Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/38

Sposób wytwarzania podłużnego gradientu pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu oraz układ do jego realizacji

Tytuł
Sposób wytwarzania podłużnego gradientu pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu oraz układ do jego realizacji
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania podłużnych gradientów pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu i układ do jego realizacji, mający zastosowanie w tomografii rezonansów jądrowych.

Sposób wytwarzania podłużnych gradientów pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu polega na tym, że stosuje się dwie pary cewek (1) i (1’) oraz (2) i (2’), dla których prąd w cewkach (1) i (2) płynie w tym samym kierunku, natomiast w cewkach (1’) i (2’) prąd płynie w tym samym kierunku, ale w przeciwnym kierunku względem cewek (1) i (2) przy czym promienie par cewek (1) i (1’) oraz (2) i (2’) korzystnie są jednakowe.
Układ do wytwarzania podłużnego gradientu pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu charakteryzuje się tym, że składa się z dwóch par cewek (1) i (1’) oraz (2) i (2’) o promieniach korzystnie jednakowych, usytuowanych współosiowo, zamocowanych trwale, rozłącznie do obudowy tomografu, dla których prąd w cewkach (1) i (2) płynie w tym samym kierunku, natomiast w cewkach (1’) i (2’) prąd płynie w tym samym kierunku, ale w przeciwnym kierunku względem cewek (1) i (2).
Przewidywane zastosowanie
Wynalazek może mieć zastosowanie w tomografii rezonansów magnetycznych (tomografii NMR- jądrowego rezonansu magnetycznego, EPR- elektronowego rezonansu paramagnetycznego oraz PEDRI – podwójnego rezonansu elektronowo-jądrowego) w celu otrzymywania obrazów anatomicznych, funkcyjnych jak również dokładnej lokalizacji zmian nowotworowych czy miażdżycowych.
Słowa kluczowe
prawo Biota- Savarta, gradient pola magnetycznego, prawa Maxwella
Spodziewane efekty stosowania
Wynalazek znajdzie zastosowanie w tomografii rezonansów magnetycznych ze względu na liczne jego zalety. Układ cewek będący przedmiotem wynalazku charakteryzują się tym, że wytwarza znacznie silniejsze gradienty pola magnetycznego (nawet 50% większa wartość gradientu niż w powszechnie stosowanych układach), co przekłada się na czterokrotne zmniejszenie zapotrzebowania na moc zasilającą cewki, a to z kolei obniża koszty eksploatacji wynalazku. Istotną zaletą wynalazku jest wysoka jednorodność generowanego gradientu pola magnetycznego w badanym obszarze, parametru, od którego zależy dokładność rekonstruowanych obrazów, ich rozdzielczość, wielkość niechcianych artefaktów oraz poziom zaszumienia obrazu. Pozwala to uniknąć skomplikowanych algorytmów, których celem jest późniejsza obróbka zgromadzonych danych, z których otrzymywany jest obraz, a to przekłada się na kolejne oszczędności zarówno czasowe jak i ekonomiczne. Kolejnym atutem wynalazku jest możliwość budowy układu gradientowego o różnej odległości pomiędzy zewnętrznymi uzwojeniami przy zachowanym stałym promieniu, co daje możliwości dopasowania cewek do założonych wymiarów geometrycznych tomografu (obecnie stosowane układy cewek trzeba skalować jednoczenie we wszystkich trzech wymiarach, w zaproponowanym zgłoszeniu można zmieniać jeden wymiar a jednorodność gradientu pozostanie tego samego rzędu). Wynalazek cechuje również łatwość dostępu badanego obiektu do tomografu zarówno w kierunku osiowym jak i prostopadłym, co szczególnie istotne jest w nowej generacji tomografach EPR. Korzystna jest również prostota budowy układu ze względu na jednakowy promień wszystkich cewek.
Stan zaawansowania
- zakończona faza projekowa, w trakcie budowy prototypu
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/38
2012-05-12 21:56:14
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
26.01.2012
P.397916