Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/370

Cykloergometr horyzontalny

Tytuł
Cykloergometr horyzontalny
Opis/specyfikacja
Cykloergometr horyzontalny jest urządzeniem medycznym wspierającym badania diagnostyczne w kierunku chorób układu krążenia oraz treningach wydolnościowych w trakcie których kontroluje się pracę układu sercowo-naczyniowego. W trakcie prób wysiłkowych dokonuje się pomiaru parametrów stanu zdrowia, np. badania USG, echo serca, pomiar ciśnienia krwi itp. Leżąca pozycja pacjenta na urządzeniu zapewnia mu wygodę oraz umożliwia stosowanie wynalazku niezależnie od wzrostu pacjenta. Pacjent w trakcie wykonywania ćwiczeń wysiłkowych przy pomocy jednostki obciążeniowej (wprawianie w ruch pedałów), jest przechylany wraz z łożem na jeden z boków (lewy lub prawy). W tym czasie przeprowadza się badania diagnostyczne, co pozwala uzyskać dokładniejszy zakres informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Pacjent przechylany jest na tą samą stronę po której znajduje się jego serce w celu zwiększenia kontrastu obrazu. Dzięki zastosowaniu siłowników możliwa jest regulacja zakresu położenia łoża oraz jednostki obciążeniowej tj. ruchu pionowego, czyli obniżenia i podwyższenia łoża oraz ruchu poziomego tj. przechyłu na boki w obie strony do kąta 45°. Ruch prostoliniowy siłowników (Rys. 1) przekształcany jest w ruch obrotowy łoża (Rys. 2), dzięki zastosowaniu łożysk i wałków. Obniżając wysokość skrajnych siłowników np. lewych wraz z podwyższeniem wysokość skrajnych prawych siłowników powodujemy obrót łoża. Siłowniki umiejscowione są na podstawie, a w swojej konstrukcji wyposażone są w silniki elektryczne wraz z przekładnią ślimakową.
Cykloergometr według wynalazku zawiera unikatową podstawę dzięki której po raz pierwszy na świecie wprowadzono tak dużą mobilność urządzenia oraz nośności łoża.
Przewidywane zastosowanie
Ideą wynalazku było zaprojektowanie oraz wykonanie urządzenia dedykowanego zwłaszcza dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej np. ze stwardnieniem rozsianym, uszkodzeniami stawów, powikłaniami poudarowymi, dla osób starszych i pacjentów otyłych, dla pacjentów z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, w ramach treningów wydolnościowych z możliwością jednoczesnego pomiaru pracy serca i wydolności układu krążenia.
Przechył w obie strony jest szczególnie istotny do diagnozowania pacjentów z prawostronnym położeniem serca (dekstrokardia dotyczy 200 tys. osób w Polsce). Potencjalne zastosowanie wynalazku ma zasięg ogólnoświatowy z naciskiem na państwowe i prywatne ośrodki rehabilitacji i szpitale.
Korzyści z wdrożenia
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
Cykloergometr horyzontalny, Urządzenie medyczne, Badania diagnostyczne układu sercowo-naczyniowego
Spodziewane efekty stosowania
Do tej pory nie jest znane tego typu rozwiązania techniczne, umożliwiające przechył łoża w obie strony z jednoczesnym jego obniżeniem do poziomu umożliwiającego łatwe wejście i zejście pacjenta. Spodziewanym efektem wynalazku jest ułatwienie badań diagnostycznych pacjentów z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, u osób z ograniczoną sprawnością ruchową np. po udarach mózgu, u osób starszych i pacjentów otyłych. Prostota urządzenia zapewnia niski koszt wytwórczy, łatwość czyszczenia urządzenia oraz spełnia zalecenia bhp w zakresie ergometrów medycznych. Użyte materiały zapewniają wysoką odporność na środowisko pracy tzn. środki chemiczne do czyszczenia i dezynfekcji stosowane w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych (środki chemiczne zweryfikowano w trzech szpitalach i jednym ośrodku rehabilitacyjnym).
Wynalazek może pełnić rolę cykloergometru horyzontalnego jak i zwykłego łóżka medycznego, poprzez odmontowanie jednostki obciążeniowej.
Specjalnie zaprojektowana konstrukcja podstawy umożliwia wprowadzenie wysokiej mobilności oraz transportu poza szpitalnego.
Reasumując, zaproponowany wynalazek czyni rozwiązanie niespotykanym do tej pory w dziedzinie rehabilitacji i diagnostyki układu sercowo-naczyniowego.
Zastosowania rynkowe
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- prototyp
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/370
2017-07-19 13:51:44
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
mgr inż. Gabriel Strugała +48 602 776 133

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
22.08.2016
P.418413