Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/341

Chemosensor z molekularnie wdrukowanym polimerem tiofenowym do selektywnego oznaczania nitrozoaminowych toksyn, zwłaszcza N-nitrozo-L-proliny

Tytuł
Chemosensor z molekularnie wdrukowanym polimerem tiofenowym do selektywnego oznaczania nitrozoaminowych toksyn, zwłaszcza N-nitrozo-L-proliny
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest czujnik chemiczny do selektywnego oznaczania wybranych toksycznych N-nitrozoamin, w tym N-nitrozo-L-proliny (Pro-NO), w którym zastosowano „inteligentny materiał” - molekularnie wdrukowany polimer. Toksyny te powstają podczas termicznej obróbki produktów mięsnych. Mogą być one przyczyną przewlekłych chorób, na przykład poważnych zaburzeń hormonalnych i raka. Wynalazek obejmuje zarówno wytwarzanie warstwy rozpoznającej N-nitrozo-L-prolinę z zastosowaniem wdrukowania molekularnego, jak i jej osadzanie na powierzchni przetwornika sygnału oraz zastosowanie tak otrzymanej warstwy jako elementu rozpoznającego czujników chemicznych do selektywnego oznaczania wybranych toksycznych N-nitrozoamin w żywności pochodzenia zwierzęcego.
Przewidywane zastosowanie
Celem wynalazku jest selektywne oznaczanie N-nitrozo-L-proliny w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego bez wydzielania jej z matrycy jej występowania. Chemosensory do selektywnego oznaczania N-nitrozoamin stanowią prostszą i tańszą alternatywę do stosowanej do tej pory metody ekstrakcji do fazy stałej (SPE) poprzedzającej chromatografię gazową sprzężoną ze spektrometrią mas (GC-MS), czy używanej powszechnie wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC). Stosowane zazwyczaj metody oznaczania tych toksyn są czasochłonne, kosztowne i wymagają wykwalifikowanego personelu do ich realizacji. Czujniki chemiczne są trwałe, selektywne, i niedrogie, w przeciwieństwie do czujników biologicznych, które również mogą być stosowane do oznaczania szkodliwych związków chemicznych występujących w żywności.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
Czujnik chemiczny, polimer wdrukowany molekularnie, polimer przewodzący, elektropolimeryzacja, N-nitrozo-L-prolina, N-nitrozoamina, bezpieczna żywność, inteligentne materiały.
Spodziewane efekty stosowania
Toksyczne N-nitrozoaminy pojawiają się w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, takich jak wieprzowina, baranina, ryby, czy drób, podczas smażenia, pieczenia lub grillowania w zbyt wysokich temperaturach. Również konserwowanie żywności, polegające na suszeniu, soleniu, czy wędzeniu, może doprowadzić do wytwarzania N-nitrozoamin w tej żywności. Długotrwałe spożywanie tych toksyn, nawet w niewielkich dawkach, może być przyczyną wielu przewlekłych chorób, poważnych zaburzeń hormonalnych i raka. Dlatego tak ważna jest kontrola żywności pod względem stężenia szkodliwych N-nitrozoamin. Opracowany czujnik chemiczny jest łatwy do wykonania. Nadaje się on do wielokrotnego użytku, co ułatwia jego zastosowanie do oznaczania wybranych toksyn w żywności. Najważniejszym efektem niniejszego wynalazku będzie zastąpienie metod obecnie stosowanych do wykrywania i oznaczania ww. toksyn nowymi, szybkimi i niezawodnymi testami z wykorzystaniem opracowanych przez nas chemoczujników. Pozwoli to na szybkie wykrywanie i oznaczanie zawartości toksyn w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego zanim trafią one na nasze stoły. Co więcej, zastąpienie dotychczas stosowanych elementów rozpoznających w chemoczujnikach opracowanymi w ramach niniejszego wynalazku „inteligentnymi materiałami“ typu MIPy, tj. polimery wdrukowane molekularnie (ang. molecularly imprinted polymers, MIPs), umożliwi opracowanie nowej generacji tych urządzeń. Można więc wyobrazić sobie, że w niezbyt odległej przyszłości zwykły konsument będzie mógł przyjść do sklepu lub restauracji z przenośnym chemoczujnikiem wielkości telefonu komórkowego w dłoni i sprawdzić toksyczność kupowanego mięsa, ryb, czy nabiału.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł - Produkcja przemysłowa
- Nauki biologiczne - Biotechnologia / farmaceutyka
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
- Przemysł spożywczy
Stan zaawansowania
- badania na etapie laboratoryjnym
- model
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/341
2017-07-19 10:49:42
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Patrycja Łach E-mail: plach@ichf.edu.pl Tel. kontaktowy: 22-343-3280

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
16.08.2016
P.418332