Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/409

Urządzenie do suszenia, zwłaszcza drewna

Tytuł
Urządzenie do suszenia, zwłaszcza drewna
Opis/specyfikacja
Urządzenie wykazuje pozytywny efekt działania dzięki zaproponowanym dodatkowym elementom tzw. kierownicom o regulowanej powierzchni roboczej. Niewielka zmiana ich ustawienia powoduje duże zmiany w charakterze przepływu powietrza. Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że umożliwia regulację kierunku oraz natężania przepływu powietrza w suszarni. Specjalnie zaprojektowane i poddane optymalizacji kanały wlotowe i wylotowe sterują strumieniem powietrza oraz zapewniają równomierny przepływ powietrza na całej wysokości zastosowanego wsadu drewna w komorze suszarni. Konstrukcja umożliwia dowolne rozdzielenie powietrza na strefy suszenia, a tym samym na dostosowanie wysokości suszenia zależnej od wysokości wsadu w danym okresie. Każda strefa suszenia wyposażona jest w niezależne czujniki do pomiaru wilgotności powietrza, temperatury oraz masowego natężania przepływu. Dodatkowo suszarnia zostanie wyposażona m.in. w system ochrony przed szkodliwymi czynnikami oraz szkodnikami biologicznymi i instalację fotowoltaiczną zasilającą systemy suszarni.
Przewidywane zastosowanie
Projekt jest odpowiedzią na nieefektywne i nierównomierne suszenie ciał stałych w tym przypadku drewna. Dostosowując urządzenie do wymiarów wsadu można poprzez operacje technologiczne, mające na celu zredukowanie zawartości rozpuszczalnika (np. wody) suszyć także inne składniki (makarony, owoce warzywa, zboża, granulaty tworzyw sztucznych itp.,). W wyniku opracowania urządzenia gwarantującego równomierne i wydajne suszenie ww. materiałów można uzyskać także duże oszczędności energii. Biorąc powyższe pod uwagę, wynalazek znajdzie zastosowanie w przedsiębiorstwach, które zajmują się głównie produkcją wyrobów z drewna ale także wyrobów z innego rodzaju surowców, które w procesie technologicznym wymagają operacji suszenia. Prowadzone obecnie działania skupione będą głównie na wykonywaniu prac potrzebnych do wdrożenia wynalazku w przedsiębiorstwie DREWNOLIT, którego właściciel jest współtwórcą zgłoszenia patentowego „urządzenie do suszenia, zwłaszcza drewna”. Ponadto firma jest zainteresowana również innymi zgłoszeniami twórców z Politechniki Lubelskiej.
Po wdrożeniu prac badawczo-rozwojowych w zakresie suszenia np. drewna odbiorcami głównego produktu będącego przedmiotem wynalazku jak również produktami suszenia będą zainteresowani m.in.:
 klienci indywidualni,
 firmy stolarskie,
 ekipy dekarskie,
 firmy współpracujące i podwykonawcze,
 składy budowlane w całej Polsce,
 hurtownie budowlane,
 składy drewna,
 punkty sprzedaży pokryć dachowych w całej Polsce, firmy stolarskie, produkujące meble ogrodowe, firmy parkieciarskie, projektanci wizualizacji wnętrz.
Klienci poszukują dobrej jakości produktu czyli odpowiednio wysuszonego i zaimpregnowanego drewna w postaci desek, beli lub produktu końcowego w postaci np. mebli drewnianych. W wyniku realizacji projektu klienci otrzymają wysokiej jakości produkt w postaci wysuszonego i zaimpregnowanego drewna. Szacuje się, że dzięki wprowadzeniu innowacji procesowej, suszenie z impregnacją zajmie o połowę mniej czasu niż w dotychczas stosowanych konwencjonalnych rozwiązaniach, dzięki czemu klienci otrzymają wysokiej jakości produkt, w krótszym czasie, co znacznie wpłynie na całkowite koszty tego rodzaju prac.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
- ograniczenie energochłonności
- zgodność z normami
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
suszarnia, suszenie drewna, tunel przepływowy, drewno, suszenie materiałów sypkich
Spodziewane efekty stosowania
