Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/395

Młyn z płytą międzywalcową

Tytuł
Młyn z płytą międzywalcową
Opis/specyfikacja
Młyn z płytą międzywalcową służy do rozdrabniania uziarnionych minerałów, surowców biologicznych, ziaren, materiałów niejednorodnych i polimerowych zwłaszcza bardzo drobnych suchych i mokrych, w zawiesinie roboczej lub użytkowej.
Młyn zawierający płytę między walcami do intensywnego rozdrabniania, charakteryzuje się tym, że zespół do rozdrabniania młyna walcowego składa się z dwóch obrotowych walców, z których każdy zawiera bieżnię zewnętrzną, pomiędzy którymi osadzona jest, w sposób stały, płyta rozcierająca, przy czym zespół do rozdrabniania umieszczony jest w korpusie, połączony z wałami napędowymi młyna, wyposażony w kosz zasypowy i przegrodę do rozdzielenia produktu mielenia. Każdy obrotowy walec skrawająco-rozcierający zawiera bieżnię rozcierającą zewnętrzną. Odstęp szczeliny a pomiędzy obrotowymi walcami rozcierającymi a stałą płytą rozcierającą jest zmienny, w zależności od właściwości rozdrabnianego materiału i wymagań dla uzyskanego produktu rozdrabniania. Odstęp szczeliny a w korzystnym przykładzie wykonania dla rozdrabniania drobnego wynosi poniżej 0,10 mm.
Przewidywane zastosowanie
Zakłady przetwórstwa spożywczego do rozdrabniania ziaren na mąkę i płatki np. MASZ Gliwice, Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego, Gdańskie Młyny; Zakłady przetwórstwa chemicznego do rozdrabniania ziarnistych składników leków i kosmetyków np. Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. zo.o. Apis Cosmetics, Zakłady z branży przetwórstwa surowców mineralnych do wytwarzania proszków i napełniaczy ze skał i minerałów np. Zakłady Przetwórcze Surowców Chemicznych i Mineralnych Piotrowice, Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych, Celpap Sp z o.o.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
- ograniczenie energochłonności
- zgodność z normami
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
młyn walcowy, rozdrabnianie, rozcieranie, surowce biologiczne, minerały
Spodziewane efekty stosowania
Zaletą techniczną wynalazku jest to, że wyeliminowano pojedyncze elementy rozdrabniające w postaci licznych igieł, kołków, prętów wprowadzając zintegrowane elementy płytowo-walcowe o właściwościach skrawająco-rozcierających, przetwórczych i eksploatacyjnych lepszych od wymienionych części. Ponadto, ukształtowanie, ruch względny oraz postać walców na bieżniach zewnętrznych (obwodowych) i płyty stałej zapewniają dobre warunki przemieszczania wsadu w przestrzeni przygotowania, rozdrabniania i wyrzutu produktu, kierując i orientując cząstkę w przestrzeni rozdrabniania zapewniają, w sposób ciągły, kontakt bieżni rozcierających z uziarnionymi minerałami, surowcami zawartymi w powietrzu, płynie lub zawiesinie (na przykład w wodzie biologicznej) podlegając rozdrabnianiu, a przez to równomierne, łagodne przebiegi ich odkształceń i przemieszczeń w czasie rozdrabniania do zadanego wymiaru produktu, na przykład poniżej 10 m (mielenie koloidalne) oraz przy innym nastawieniu szczeliny - poniżej 0,10 mm (mielenie drobne). Zjawiska te wpływają korzystnie na zwiększenie wydajności, zmniejszenie zapotrzebowania mocy, jednostkowego zużycia energii i wyeliminowanie zużywania dużych elementów konstrukcji rozdrabniaczy, poprzez przystosowanie do zużywania bieżni zewnętrznych, jako łatwo wymiennych elementów roboczych, czyli łącznie wpływają na poprawę gospodarczych, ekonomicznych i ekologicznych charakterystyk przetwórstwa.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł - Produkcja przemysłowa
- Młyny, rozrdrabnianie
Stan zaawansowania
- prototyp
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi
Informacje dodatkowe
Organizacja i promocja na forum krajowym i zagranicznym VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca oraz zgłoszonych rozwiązań – zadane finansowane w ramach umowy 962/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniająca naukę

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/395
2018-03-15 12:38:52
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Weronika Kruszelnicka weronika.kruszelnicka@gmail.com, + 48 10 450 879

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
29.08.2017
P.422676