Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą
Wynalazek nr BDSW/505
Sposób stymulacji roślin
Tytuł
Sposób stymulacji roślin
Opis/specyfikacja
Przedmiotem zgłoszenia są urządzenia oraz sposoby do obróbki plazmowej nasion, roślin i produktów żywnościowych pod ciśnieniem atmosferycznym. Ich działanie polega na poddaniu materiału biologicznego działaniu plazmy nietermicznej za pomocą kompaktowych reaktorów plazmowych, umieszczonych w lekkiej i przenośnej obudowie zawierającej generator wysokiego napięcia oraz układ sterowania. Obudowa połączona jest z plecakiem zawierającym układ zasilania oraz butlę z gazem lub sprężarkę, umożliwiającą wykorzystanie powietrza atmosferycznego jako gazu roboczego. Korzystnym skutkiem urządzeń jest przyspieszenie kiełkowania, poprawa procesu ukorzeniania roślin, zwiększenie przyrostu kallusa wpływające pozytywnie na proces gojenia ran, redukcja chorobotwórczej mikroflory oraz zachowanie wartości odżywczych soków warzywnych. Cykl zgłoszeń obejmuje zestawy plecakowe oraz układy przystosowane do pracy w liniach produkcyjnych, wykorzystujące reaktory z barierą dielektryczną oraz ślizgający się łuk.
Przewidywane zastosowanie
Przewidywanym zastosowaniem wynalazku jest poprawa procesów kiełkowania nasion i ukorzeniania roślin, wspomaganie gojenia ich ran po zabiegach pielęgnacyjnych oraz poprawa właściwości przetworzonych produktów żywnościowych. Wynalazek może znaleźć wiele aplikacji w ogrodnictwie, rolnictwie i przemyśle spożywczym, m.in. w stymulacji kiełkowania nasion i ukorzeniania roślin, do miejscowego leczenia ran drzew i krzewów oraz w procesach mających na celu zachowanie wartości odżywczych i wydłużenie przydatności do spożycia soków. Potencjalnymi odbiorcami urządzeń mogą być np. szkółki drzew, krzewów, roślin ozdobnych, arboryści i firmy zajmujące się ochroną i pielęgnacją zieleni zwłaszcza pomników przyrody i gatunków zagrożonych, producenci nasion, producenci kiełków spożywczych, soków (Hortex, Tymbark, Dawtona) oraz zdrowej żywności. Potencjalnym producentem urządzeń plazmowych jest firma WOFIL.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
- zgodność z normami
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
- wzrost wydajności
- zgodność z normami
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
reaktor plazmowy, plazma niskotemperaturowa, ogrodnictwo, rolnictwo, przemysł spożywczy
Spodziewane efekty stosowania
Stymulacja plazmowa urządzeniem według wynalazku pozwala na ograniczenie ilości stosowanych w rolnictwie i przemyśle spożywczym środków chemicznych, przez co jest przyjazna dla środowiska. Proponowane urządzenia umożliwiają obróbkę plazmową w liniach produkcyjnych oraz w terenie, dając w perspektywie realne oszczędności ekonomiczne oraz przyczyniając się do poprawy jakości oferowanych na rynku produktów roślinnych i spożywczych. Zastosowana konstrukcja reaktora i zintegrowanego z nim układu zasilania pozwala na jego łatwy transport, szybkie przygotowanie stanowiska oraz bezpieczną i prostą obsługę bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy. Zastosowanie łatwo dostępnych materiałów oraz elementów elektrycznych i hydraulicznych pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji urządzenia, umożliwiając dostęp do nowoczesnych technologii plazmowych szerokiemu gronu odbiorców.
Zastosowania rynkowe
Stan zaawansowania
- prototyp
- technologia gotowa do zastosowania
- technologia gotowa do zastosowania
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
Informacje dodatkowe
Opracowano i wykonano działający prototyp, składający się z reaktora plazmowego ze ślizgającym się łukiem oraz układu zasilania. Wykonane zostały pomiary potwierdzające skuteczność zastosowania reaktorów w stymulacji kiełkowania nasion na przykładzie ślazówki turyngskiej i cebuli; ukorzeniania wybranych gatunków drzew i krzewów; dekontaminacji powierzchni na przykładzie niszczenia kolonii E. coli w środowisku suchym i wodnym oraz wydłużania przydatności do spożycia świeżych soków niepasteryzowanych. Na podstawie wykonanych badań oraz pomiarów temperatury i składu gazu poddanego obróbce plazmowej, dobrano parametry robocze reaktora dostosowane do obróbki danego materiału biologicznego, zwłaszcza roślin.
Działający prototyp pozwala na szybką demonstrację trybu pracy i przeprowadzenie badań za pomocą urządzenia, wymagając jedynie wcześniejszego naładowania akumulatorów.
Działający prototyp pozwala na szybką demonstrację trybu pracy i przeprowadzenie badań za pomocą urządzenia, wymagając jedynie wcześniejszego naładowania akumulatorów.
Lokalizacja, metryka
Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/505
2019-04-03 12:01:44
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Piotr Terebun
Patent
Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
31.12.2018
P.428470