Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/49

Wewnątrzustrojowa proteza przełyku i sposób jej wykonania

Tytuł
Wewnątrzustrojowa proteza przełyku i sposób jej wykonania
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest wewnątrzustrojowa proteza przełyku uzupełniająca ubytki górnego odcinka układu pokarmowego powstałe w wyniku resekcji chorobowo zmienionej tej części przewodu pokarmowego. Znane dotychczas protezy przełyku wykonane z materiałów kompozytowych o kształcie rurowym, charakteryzują się stałą i niewystarczającą do wielu zastosowań długością, co ma szczególnie negatywne znaczenie w odniesieniu do przypadków, w których należy zastąpić kilkudziesięciu centymetrowy ubytek górnego odcinka układu pokarmowego. Dodatkowo stosowanie do ich wytworzenia materiałów polimerowych o wysokiej sztywności, powoduje że implantacja tych protez przyczynia się do występowania odleżyn wewnętrznych i związanych z tym stanów zapalnych oraz powikłań. Protezę przełyku będącą przedmiotem wynalazku wytworzono z nowo opracowanego materiału kompozytowego (o osnowie polimerowej wzmacnianego włóknem aramidowym) charakteryzującego się wysoką biokompatybilnością, sprężystością i relatywnie wysoką wytrzymałością. Konstrukcja oraz proces wytwórczy pozwoliły ustalić optymalne ułożenie (wiązek i przeplotów pomiędzy nimi) fazy wzmacniającej w materiale osnowy, dzięki czemu uzyskano protezę o zadanej funkcjonalności, elastyczności i wytrzymałości. Wytypowane składniki materiału kompozytowego nie wykazują cytotoksyczności, co przekłada się na korzystny wzrost ludzkich komórek na ich powierzchni, a zastosowane teksturowanie powierzchni zewnętrznej protezy ułatwia jej przerost tkanką własną pacjenta, co wpływa na stabilne jej umocowanie w miejscu implantacji.
Przewidywane zastosowanie
Zastosowanie wynalazku: Medycyna - Chirurgia układu pokarmowego. Obecnie realizowane są badania biologiczne w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – Bank Tkanek w Katowicach, polegające na hodowli i wysiewie ludzkich komórek na nowo opracowany materiał, w celu określenia wpływu jego długotrwałego oddziaływania na żywe organizmy. We współpracy z Akademią Medyczną w Katowicach złożono także wniosek do Komisji Bioetycznej, którego przyjęcie pozwoli zrealizować planowane badania kliniczne, będące pierwszym krokiem do powszechnego stosowania protezy.
Słowa kluczowe
Proteza przełyku, długowłóknisty materiał kompozytowy
Spodziewane efekty stosowania
Opracowana konstrukcja, materiał i technologia wytwarzania protezy przełyku zapewnia kompleksowe i pełne rozwiązanie problemu dotyczącego luki w chirurgii układu pokarmowego, a uzyskany efekt poznawczy, konstrukcyjny i technologiczny poprawia komfort życia ciężko chorym ludziom i pozwoli prowadzić im – w razie aplikacji opracowanego rozwiązania – normalny tryb życia nie zdominowany przez chorobę.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/49
2012-05-13 09:55:22
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
29.03.2011
P.394376