Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/386

Sposób detekcji materiału genetycznego w próbce biologicznej oraz urządzenie do jego realizacji

Tytuł
Sposób detekcji materiału genetycznego w próbce biologicznej oraz urządzenie do jego realizacji
Opis/specyfikacja
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest sposób detekcji materiału genetycznego w próbce biologicznej, w którym próbkę biologiczną wprowadza się do wkładu reakcyjnego (6), a następnie umieszcza się wkład reakcyjny (6) w urządzeniu sterującym, wprowadza się pobraną próbkę biologiczną do komory izolacji (7), przeprowadza się izolację materiału genetycznego z próbki biologicznej poprzez ogrzewanie komory izolacji (7), przemieszcza się wyizolowany materiał genetyczny do szeregu komór reakcyjnych (8.1, 8.2, 8.3), przeprowadza się amplifikację materiału genetycznego poprzez ogrzewanie komór reakcyjnych (8.1, 8.2, 8.3), przy czym w komorach reakcyjnych (8.1, 8.2, 8.3) znajdują się zliofilizowane odczynniki do amplifikacji materiału genetycznego wraz z zliofilizowanym znacznikiem fluorescencyjnym interkalującym z wykrywanym materiałem genetycznym, a jednocześnie z etapem amplifikacji materiału genetycznego prowadzi się detekcję sygnału ze znaczników fluorescencyjnych.
Przewidywane zastosowanie
Wynalazek zgłoszony do ochrony patentowej znaleźć może szerokie zastosowanie na rynku ochrony zdrowia celem detekcji w oparciu techniki biologii molekularnej zakażeń patogenami czy mutacji genetycznych w chorobach nowotworowych. Docelowo przenośny analizator genetyczny wielkości smartphone,a umożliwiał będzie wykonanie badania diagnostycznego w dowolnym miejscu, w czasie 20 minut za ułamek dotychczasowych kosztów. Urządzenie może także znaleźć zastosowanie w diagnostyce weterynaryjnej czy branży rolno-spożywczej celem kontroli mikrobiologicznej.
Potencjalni zainteresowani: Przychodnie POZ, gabinety lekarzy specjalistów np. LuxMed, EnelMed, Medicover. Zakupem licencji lub praw własności intelektualnej mogą być także zainteresowani: ThermoFisher, Roche, GE, Siemens, bioMérieux.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
- ograniczenie energochłonności
- zgodność z normami
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
materiał genetyczny, sposób, metoda, urządzenie, detekcja, próbka biologiczna
Spodziewane efekty stosowania
System diagnostyczny umożliwi szybszą identyfikację przyczyny zakażenia a co za tym idzie szybsze wdrożenie celowanej terapii, zwiększając tym samym odsetek wyleczeń i zmniejszając liczbę powikłań czy zgonów. W szerokiej perspektywie przyczynić się może do ograniczenia stosowania antybiotyków, tym samym ograniczając zjawisko lekooporności drobnoustrojów.
W przypadku diagnostyki mutacji przyczynić się może do redukcji liczby zgonów spowodowanych zbyt późnym zdiagnozowaniem choroby nowotworowej ze względu na brak świadomości pacjentów o istniejących predyspozycjach do wystąpienia nowotworu.
Zastosowania rynkowe
- Nauki biologiczne - Biotechnologia / farmaceutyka
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- prototyp
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi
Informacje dodatkowe
Organizacja i promocja na forum krajowym i zagranicznym VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca oraz zgłoszonych rozwiązań – zadane finansowane w ramach umowy 962/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniająca naukę

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/386
2018-03-15 11:59:00
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Miron Tokarski m.tokarski@me.com; tel. 505 916 545

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
21.12.2016
P.419907