Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/345

Warstwy rozpoznających polimerów przewodzących wytworzonych metodą wdrukowywania molekularnego i sposób ich otrzymywania, jak również ich zastosowanie do selektywnego wykrywania i oznaczania D- i L-arabitolu

Tytuł
Warstwy rozpoznających polimerów przewodzących wytworzonych metodą wdrukowywania molekularnego i sposób ich otrzymywania, jak również ich zastosowanie do selektywnego wykrywania i oznaczania D- i L-arabitolu
Opis/specyfikacja
Opracowano czujniki chemiczne do selektywnego wykrywania i oznaczania D-arabitolu i L-arabitolu w płynach ustrojowych, które mogą być użyte do wczesnej diagnozy zakażeń grzybiczych powodowanych przez grzyby Candida sp. Jako elementy rozpoznające czujników wykorzystano nowe polimery wdrukowywane molekularnie (MIP) o uporządkowanej makroporowatości. Sensory wykazują się znakomitą enancjoselektywnością i bardzo dobrą czułością oznaczeń.
Ponadto, opracowany protokół wdrukowywania molekularnego może być użyty do wytwarzania czujników chemicznych selektywnych względem innych analitów cukrowych.
Węglowodany są związkami aktywnymi biologicznie istotnymi w odżywianiu, metabolizmie, a ponadto stanowią element budulcowy komórek. Odgrywają one kluczowe role w rozrodczości, różnicowaniu komórek i immunizacji. Ze względu na ich istotne biologicznie funkcje jest duże zapotrzebowanie na rozwój metod do wykrywania i oznaczania węglowodanów w próbkach pochodzenia biologicznego.
Przewidywane zastosowanie
Jak pokazują statystyki medyczne liczba zakażeń grzybiczych znacząco wzrastała przez ostatnie dekady. Ten wzrost był spowodowany postępem medycyny i będzie nasilał się w przyszłości. Najczęstszymi patogenami odpowiedzialnymi za infekcje grzybicze są drożdże z rodziny Candida. Wysoka śmiertelność tych zakażeń jest ciągle bardzo poważnym i nierozwiązanym problemem. Szybka i jednoznaczna diagnoza jest kluczowa dla powodzenia terapii. Podwyższony stosunek stężeń D-arabitolu do L-arabitolu wskazuje na toczącą się infekcję nawet na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju. Obecnie stosowane protokoły oznaczania arabitolu wykorzystują chromatografię gazową sprzężoną ze spektrometrią mas, techniką wymagającą drogiego sprzętu laboratoryjnego i wykwalifikowanego personelu. Z tych powodów ta metoda diagnozy jest niedostępna dla wielu szpitali, a zwłaszcza dla pacjentów w domu. Stąd proponowane sensory do selektywnego oznaczania D-arabitolu i L-arabitolu mogą znaleźć zastosowanie w praktyce klinicznej.
Korzyści z wdrożenia
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
sensory chemiczne, polimery wdrukowywane molekularnie, D-arabitol, L-arabitol, cukry, węglowodany, nanokulki, makroporowatość, rozwinięcie powierzchni, diagnoza kandydoz, diagnostyka medyczna, analityka medyczna, chemia analityczna, Candida sp.
Spodziewane efekty stosowania
Zastosowanie wynalazku znacząco obniży koszty związane z diagnostyką i z leczeniem kandydoz jak również z monitorowaniem stanu pacjentów. Wynalazek przyczyni się do podniesienia poziomu komfortu życia osób z infekcjami grzybiczymi jak i osób o podwyższonym ryzyku zachorowalności (osoby z niedoborami odporności). Ponadto wynalazek może spowodować zmniejszenie śmiertelności spowodowanej infekcjami wywoływanymi przez grzyby z rodzaju Candida.
Zastosowania rynkowe
- Nauki biologiczne - Biotechnologia / farmaceutyka
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- badania na etapie laboratoryjnym
- model
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/345
2017-07-19 11:15:25
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Marcin Dąbrowski

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
22.05.2014
P.408290