Innowacyjny system pozwoli na skrócenie czasu suszenia drewna, a dodatkowo z uwagi na to, że komory do suszenia będą wyposażone w panele słoneczne uzyska się oszczędności kosztów działania suszarni. Dzięki skróceniu czasu suszenia drewna oraz zastosowaniu instalacji OZE nastąpią duże oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, co przyczyni się również do ochrony środowiska. Do tej pory proces impregnacji drewna polegał na tym, że po okresie suszenia drewno było zanurzane w wodzie z impregnatem, co powodowało, że drewno znowu nasiąkało wodą. Surowiec taki ulegał naprężeniu, pęknięciom i często wyginał się. W wielu przypadkach mogło to powodować, że produkt nie spełniał norm. Wdrożenie wyniku badań naukowych ma zmienić proces suszenia i impregnacji. Obie czynności mają być wykonywane jednocześnie. Będzie to innowacyjny system zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym, którego do tej pory nikt nie stosuje. Produkty, które wytwarza firma Drewnolit istnieją na rynku, ale proces suszenia i impregnacji zachodzi w inny sposób.
Analiza stanu wiedzy i dostępnych rozwiązań suszarni do drewna ujawniła, że dotychczas stosowne metody suszenia drewna powodują w wielu przypadkach istotne wady w gotowych wyrobach. Powszechnie stosowane suszarnie o jednokierunkowym obiegu powietrza i przelotowej konstrukcji tunelowej w ograniczony sposób zapewniają możliwości regulowania parametrami suszenia, a poprzez to również intensywnością przebiegu procesu suszenia. Ponadto, wykorzystanie strumienia powietrza
w procesie suszenia jest mało efektywne. Strumień powietrza wymuszony przez wentylatory nie jest rozprowadzany właściwie na wsad z drewnem o standardowych wymiarach, a tym samym drewno nie jest suszone równomiernie (rys. 1). Konsekwencją tego są zeschnięcia, odkształcenia i pękanie drewna zarówno podczas procesu dalszej jego obróbki jak i gotowych wyrobów po określonym czasie. Niewłaściwie wykorzystany strumień powietrza przepływa z większymi stratami przez komorę suszarni, co bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia ilości energii wykorzystywanej przez wentylatory.
Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że nawet niewielka zmiana ich ustawienia powoduje duże zmiany w komorze, a poprzez to kontrolowany przepływ powietrza. Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że nowe rozwiązanie umożliwia regulację kierunku oraz natężania przepływu powietrza w komorze o dowolnych, wcześniej zadeklarowanych wymiarach suszarni lub wymiarach wsadu do suszenia.
Zaprojektowane i poddane optymalizacji kanały dolotowe i wylotowe sterują strumieniem powietrza oraz zapewniają równomierny przepływ powietrza na całej wysokości zastosowanego wsadu drewna w komorze suszarni (rys. 3). Opracowana przez twórców konstrukcja umożliwia dowolne rozdzielenie powietrza na strefy suszenia, a tym samym na dostosowanie wysokości suszenia zależnej od wysokości wsadu w danym okresie. Dzięki temu, że każda strefa suszenia wyposażona jest w niezależne czujniki, istnieje możliwość kontroli wilgotności powietrza, temperatury oraz masowego natężania przepływu, rezultatem czego jest równomierne suszenie wsadu.
Zastosowania rynkowe
- Budownictwo
- Przemysł - Produkcja przemysłowa
- Przemysł materiałowy
- Środowisko - Zarządzanie odpadami
- Suszenie drewna, suszenie materiałów sypkich
Stan zaawansowania
- model
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi
Informacje dodatkowe
Organizacja i promocja na forum krajowym i zagranicznym VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca oraz zgłoszonych rozwiązań – zadane finansowane w ramach umowy 962/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniająca naukę

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/409
2018-03-15 13:51:23
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
mgr inż. Zbigniew Czyż e-mail: z.czyz@pollub.pl, tel. kontaktowy: 783 477 871

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
17.05.2017
P.421610