Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą
Wynalazek nr BDSW/361
Sposób otrzymywania liniowych biopolioli poliestrowych
Tytuł
Sposób otrzymywania liniowych biopolioli poliestrowych
Opis/specyfikacja
Poliole poliestrowe wykorzystywane są w produkcji termoplastycznych oraz elastomerowych materiałów poliuretanowych, pianek, klejów oraz farb. Dotychczas stosowane, ogólnodostępne poliole poliestrowe są w 100% pochodzenia petrochemicznego. Obecnie widoczny wzrost zainteresowania jak najefektywniejszym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii ukierunkowany jest zmniejszającymi się zasobami paliw kopalnych. Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania biopolioli poliestrowych w 100% pochodzenia naturalnego, które charakteryzują się takimi samymi właściwościami co ich petrochemiczne odpowiedniki. Dzięki temu biopoliole otrzymane tym sposobem mogą sukcesywnie pełnić rolę zamienników w syntezie poliuretanów co prowadzi do zwiększenia wykorzystania źródeł odnawialnych. Udowodniono, że dzięki zastosowaniu surowców pochodzenia naturalnego zmniejszeniu ulega m.in. emisja gazów cieplarnianych oraz zużycie energii co w efekcie umożliwia obniżenie kosztów produkcji biopolioli tym sposobem.
Przewidywane zastosowanie
Wynalazek może zostać wykorzystany jako wdrożenie w firmach zajmujących się produkcją polioli. Produkcją polioli poliestrowych o światowym zasięgu na bazie komponentów petrochemicznych zajmują się takie polskie firmy jak PURINOVA Sp. z o.o. (Bydgoszcz, Tarnów), PCC Rokita (Bydgoszcz) oraz należąca do grupy hiszpańskich spółek z oddziałem w Polsce - Synthesia Internacional (Kielce). Największą światową produkcję polioli wykazuje koncern Dow Chemical Company (USA), który wyprzedza w tej klasyfikacji Bayer Material Science (Niemcy), BASF (Niemcy) i Shell Chemicals (Wielka Brytania). Dodatkowym potencjalnym odbiorcą wynalazku jest koncern SADARA powstały w 2011 roku jako konsorcjum dwóch koncernów: amerykańskiego Dow Chemicals oraz arabskiego Saudi Aramco (Arabia Saudyjska).
Korzyści z wdrożenia
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
liniowe biopoliole poliestrowe, sposób otrzymywania
Spodziewane efekty stosowania
Sposób otrzymywania liniowych biopolioli poliestrowych według wynalazku może przynieść wiele korzyści materialnych jak i niematerialnych. Konkurencyjność wynalazku wiąże się z jego ekologicznymi jak i ekonomicznymi zaletami będącymi w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz chęci rozwoju ,,zielonego” przemysłu zarówno w kraju jak i na świecie. Sposób obejmuje metodę syntezy biopolioli przy wykorzystaniu infrastruktury wykorzystywanej dotychczas w firmach zajmujących się produkcją polioli poliestrowych na bazie komponentów pochodzenia petrochemicznego. Zastosowanie komponentów pochodzenia naturalnego, które otrzymywane są w reakcji fermentacji kukurydzy umożliwia ich produkcje również w kraju, gdzie warunki zwłaszcza południowej części Polski umożliwiają uprawy wielu rodzajów zbóż, w tym także kukurydzy. Możliwość uprawy podstawowego surowca do produkcji komponentów wykorzystywanych w syntezie umożliwia niezależność polskiego przemysłu od importu surowców z zagranicy. Sposób według wynalazku umożliwia tym samym wzmocnienie polskiej gospodarki dzięki wykorzystywaniu własnych zasobów naturalnych oraz obniżenie zależność przemysłu chemicznego od zasób petrochemicznych, których złoża nieustannie maleją. Metoda według wynalazku nie narusza zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i umożliwia pracę z bezpiecznymi komponentami. Produkt główny w wyniku syntezy według wynalazku powstaje z lepszym wykorzystaniem surowców użytych do syntezy co prowadzi do minimalizacji strat tych surowców na etapie produkcji. Ponadto, podczas procesu powstaje produkt uboczny (jakim jest woda), który charakteryzuje się znacznie większą czystością w porównaniu z produktem ubocznym otrzymywanym dotychczasowo znanymi metodami syntezy polioli poliestrowych.
Zastosowania rynkowe
- Budownictwo
- Przemysł - Automatyka i Robotyka
- Przemysł - Produkcja przemysłowa
- Przemysł chemiczny
- Przemysł lotniczy
- Przemysł materiałowy
- Przemysł górniczy
- Przemysł - Automatyka i Robotyka
- Przemysł - Produkcja przemysłowa
- Przemysł chemiczny
- Przemysł lotniczy
- Przemysł materiałowy
- Przemysł górniczy
Stan zaawansowania
- zakończone badania
- technologia gotowa do zastosowania
- technologia gotowa do zastosowania
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- przemysł
Lokalizacja, metryka
Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/361
2017-07-19 13:14:49
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Paulina Parcheta
e-mail: paulina.parcheta@pg.gda.pl
tel.: 58 347 14 47
Patent
Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
23.09.2016
P.418808