Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/366

Urządzenie do obróbki plazmowej materiałów celulozowych

Tytuł
Urządzenie do obróbki plazmowej materiałów celulozowych
Opis/specyfikacja
Urządzenie do obróbki plazmowej materiałów celulozowych składa się z plazmotronu z wyładowaniem barierowym powierzchniowym oraz przewijarki rolkowej, na którą nawinięty jest obrabiany plazmowo materiał celulozowy w postaci taśmy. Reaktor plazmowy składa się płyty dielektrycznej, na której na jednej powierzchni w części środkowej, wertykalnie umieszczona jest elektroda uziemiona, zaś po drugiej stronie w jednakowej odległości od elektrody uziemionej umieszczone są elektrody wysokonapięciowe, połączone przewodem z układem zasilania. Gaz roboczy dostarczany do reaktora przez dyfuzor, po obróbce plazmowej jest kierowany w stronę taśmy celulozowej przesuwanej prostopadle w stosunku do położenia reaktora, wraz z aktywnymi cząstkami wytworzonymi podczas reakcji. Reaktor jest przystosowany do pracy w warunkach ciśnienia atmosferycznego i zasilania sieciowego.
Przewidywane zastosowanie
Celem wynalazku jest urządzenie do obróbki plazmowej pod ciśnieniem atmosferycznym materiałów stosowanych w analityce medycznej i służbie zdrowia. Reaktor może służyć do dekontaminacji bakteryjnej materiałów polimerowych oraz zmiany właściwości powierzchni poprzez jej aktywację i możliwość dodania prekursorów. Obróbka plazmowa materiału przy użyciu proponowanego reaktora nie ingeruje silnie w jego wewnętrzną strukturę. Przy zachowaniu naturalnych, pożądanych właściwości warstw głębokich, plazma pozwala na modyfikację powierzchni materiału w celu nadania jej dodatkowych wymaganych w danej aplikacji właściwości. W przyszłości modyfikowane plazmowo materiały mogą być użyte np. jako innowacyjne materiały opatrunkowe, w charakterze podłoża w testowaniu lekooporności metodą dyfuzyjną, oraz w produkcji bezpiecznych opakowań spożywczych.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
- zgodność z normami
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
reaktor plazmowy, plazma niskotemperaturowa, modyfikacja powierzchni, materiały celulozowe
Spodziewane efekty stosowania
Reaktory plazmowe są coraz częściej z powodzeniem wykorzystywane w dekontaminacji i aktywacji powierzchni w medycynie czy archeologii. W porównaniu do zastosowania środków chemicznych, użycie plazmy pozwala nie tylko na redukcję kosztów, ale także na zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Dodatkowe obniżenie kosztów może być osiągnięte dzięki zastosowaniu reaktorów plazmowych, które nie wymagałyby skomplikowanych i drogich układów próżniowych. Opracowany reaktor charakteryzuje się możliwością wytwarzania plazmy o niskiej, bezpiecznej dla obrabianych powierzchni temperaturze, przy równoczesnym zachowaniu odpowiednich właściwości dekontaminacyjnych gazu poddanego obróbce plazmowej. Pozwala na zastosowanie wybranych i dedykowanych dla danej aplikacji prekursorów gazowych. Konstrukcja reaktora pozwala na jego dalsze skalowanie a docelowo na traktowanie powierzchni o stosunkowo dużych rozmiarach, bez użycia kosztownych i trudnych do użytkowania w warunkach ambulatoryjnych układów próżniowych.
Komercjalizacja wynalazku może pozwolić nie tylko na rozwój regionalnej gospodarki zwiększając jej konkurencyjność i stwarzając nowe miejsca pracy, ale także stanowić znaczny postęp w gałęziach nauki związanych z medycyną, biologią i inżynierią środowiska.
Zastosowania rynkowe
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- prototyp
- technologia gotowa do zastosowania
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/366
2017-07-19 13:35:43
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Michał Kwiatkowski; e-mail: m.kwiatkowski@pollub.pl; tel. 605 405 615

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
18.07.2016
P.417993