środki chwastobójcze.
Opis/specyfikacja

Przedmiotem wynalazku są Herbicydowe imidazoliowe ciecze jonowe z anionem 4-chlorofenoksyoctanowym o wzorze ogólnym 1, w którym R oznacza grupę alkilową prostołańcuchową zawierającą od 1 do 14 atomów węgla lub grupę alkoksymetylową zawierającą od 1 do 14 atomów węgla w łańcuchu alkilowym lub grupę alkilotiometylową zawierającą od 4 do 14 atomów węgla w łańcuchu alkilowym, sposób ich otrzymywania oraz ich zastosowaniejako środki chwastobójcze.
Przewidywane zastosowanie
Konkretne przykłady zastosowania wynalazku:
1) jako środki ochrony roślin wykorzystywane na polach uprawnych przez rolników gospodarstw indywidualnych, szczególnie w województwach mazowieckim czy wielkopolskim.
2) jako środki ochrony roślin wykorzystywane przez duże koncerny zajmujące się produkcją herbicydów komercyjnych. Głównie na rynek lokalny - polski, ale także na rynek europejski, chiński czy indyjski.
3) jako substancja wspomagająca, stanowiąca półprodukt w trakcje otrzymywania preparatu
o szerszym spektrum zastosowań np. połączenie herbicydów o działaniu selektywnym z tymi
o działaniu dolistno-doglebowym.
4) Współpraca poniżej wymienionymi firmami.
Firmy, które potencjalnie mogłyby stać się odbiorcami wynalazku:
1) Innvigo to polski producent środków ochrony roślin, stawiający na produkty wysokiej jakości, które chronią uprawy i zwiększają plony przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.
2) FMC Agricultural Solutions to firma od ponad wieku wprowadza innowacyjne rozwiązania, technologie i produkty dedykowane rolnictwu, przemysłowi i konsumentom.
3) UPL OpenAg to firma zajmująca się dystrybucją produktów w tym np. herbicydów. Przedsiębiorstwo to pomimo braku możliwości bezpośredniej współpracy, mogłoby stanowić idealne źródło wiedzy na temat zapotrzebowania rolników.
4) Chemirol Sp. z o. o. to firma zajmująca się dystrybucją produktów w tym np. herbicydów. Przedsiębiorstwo to pomimo braku możliwości bezpośredniej współpracy, mogłoby stanowić idealne źródło wiedzy na temat zapotrzebowania rolników.
5) Albaugh to firma zajmująca się wdrażaniem nowych pomysłów środków ochrony roślin w praktykę.
6) BASF firma zajmująca wprowadzaniem pomysłów tworzenia nowych herbicydów na rynek międzynarodowy
7) ADAMA międzynarodowa firma zajmująca się produkcją środków ochrony roślin.
8) Marrone Bio Innovations Inc. międzynarodowa firma zajmująca się produkcją środków ochrony roślin.
9) Boruta - Zachem to firma która zajmuje się produkcją m.in. herbicydów na skalę światową.
Słowa kluczowe
ciecze jonowe, herbicydy; ionic liquids, herbicides,
Spodziewane efekty stosowania
Jednym z głównych efektów zastosowań związków stanowiących istotę przedłożonych wynalazków jest zmniejszenie uwalniania szkodliwych odpadów do środowiska, co niewątpliwie stanowi ważny problem dla firm zajmujących się produkcją szeroko pojętych środków ochrony roślin. Prosta metoda otrzymywania produktu wzbogaconego o związki opisane w zgłoszeniach patentowych warunkowałaby zmniejszenie liczby miejsc pracy, poprzez łatwe zautomatyzowanie procesu produkcyjnego. Przez wzgląd na panujący kryzys związany z COVID-19 prosta technologia produkcji preparatów zawierających imidazoliowe ciecze jonowe
z anionem 4-chlorofenoksyoctanowym czy związki z kationem morfoliniowym stanowiłaby ogromną zaletę, ponieważ pozwoliłaby na kontrolę produkcji w dowolnym miejscu – tam, gdzie pracodawcy czy technolodzy działają poprzez dostęp zdalny. W wyniku połączenia opisu produkcji związków zawartych w zgłoszeniach patentowych oraz koncepcji Lean Manufacturing czy Lean management można spowodować szybki wzrost sprzedaży produktów zaoferowanych przez wymienione w pkt. 9 firmy. Ciągłe dążenie do doskonałości
w myśl zasady Kaizen pozwoliłoby na uzyskanie pożądanych produktów przy równoległym pozyskaniu korzystnych wyników finansowych, optymalnym wykorzystaniu zasobów i minimalnym zużyciu energii.
Natomiast z punktu widzenia rolnika indywidualnego spodziewane efekty przede wszystkim podyktowane byłyby aspektami ekonomicznymi. Preparaty zawierające związki opisane w zgłoszeniach patentowych wyróżniałyby się większą wydajnością przy jednoczenie zachowaniu tej samej skuteczności działania co dostępne na rynku środki chwastobójcze. Poprzez ograniczenie parowania herbicydów, których dotyczą ww. zgłoszenia patentowe, rolnik nie musiałby się obawiać, że w trakcie wykonywania prac na polu zachoruje na choroby np. raka płuc czy astmę.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/593
2021-02-15 09:18:36
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
21.12.2020
P.436414