Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/560

System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji

Tytuł
System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji
Opis/specyfikacja
System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji, w którym wyróżnić można 3 główne części: moduł komunikacyjny wykorzystujący fale radiowe, protokół komunikacyjny wykorzystywany przez moduł oraz algorytm sterowania dronem, mający na celu unikanie kolizji. Rozwiązanie wyróżnia obecność zaawansowanego algorytmu antykolizyjnego wykorzystywanego w rojach dronów wraz z modułem i protokołem komunikacyjnym, polegający na wykorzystaniu informacji o położeniu innych dronów, zastosowaniu sfer bezpieczeństwa oraz wykorzystaniu informacji o położeniu, wektora prędkości innych dronów. Pozwala to na unikanie kolizji w obrębie dronów znajdujących się w roju oraz obiektów typu inne drony, które w sposób nieoczekiwany skierują swoją trajektorię lotu w kierunku roju poruszającego się w określonej przestrzeni powietrznej. Ponadto nowatorskim podejście wynalazku jest fakt, iż poszczególne drony znajdujące się w roju zdolne są do podejmowania autonomicznych decyzji co do kierunku zmiany swoich trajektorii lotu, wykonania antykolizyjnego przelotu oraz powrót do miejsca docelowego, gdzie w danym momencie czasowym powinny się znajdować. Nowatorskim rozwiązaniem jest skalowalność opisywanego systemu. W zależności od liczebności roju i potrzebnej częstotliwości pracy algorytmu (wynikającej z wymagań do roju), należy zastosować odpowiednią liczbę kanałów radiowych.
Przewidywane zastosowanie
Opisywane rozwiązanie stanowiące przedmiot niniejszego wynalazku jest przystosowane dla środowisk charakteryzujących się dużą gęstością dronów, wykonujących szerokie spektrum zadań, należących do różnych podmiotów zarówno cywilnych jak i militarnych. Zastosowania dostrzega się w pokazach świetlnych typu light show, misjach poszukiwawczo - ratunkowych, U-Space, działaniach jednostek wojskowych.
Zastosowania wyżej opisywanego wynalazku doskonale wpisują się w pokazy typu light show, z wykorzystaniem wielu dronów (kilka tysięcy), jednocześnie wykonujących w sposób skoordynowany zaawansowane choreografie z zachowaniem szeroko pojętego bezpieczeństwa podczas wykonywania takich operacji w przestrzeni powietrznej. Oznacza to, że bezzałogowe statki powietrzne realizują trajektorię uwzględniając algorytm unikania kolizji, co warunkuje poprawność i efektywność pokazu świetlnego. Ponadto dzięki zastosowaniu opisywanego wynalazku w takim przedsięwzięciu minimalizuje się ryzyko strat materialnych, uszkodzenia mienia czy innych incydentów. Potencjalnym odbiorcą wyżej wymienionego wynalazku są firmy europejskie i światowe realizujące pokazy świetlne z wykorzystaniem dronów, które planują wykonać pokaz dla nawet kilku tysięcy dronów znajdujących się jednocześnie na niebie.
Kolejnym przykładem zastosowania wynalazku są misje poszukiwawczo - ratunkowe (SAR) z wykorzystaniem wielu bezzałogowych statków powietrznych, tworzących rój. Celem działań dronów w misjach SAR jest przeszukanie w jak najkrótszym czasie rozległych obszarów, gdzie podczas misji drony muszą poruszać się w sposób bezkolizyjny ze względu na specyfikę działań ratowniczych. Nie należy wówczas zwiększać ryzyka strat, uszkodzenia mienia lub narażenia życia ludzkiego na dodatkowe niebezpieczeństwo.
Korzyści z wdrożenia
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
algorytm unikania kolizji, system komunikacji dronów, roje dronów, uav
Spodziewane efekty stosowania
Wiele bezzałogowych statków powietrznych znajdujących się w jednej chwili na niebie powoduje zwiększone ryzyko kolizji, a to z kolei skutkuje narażeniem na straty materialne w wyniku zderzeń statków w powietrzu, jak i zmniejszenie bezpieczeństwa osób postronnych. Szczególnie w gronie osób obserwujących dla przykładu pokaz świetlny podczas którego może dojść do uszkodzenia mienia i życia. Dzięki zastosowaniu opisywanego wynalazku znacząco podnosi się bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej. Poszczególne drony w roju unikają kolizji, w taki sposób, aby podczas lotu nie nastąpiło ich wzajemne zderzenie. Ponadto drony w roju zdolne są do uniknięcia kolizji z dronem spoza roju, który wtargnie nieoczekiwanie w przestrzeń roju. Wówczas każdy z osobników w roju podejmuje autonomiczne decyzje, jak ma przebiegać wektor jego ucieczki.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł - Automatyka i Robotyka
- Przetwarzanie informacji, sieci informatyczne
Stan zaawansowania
- wizualizacja komputerowa urządzenia
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/560
2020-03-08 15:57:46
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
10.09.2019
P.431104