Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/396

Wielokrawędziowy, walcowy rozdrabniacz butelek tworzywowych

Tytuł
Wielokrawędziowy, walcowy rozdrabniacz butelek tworzywowych
Opis/specyfikacja
Walcowy, wielokrawędziowy zespół rozdrabniający do materiałów z tworzyw polimerowych, w szczególności butelek, opakowań z tworzywa PET służy do zagęszczania i kawałkowania polimerowych lepkosprężystych produktów przestrzennych w celu ich dalszego przetwórstwa i poużytkowego zagospodarowania w formie recyklingu.
Zespół roboczy urządzenia stanowią zintegrowane ze sobą w jednej przestrzeni roboczej układy zagęszczające i rozdrabniające. Podajnik stanowią dwa przeciwbieżne walce z obwodowo rozmieszczonymi zębami, które zapewniają przemieszczenie i zagęszczenie przestrzenne wsadu. Roboczy układ rozdrabniający stanowi para równoległych naprzemiennie przenikających się walców z obwodowo rozmieszczonymi i współpracującymi ze sobą parami wrębów i występów. Dla spowodowania efektu dekohezji wsadu obydwa walce obracają się z tą samą prędkością obwodową na styku krawędzi tnących. Ruch roboczy obu walców jest wzajemnie przeciwbieżny. Odległości obwodowa, promieniowa i osiowa pomiędzy parami tnącymi wrębów i występów roboczych stanowią konieczną przestrzeń szczeliny technologicznej zapewniającą z jednej strony cięcie, z drugiej zaś technologiczne przemieszczanie się rozdrabnianego materiału. Osiowe odległości pomiędzy krawędziami tnącymi par roboczych tzw. wrębów i występów mają wpływ na stopień rozdrobnienia oraz inne charakterystyki użytkowe procesu, a istota zastosowania liniowych, obwodowych krawędzi par tnących stanowi podstawę dla zaistnienia skutecznego cięcia i wciągania wsadu dając jednocześnie możliwość szybkiej i łatwej regeneracji (ostrzenia) krawędzi tnących.
Przewidywane zastosowanie
Zastosowanie do przetwórstwa tworzyw poużytkowych, wytwarzania regranulatów i przemiałów z tworzyw polimerowych, zakłady utylizacji śmieci, spalarnie odpadów do zmniejszania objętości i przygotowania surowców do powtórnego wykorzystania np. Mondi Świecie, Elplast Recykling Sp. z o.o., Dom Recyklingu Sp. z o.o., ForPlastics,
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
- ograniczenie energochłonności
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
recykling, rozdrabnianie, butelki po napojach, młyny walcowe
Spodziewane efekty stosowania
Zaletą techniczną wynalazku jest prostota konstrukcji co powoduje dużą niezawodność i funkcjonalność użytkową i eksploatacyjną urządzenia. Ponadto, postać, ukształtowanie i względny wzajemny przeciwbieżny ruch obrotowy walców zębatych zapewniają dobre warunki przemieszczania i wstępnego zagęszczenia wsadu w przestrzeni przygotowania i rozdrabniania, a także wyrzut finalnego produktu, kierując i orientując cząstkę w przestrzeni rozdrabniania zapewniając w ten sposób ciągły kontakt krawędzi rozdrabniających/tnących z rozdrabnianym wsadem/surowcem a przez to równomierne, łagodne przebiegi ich odkształceń i przemieszczeń w czasie rozdrabniania do zadanego wymiaru (jakości). Prowadzi to do zwiększenia wydajności rozdrabniania przestrzennego, objętościowego wsadu produktu, zmniejszenia jednostkowego zużycia energii i znaczącego ograniczenia zużywania podstawowych elementów konstrukcji rozdrabniaczy, poprzez ilościowe ograniczenie ich składowych, jako łatwo wymiennych elementów roboczych, co znacząco wpływa na poprawę energetycznych, ekonomicznych i ekologicznych charakterystyk procesu rozdrabniania.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł materiałowy
- Środowisko - Zarządzanie odpadami
- Recycling
Stan zaawansowania
- model
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi
Informacje dodatkowe
Organizacja i promocja na forum krajowym i zagranicznym VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca oraz zgłoszonych rozwiązań – zadane finansowane w ramach umowy 962/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniająca naukę

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/396
2018-03-15 12:43:15
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Weronika Kruszelnicka weronika.kruszelnicka@gmail.com, + 48 10 450 879

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
05.05.2017
P.421512