Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/394

Mieszalnik dozujący

Tytuł
Mieszalnik dozujący
Opis/specyfikacja
Hydrokinetyczny mieszalnik dozujący służy do precyzyjnego mieszania sproszkowanych surowców i cieczy, np. wody i mąki w procesie technologicznego przygotowania surowca (ciasta).
Zespół roboczy urządzenia stanowią zintegrowane w jednej przestrzeni układy: zasilająco-dozujący z komorą nawilżającą i nawilżająco-mieszający. Układ zasilająco-dozujący stanowi walcowy korpus zapewniający grawitacyjne przemieszczanie się materiału do komory mieszania. Układ nawilżająco-mieszający stanowią zintegrowane ze sobą podajnik cieczy (system kanałów wykonanych w wale wirnika i turbinie na nim osadzonej zakończonych dyszami rozpylającymi) oraz promieniowo-obrotowy wirnik umieszczony w komorze mieszania. Przestrzeń wyznaczona osiową odległością pomiędzy turbiną roboczą a płaszczyzną łączącą przestrzeń zasilająco-dozującą z korpusem oraz odległość promieniowa walcowego korpusu od głównej jej osi stanowią zasadniczą komorę roboczą. Promieniowa odległość osadzenia dysz rozpylających ciecz technologiczną na łopatkach wirnika roboczego stanowi odległość roboczą mającą wpływ na stopień zmieszania oraz inne charakterystyki użytkowe i technologiczne procesu a istota zastosowania promieniowego obrotowego wirnika z kątowym przestawieniem jego łopat w stosunku do osi głównej urządzenia pozwalają na skuteczne dozowanie i rozpylanie płynu jednocześnie umożliwiając szybkie i łatwe łączenie się cząsteczek płynu i proszku.

Przewidywane zastosowanie
Zastosowanie do przygotowywania ciasta do wypieku chleba, jako element linii technologicznej wypieku chleba, Firma MASZ Gliwice, Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego w Bydgoszczy
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
mieszanie, wyrabianie cista, miesiarki hydrokinetyczne, dozowanie
Spodziewane efekty stosowania
Prostota konstrukcji powoduje dużą niezawodność oraz funkcjonalność użytkową i eksploatacyjną urządzenia. Ponadto, postać i ukształtowanie łopatek wirnika, jego roboczy ruch obrotowy, przeciwbieżny wypadkowy, zawirowany kierunek dozowania rozdrobnionej cieczy w stosunku do głównego, wypadkowego kierunku dozowania proszku powodują znaczną intensyfikację procesu mieszania poprzez wzmożone zderzenia poszczególnych cząstek wody i proszku. Równomierny i łagodny przebieg procesu mieszania wpływa korzystnie na wydajność objętościową procesu, zmniejszenie jednostkowego zużycia energii i znaczące ograniczenie zużycia podstawowych elementów konstrukcyjnych mieszalnika, poprzez ilościowe ograniczenie ich składowych, jako łatwo wymienialnych elementów roboczych, co znacząco wpływa na poprawę energetycznych, ekonomicznych i ekologicznych charakterystyk procesu mieszania.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł - Produkcja przemysłowa
- Piekarnie
Stan zaawansowania
- model
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi
Informacje dodatkowe
Organizacja i promocja na forum krajowym i zagranicznym VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca oraz zgłoszonych rozwiązań – zadane finansowane w ramach umowy 962/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniająca naukę

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/394
2018-03-15 12:34:22
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Weronika Kruszelnicka weronika.kruszelnicka@gmail.com, + 48 10 450 879

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
24.04.2017
P.421372