Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/352

Środek dezynfekcyjno-myjący zawierający ciecze jonowe z kationem benzetoniowym, sposób jego otrzymywania oraz zastosowanie jako środek bakteriobójczy

Tytuł
Środek dezynfekcyjno-myjący zawierający ciecze jonowe z kationem benzetoniowym, sposób jego otrzymywania oraz zastosowanie jako środek bakteriobójczy
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku są ciecze jonowe z kationem benzetoniowym i anionem z grupy: mrówczan, lub propionian, lub benzoesan, lub (L,D)-jabłczan, lub sorbinian, lub (L)-mleczan, oraz sposoby ich otrzymywania obejmujące reakcję wymiany anionu prowadzoną w wodzie lub alkoholu. Wydzielenie produktów z układu przebiega przy wykorzystaniu procesu sączenia próżniowego, ługowania lub ekstrakcji dwufazowej za pomocą niepolarnych rozpuszczalników organicznych.
W wynalazku opisano również sposoby otrzymywania środków dezynfekcyjno-myjących zawierające ciecze jonowe z kationem benzetoniowym, w których rolę rozpuszczalnika pełni woda, krótkołańcuchowe alkohole lub DMSO. Uzyskane preparaty mają zastosowanie do odkażania powierzchni z różnego rodzaju materiałów, zwłaszcza do sterylizacji rąk, tkanin z włókien naturalnych i syntetycznych, oraz powierzchni metalowych, szklanych i polimerowych. Ich wysoką skuteczność potwierdzają niskie wartości MIC oraz MBC w przeprowadzonych badaniach biologicznych.
Przewidywane zastosowanie
Ciecze jonowe z kationem benzetoniowym i anionem z grupy: mrówczan, lub propionian, lub benzoesan, lub (L,D)-jabłczan, lub sorbinian, lub (L)-mleczan będące przedmiotem niniejszego wynalazku mogą zostać z powodzeniem zastosowanie jako substancje
- dezynfekcyjne (poprzez właściwości bakterio- i grzybobójcze kationu i anionów)
- myjące (poprzez aktywność powierzchniowo czynną pochodzącą od kationu)
- dezynfekcyjno-myjący (poprzez właściwości wielofunkcyjne pochodzące zarówno od kationu jak i anionów)
Preparaty zawierające ww. ciecze jonowe mogą być wykorzystywane do mycia oraz odkażania powierzchni z różnego rodzaju materiałów, zwłaszcza do sterylizacji rąk, tkanin z włókien naturalnych i syntetycznych, oraz powierzchni metalowych, szklanych i polimerowych.
Ze względu na wysoki potencjał aplikacyjny wynalazku mogą nim być zainteresowane przedsiębiorstwa produkujące preparaty dezynfekcyjne o szerokim spektrum zastosowań, takie jak:
- Ecolab Sp. z o .o. (ul. Opolska 114, 31-323 Kraków) produkująca INCIDIN Liquid Spray oraz płyn Skinman® Soft Protect,
- Merida Sp. z o.o. (ul. Sucholeska 32, 60-479 Poznań) produkująca płyn ETAPROBEN,
- "ROYAL" Sp. z o.o. (ul. Marii Konopnickiej 7, 11-320 Jeziorany) produkująca płyn Rodezyn APS,
- Unilever Polska Sp. z o.o. (Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa) produkująca spray Cif Professional 2in1 Cleaner Disinfectant.
Korzyści z wdrożenia
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
Ciecze jonowe, benzetonium, dezynfekcja, bakteriocyd.
Spodziewane efekty stosowania
Opracowana metodologia otrzymywania cieczy jonowych z kationem benzetoniowym umożliwia otrzymanie nowych związków aktywnych biologicznie z wysoką wydajnością już w temperaturze pokojowej. Ponadto, Związki będące przedmiotem wynalazku charakteryzują się wysoką stabilnością chemiczną i termiczną oraz możliwością sterowania parametrami fizykochemicznymi jak i aktywnością biologiczną produktów poprzez dobór odpowiedniego anionu – aspekt innowacyjny.
Substancje będące przedmiotem wynalazku będą stosowane w niższych dawkach przy zachowaniu tej samej skuteczności. Co więcej koszty ich produkcji są niskie - aspekt ekonomiczny.
Ze względu na obecność ugrupować eterowych w kationie otrzymanych cieczy jonowych, ich podatność na degradację w środowisku zostaje zwiększona w porównaniu do klasycznych soli amoniowych – aspekt proekologiczny
Ostatecznym efektem zastosowania wynalazku jest wdrożenie do produkcji przemysłowej środka dezynfekcyjno-myjącego, w którym substancją aktywną biologicznie jest ciecz jonowa z kationem benzetonium. Związki te ze względu na specyficzną budowę kationu są przyjazne dla środowisk, a ich niskie koszty produkcji są związane z dobrą dostępnością reagentów wykorzystanych w opracowanym wynalazku. Możliwość doboru odpowiedniego anionu w cieczach jonowych jest istotna z punktu widzenia projektowania linii produkcyjnej i pozwala zminimalizować koszty produkcji potencjalnego preparatu handlowego – aspekt technologiczny.
W przypadku wdrożenia cieczy jonowych do produkcji przemysłowej w sprzedaży pojawią się nowe preparaty o działaniu wielofunkcyjnym (bakteriobójczym i grzybobójczym ), w skład których będzie wchodził tylko jeden związek aktywny, a nie kilka substancji o różnej toksyczności, jak jest w przypadku większości preparatów dezynfekcyjno-myjących obecnych na rynku. Pozwoli to na uproszczenie i usprawnienie metod kontroli zawartości substancji biobójczych w środowisku naturalnym.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł chemiczny
- Nauki biologiczne - Biotechnologia / farmaceutyka
- Nauki biologiczne - Kosmetologia / kosmetyka
- Nauki biologiczne - Weterynaria
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- zakończone badania
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- przemysł

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/352
2017-07-19 12:30:34
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Michał Niemczak, e mail: michal.niemczak@put.poznan.pl tel.: +48 606 332 243

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
20.04.2015
P. 412058