Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/426

Sposób wytwarzania nanocząstek selenku srebra o modyfikowanej powierzchni

Tytuł
Sposób wytwarzania nanocząstek selenku srebra o modyfikowanej powierzchni
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania metodą gorącego wstrzyknięcia (ang. hot injection) monodyspersyjnych nanocząstek selenku srebra (Ag2Se) o powierzchni modyfikowanej substancjami pozwalającymi zwiększyć zdolność nanocząstek do przenoszenia ładunku elektrycznego. Zasadniczą zaletą procesu otrzymywania nanocząstek Ag2Se jest jego prostota. W procesie syntezy nie wymagane są dodatkowe drogie i toksyczne związki koordynujące, czy rozpuszczalniki organiczne, co w konsekwencji zmniejsza koszty syntezy. Amina użyta do syntezy może być częściowo usunięcia lub zastąpiona molekułami o-aminofenolu lub 2-naftalenotiolu. Efektem tego zastąpienia słabo nieprzewodzącej oktadecyloaminy przewodzącymi molekułami jest poprawienie zdolności przewodzenia ładunku elektrycznego na granicy nanocząstek. Opracowana technologia jest bardzo prosta, składa się tylko z dwóch etapów dzięki czemu cały proces jest tani i łatwy do zastosowania w skali przemysłowej.
Przewidywane zastosowanie
Nanocząstki półprzewodnikowe selenku srebra (Ag2Se) stanowią duże zainteresowanie ze względu na ich brak toksyczności oraz możliwość zastosowania w szeroko pojętej optoelektronice, szczególnie w fotowoltaice. Stwierdzono, że nanocząstki Ag2Se w postaci proszku, po modyfikacji powierzchni zarówno
o-aminofenolem, jak i 2-naftalenotiolem, roztwarzają się w rozpuszczalnikach organicznych, tworząc stabilne dyspersje o wysokim stężeniu, dzięki którym możliwe jest ich zastosowanie jako składników nanokompozytów polimerowych dla optoelektroniki.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
selenek srebra, półprzewodniki, o-aminofenol, 2-naftalenotiol, modyfikacja powierzchni, optoelektronika
Spodziewane efekty stosowania
Nanocząstki Ag2Se w postaci proszku, po modyfikacji powierzchni zarówno o-aminofenolem, jak i
2-naftalenotiolem, roztwarzają się w rozpuszczalnikach organicznych, tworząc stabilne dyspersje o wysokim stężeniu, dzięki którym możliwe jest ich zastosowanie jako składników nanokompozytów polimerowych dla optoelektroniki. Zaproponowane substancje dzięki swojej budowie pierścienia aromatycznego oraz obecności grupy aminowej lub tiolowej modyfikując powierzchnię nanocząstek wspierają przewodzenie ładunku elektrycznego pomiędzy powierzchnią nanocząstek a polimerem. Kolejną ważną cechą tego typu hybrydowych materiałów jest możliwość tworzenia w pojedynczej warstwie heterozłącza typu p-n, które jest podstawą działania większości urządzeń optoelektronicznych. W konsekwencji, materiały do produkcji te pozwalają na wytwarzanie ogniw fotowoltaicznych z roztworów, poprzez nanoszenie cienkiej warstwy materiału za pomocą wirowania lub druku na elastycznych podłożach o dużej powierzchni. Naniesiona warstwa pełni funkcję warstwy aktywnej takiego ogniwa, w której zachodzi zarówno absorbcja światła jak i powstanie ładunków elektrycznych. Dzięki temu hybrydowe nanomateriały można wykorzystać do produkcji tanich i cienkich ogniw fotowoltaicznych.
Zastosowania rynkowe
- Optoelektronika
Stan zaawansowania
- zakończone badania
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi
Informacje dodatkowe
Organizacja i promocja na forum krajowym i zagranicznym VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca oraz zgłoszonych rozwiązań – zadane finansowane w ramach umowy 962/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniająca naukę

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/426
2018-03-15 15:08:43
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Svitlana Sovinska, ssovinska@chemia.pk.edu.pl +48787204463

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
27.02.2017
P.424084