Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/467

Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji

Tytuł
Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest wózek inwalidzki z funkcją pionizacji wykorzystujący autorski mechanizm pionizowania sylwetki użytkownika. Urządzenie zawarte we wzorze wykorzystuje innowacyjny, ręczny mechanizm pionizacji sylwetki- użytkownik przy użyciu kończyn górnych w dowolnym momencie może zmienić pozycję z siedzącej, na stojącą.
Omawiany wózek inwalidzki jest wynikiem innowacyjnego połączenia pionizatora oraz lekkiego, ręcznego wózka inwalidzkiego. Podnoszenie użytkownika realizowane jest jedynie przy pomocy jego siły mięśni ( brak dodatkowych napędów pneumatyczno-elektrycznych upraszcza konstrukcję i pozwala zaoszczędzić na masie). Siłę z jaką użytkownik może się podnosić można regulować za pomocą sprężyn gazowych których zadaniem jest wspomaganie pracy kończyn górnych osoby niepełnosprawnej.
Przed rozpoczęciem pionizacji użytkownik przypina się pasami do siedziska co zabezpiecza go przed zsunięciem się. Dodatkowo wymagane jest zablokowanie wszystkich wbudowanych hamulców.
Pionizacja użytkownika realizowana przez złożony ruch ramy wózka oraz siedziska wskutek którego następuje przejście z pozycji siedzącej to pozycji na wpół stojącej. Mechanizm pionizacji aktywowany jest przez odblokowanie cięgien ukrytych w poręczach wózka które jednocześnie stanowią dźwignie przy pomocy których użytkownik pionizuje swoją sylwetkę. Podczas podnoszenia użytkownik "ciągnie" ku górze dźwignie co powoduje przemieszczenie zespołów urządzenia, a w efekcie pionizację sylwetki. We wstępnej fazie podnoszenia główną rolę podczas podnoszenia odgrywają sprężyny gazowe przy czym wraz ze wzrostem stopnia pionizacji ich wpływ na proces podnoszenia maleje, a rośnie znaczenie siły wywieranej przez kończyny górne użytkownika. Po zwolnieniu dźwigni cięgien następuje zablokowanie mechanizmu co chroni użytkownika przed niechcianym powrotem do pozycji siedzącej (po ponownym wciśnięciu dźwigni użytkownik może kontynuować podnoszenie lub powrócić do pozycji siedzącej). Podczas powrotu do pozycji siedzącej sprężyny gazowe zabezpieczają przed gwałtownym złożeniem urządzenia (pracują jako element buforowy), a użytkownik powoli opuszcza poręcze do dołu- w końcowej fazie składania musi je delikatnie docisnąć. W efekcie pomiędzy etapami pionizacji i pozycji siedzącej wózek zmienia swoją geometrię - "transformuje się". Z podnoszeniem następuje przeniesienie środka ciężkości całego układu - użytkownik - wózek tak aby zachować jak największą stabilność urządzenia. Środek ciężkości zostaje nieznacznie przeniesiony ku przodowi urządzenia.
Na etapie użytkowania pojazdu można wyróżnić dwa podstawowe stany - pozycja siedząca i pozycja spionizowana. W pozycji siedzącej urządzenie przeznaczone jest do umożliwienia swobodnego i co najważniejsze samodzielnego przemieszczania się osobom niepełnosprawnym. W tej pozycji wózek posiada wszystkie cechy standardowego wózka inwalidzkiego. Pozycja spionizowana to drugi stan prezentowanego urządzenia w której użytkownik znajduje się w pozycji na wpół stojącej dzięki czemu zasięg kończyn górnych znacząco się zwiększa. W tej pozycji urządzenie nie ma możliwości przemieszczania się, ale oferuje wszystkie zalety pionizatorów statycznych. W pozycji spionizowanej ciało osoby niepełnosprawnej jest częściowo oparte na konstrukcji siedziska, a częściowo podtrzymywane przez pasy. Przejście pomiędzy poszczególnymi pozycjami może odbywać się w dowolnym momencie, w zależności od potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Prezentowany wózek charakteryzuje się lekką, w pełni mechaniczną konstrukcją -większość dostępnych i podobnych rozwiązań wykorzystuje napęd elektryczny. Urządzenie prezentuje nowe podejście do problemu i jest próbą wypełnienia niszy rynkowej wśród wózków inwalidzkich z funkcją pionizacji. Dodatkowym autem urządzenia jest niecodzienny, nowoczesny design który posiada wysoki walor estetyczny.
Urządzenie przeznaczone jest dla osób niepełnosprawnych które pragną pozostać aktywne w życiu zawodowym i społecznym. Dzięki zintegrowanemu systemowi pionizacji osoba niepełnosprawna może pokonać więcej barier architektonicznych oraz aplikować jako kandydat do pracy na wielu nowych stanowiskach ( które nie będą wymagały kosztownego przebudowania). Lekka, w pełni mechaniczna konstrukcja nie krępuje ruchów użytkownika i nie uzależnia go od pomocy osób trzecich czy też dostępu do źródeł zasilania. Zintegrowany ręczny mechanizm pionizacji wspomaga i motywuje użytkownika do ciągłej, nieprzerwanej rehabilitacji.
Przewidywane zastosowanie
 aktywne osoby niepełnosprawne które chcą pokonać bariery architektoniczne,
 firmy zajmujące się produkcją sprzętu medycznego wspomagającego lokomocję i rehabilitację,
 ośrodki zajmujące się rehabilitacją osób niepełnosprawnych,
 ośrodki zajmujące się aktywizacją osób niepełnosprawnych,
 przedsiębiorstwa zatrudniające lub wyrażające chęć zatrudnienia osób niepełnosprawnych,
Korzyści z wdrożenia
- zgodność z normami
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
ręczny wózek inwalidzki, pionizacja, wózek inwalidzki z pionizacją, rehabilitacja, projekt, sprzęt rehabilitacyjny, sprzęt medyczny
Spodziewane efekty stosowania
 aktywizacja osób niepełnosprawnych- możliwość pionizacji pozwala znacznie poszerzyć zakres zawodów wykonywanych przez takie osoby,
 aktywna rehabilitacja,
 ułatwienie znalezienia pracy przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich,
 zmniejszenie deficytu pracowników na rynku pracy,
 zapełnienie luki na rynku w obrębie wózków inwalidzkich z ręcznym mechanizmem pionizacji.
Zastosowania rynkowe
- Transport
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- prototyp
- technologia gotowa do zastosowania
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- przemysł

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/467
2019-04-03 08:55:07
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Paweł Czerwiński

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
05.09.2017
P.423248