Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/389

Urządzenie do plazmowej aktywacji materiałów płynnych

Tytuł
Urządzenie do plazmowej aktywacji materiałów płynnych
Opis/specyfikacja
Wynalazek składa się z obudowy, w której poprzez otwór manipulacyjny umieszcza się stolik z płynem (np. wodą destylowaną, roztworem Ringera), który zostaje następnie aktywowany w wyniku interakcji z plazmą wytworzoną w umieszczonym nad nim reaktorem plazmowym ze ślizgającym się łukiem. Reaktor jest połączony przewodem rurowym z układem przygotowania gazu procesowego (powietrze, tlen lub azot), na którym znajduje się zawór elektromagnetyczny, zaś elektrody generatora połączone są przewodami z układem zasilania prądem zmiennym o regulowanej częstotliwości i napięciu zasilającym posiadającym włącznik połączony przewodami z blokadą elektromagnetyczną oraz z zaworem elektromagnetycznym zapewniającym bezpieczeństwo obsługi.

Przewidywane zastosowanie
Dzięki możliwości przeprowadzenia skutecznych reakcji plazmo-chemicznych przy stosunkowo niewysokiej temperaturze gazu, jednymi z najważniejszych obszarów zastosowania plazmy nierównowagowej jest biotechnologia, medycyna i rolnictwo. Skonstruowane urządzenie pozwala na aktywację plazmową cieczy, pozwalającą na uzyskanie wielu reaktywnych czynników takich jak ozon rozpuszczony, rodniki hydroksylowe, woda utleniona oraz tlenki azotu, które mają potencjalny wpływ na powierzchnie nieożywione oraz na procesy biologiczne. Aktywowane plazmowo materiały płynne mogłyby znaleźć zastosowanie między innymi w medycynie, na przykład do leczenia trudno gojących się ran, w dermatologii i medycynie estetycznej, w usuwaniu bakterii z powierzchni biologicznych oraz sprzętu medycznego oraz modyfikacji materiałów mającej na celu lepszą biokompatybilność. Możliwość użycia aktywnego płynu zamiast bezpośredniej obróbki plazmowej, znacznie zwiększa zakres zastosowań dla powierzchni trudno dostępnych oraz całkowicie eliminuje ryzyko związane z poparzeniem lub porażeniem prądem elektrycznym.
Ze względu na niewielkie wymiary, prostotę konstrukcji oraz łatwość obsługi opracowanego reaktora, możliwe jest jego zastosowanie w różnego rodzaju placówkach medycznych, bez konieczności użycia specjalnego zasilania, skomplikowanych układów próżniowych czy kosztownych gazów procesowych.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
- ograniczenie energochłonności
- zgodność z normami
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
reaktor plazmowy, plazma niskotemperaturowa, aktywacja materiałów płynnych, medycyna, biotechnologie, rolnictwo
Spodziewane efekty stosowania
Reaktory plazmowe są coraz częściej z powodzeniem wykorzystywane w medycynie, biotechnologiach i rolnictwie, pozwalając na skuteczną dezaktywację szkodliwych mikroorganizmów. W porównaniu do zastosowania środków chemicznych, użycie plazmy pozwala nie tylko na redukcję kosztów, ale także na zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Dodatkowe obniżenie kosztów może być osiągnięte dzięki zastosowaniu reaktorów plazmowych ze ślizgającym się łukiem, które nie wymagałyby skomplikowanych i drogich układów próżniowych. Opracowane urządzenie charakteryzuje się możliwością wytwarzania plazmy o relatywnie niskiej temperaturze, która pozwala na bezpośrednie wytworzenie aktywnego płynu o dekontaminacyjnych właściwościach. Może mieć on zastosowanie w wielu przypadkach medycznych i pozwolić na poprawę zdrowia i jakości życia pacjentów, przy których zastosowanie innych metod terapii jest niemożliwe lub nieskuteczne.
Zastosowana konstrukcja reaktora i zintegrowanego z nim układu kontrolno-pomiarowego pozwala na jego łatwy transport, szybkie przygotowanie stanowiska oraz bezpieczną i prostą obsługę przez personel medyczny. Zastosowanie łatwo dostępnych materiałów oraz elementów elektrycznych i hydraulicznych, pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji urządzenia, umożliwiając dostęp do nowoczesnych technologii plazmowych szerokiemu gronu odbiorców. Ze względu na możliwość zastosowania, jako gazu roboczego powietrza lub tlenu, pozwala także na łatwiejsze użycie urządzenia w placówkach służby zdrowia i znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
Komercjalizacja wynalazku może pozwolić nie tylko na rozwój regionalnej gospodarki zwiększając jej konkurencyjność i stwarzając nowe miejsca pracy, ale także stanowić znaczny postęp w gałęziach nauki związanych z medycyną, biotechnologiami i rolnictwem.
Zastosowania rynkowe
- Energia
- Elektronika, mikroelektronika
- Nauki biologiczne - Biotechnologia / farmaceutyka
- Nauki biologiczne - Kosmetologia / kosmetyka
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
- Rolnictwo
Stan zaawansowania
- prototyp
- zakończone badania
- technologia gotowa do zastosowania
- model
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi
Informacje dodatkowe
Organizacja i promocja na forum krajowym i zagranicznym VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca oraz zgłoszonych rozwiązań – zadane finansowane w ramach umowy 962/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniająca naukę

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/389
2018-03-15 12:11:58
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Michał Kwiatkowski e-mail: m.kwiatkowski@pollub.pl; tel. 605 405 615

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
22.12.2018
P.424021