Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/407

Hybrydowe nanomateriały fluorescencyjne i sposób ich wytwarzania

Tytuł
Hybrydowe nanomateriały fluorescencyjne i sposób ich wytwarzania
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku są nowe hybrydowe materiały fluorescencyjne typu rdzeń/powłoka, rozpraszane w rozpuszczalnikach polarnych.
Rdzeń stanową luminofory na bazie jonów lantanowców (zdolnych do emisji światła widzialnego po wzbudzeniu przez promieniowanie z zakresu bliskiej podczerwieni), które pokryte są warstwą krzemionki, której morfologia uzależniona jest od zastosowanej cieczy jonowej oraz parametrów syntezy. Do wytworzenia powłoki krzemionkowej jako matrycę użyto ciecze jonowe zawierające komponent pochodzenia roślinnego, wybrany z grupy: (1R,2S,5R)-(–)-mentol, (1R)-endo-(+)-fenchol, (1S)-endo-(–)-borneol.
Wynalazek może stanowić przełom w naukach biologicznych, ponieważ kontrolowanie morfologii powłoki SiO2 przekłada się na ilość zakapsułkowanego leku na mezoporowatej krzemionce. Ponadto, uzyskane materiały można dalej modyfikować w celu zwiększenia biokompatybilności nie tracąc właściwości luminescencyjnych rdzenia.
Przewidywane zastosowanie
Nanoluminofory domieszkowane jonami lantanowców poprzez zmianę rodzaju lub stężenia jonów domieszkujących pozwalają na uzyskanie dużej ilości kodów barwnych do równoczesnej detekcji wielu analitów w jednej próbce.
Przedstawione nowe hybrydowe nanomateriały fluorescencyjne to nowatorski materiał mogący mieć zastosowanie w branży: medycznej i farmaceutycznej. Dzięki tak licznym zastosowaniom wynalazek stanowi olbrzymi potencjał dla wielu firm przemysłowych, m.in. Pure Biologics, Hydrex czy QNA Technology które mogą być zainteresowane zastosowaniem otrzymanych materiałów jako markerów biologicznych. Spółka Pure Biologics zajmuje się m.in. znakowaniem białek znacznikami fluorescencyjnymi, firma Hydrex wytwarza testy diagnostyczne, natomiast QNA Technology zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem oraz modyfikacją powierzchni rożnego rodzaju nanostruktur nieorganicznych.
Również w ramach zadania badawczego EIT+ realizowany był w latach 2011-2015 temat „Nanomateriały dla zastosowań fotonicznych oraz biomedycznych”, co świadczy że wynalazek jest aktualny i perspektywiczny.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
ciecze jonowe, luminofory, krzemionka, nanocząstki upkonwertujące
Spodziewane efekty stosowania
Zaprezentowany wynalazek jest nowatorski, zarówno pod względem elementów tworzących nowych nanomateriał fluorescencyjny, jak i procesu jego wytwarzania, który bazuje na źródłach naturalnie występujących w przyrodzie.
Uzyskany materiał, według wynalazku, to rewelacyjna idea zastosowania jako prekursor dla finalnych materiałów mających zastosowanie w medycynie czy farmacji jako: sondy i markery biologiczne używane w obrazowaniu optycznym czy terapii fotodynamicznej, mikromacierze kwasów nukleinowych, nośniki cząstek bioaktywnych, testy fluorescencyjne.
Zastosowania rynkowe
- Nauki biologiczne - Biotechnologia / farmaceutyka
Stan zaawansowania
- prototyp
- zakończone badania
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi
Informacje dodatkowe
Organizacja i promocja na forum krajowym i zagranicznym VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca oraz zgłoszonych rozwiązań – zadane finansowane w ramach umowy 962/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniająca naukę

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/407
2018-03-15 13:43:48
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Katarzyna Wiercigroch-Walkosz katarzyna.wiercigroch@chem.uni.wroc.pl tel. 713757014

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
30.08.2016
P.418496