Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/460

Składany wózek aktywny dla osób z niepełnosprawnością

Tytuł
Składany wózek aktywny dla osób z niepełnosprawnością
Opis/specyfikacja
Wózek inwalidzki stanowi podstawowe urządzenie w rehabilitacji osób z dysfunkcjami kończyn dolnych. Szczególną jego odmianą jest wózek aktywny, którego celem jest zapewnienie użytkownikowi możliwości prowadzenia maksymalnie samodzielnego życia. Aby właściwie spełniał on swoje zadanie musi być kompaktowy i łatwy w transporcie. O mobilności urządzenia decyduje przede wszystkim niska masa i niewielkie wymiary pojazdu. Gabaryty wózka zależą głównie od ramy, którą w większości przypadków stanowi jednolita, sztywna, nieskładana konstrukcja.
Przedmiotem wzoru użytkowego jest wózek, dla którego stworzenia ideą była możliwość składania jego ramy do jak najmniejszych wymiarów. Dzięki swojej kompaktowej budowie pojazd mieści się w bagażu podręcznym samolotu, samochodzie, szafie. Wózek wykorzystuje indywidualnie zaprojektowany układ krzywek, dzięki któremu proces składania wygląda efektownie, a samo urządzenie stanowi wyróżniający się na tle konkurencji, niecodzienny gadżet.
Przewidywane zastosowanie
 Łatwiej w środkach transportu publicznego.
Rama mieszcząca się w bagażu podręcznym samolotu i nie tylko – zmniejszenie gabarytów ułatwia samodzielny transport wózka, załadunek do samochodu (np. na siedzenie pasażera).
 Przechowywanie.
Dzięki zmniejszeniu gabarytów ramy przechowywanie wózka jest łatwiejsze – urządzenie zajmuje niewiele miejsca, mieści się w szafce lub większej szufladzie.
 Mniej/szybciej lub więcej/dłużej.
To użytkownik decyduje o tym, do jakich wymiarów złoży wózek – ostateczne gabaryty zależą od tego, który z elementów zostanie zdemontowany lub odblokowany. Nie ma konieczności, aby urządzenie było każdorazowo składane w całości. Funkcja przydatna, gdy kluczowy jest całkowity czas złożenia wózka (np. w czasie przesiadki między różnymi środkami transportu publicznego).
 Reklamy i kampanie społeczne.
Ocieplenie wizerunku wózka inwalidzkiego - prezentacje niecodziennego urządzenia w reklamach i kampaniach społecznych.
 Współpraca i rozwój.
Możliwa współpraca z producentami i dystrybutorami sprzętu medycznego, w szczególności wózków inwalidzkich, np.: GTM, Quickie, Meyra.
 Lokalna dystrybucja.
Sprzedaż wysyłkowa lub sprzedaż za pośrednictwem lokalnych, mniejszych sklepów ze sprzętem medycznym.

Korzyści z wdrożenia
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
Wózek inwalidzki, wózek aktywny, wózek manualny, wózek ręczny, niepełnosprawność, rehabilitacja, sprzęt medyczny, urządzenie, mechanizm obrotowy, krzywka, konstrukcja, miniaturyzacja, składana rama, projekt.
Spodziewane efekty stosowania
 Zmiana sposobu postrzegania osoby z niepełnosprawnością, ocieplenie wizerunku wózka inwalidzkiego. Sprzęt medyczny nie musi być złem koniecznym - wózek inwalidzki jako niecodzienny gadżet.
 Zainicjowanie i wdrożenie nowego kierunku w projektowaniu sprzętu medycznego – zastąpienie czystej funkcjonalności „designem funkcjonalnym”. Użyteczność, która cieszy oko.
 Zainicjowanie nowego mechanizmu opartego na układzie krzywek – do zastosowania także w innych dziedzinach, nie tylko w obszarze sprzętu medycznego.
 Wypełnienie luki rynkowej – propozycja wózka kompaktowego, opartego na składanej ramie.
Zastosowania rynkowe
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- dokumentacja techniczna
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- przemysł

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/460
2019-04-03 08:33:45
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Katarzyna Burdziak

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
22.05.2017
W.126360