Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą
Wynalazek nr BDSW/327
Czochradło dla zwierząt, zwłaszcza dla bydła
Tytuł
Czochradło dla zwierząt, zwłaszcza dla bydła
Opis/specyfikacja
Czochradło ma ramę z wysięgnikiem, do którego za pomocą sprężyny centralnej jest przymocowana szczotka centralna. Konce szczotki centralnej, poprzez sprężyny boczne, są połączone ze szczotkami bocznymi górnymi. Szczotki te są zespolone sprężynami płaskimi ze szczotkami bocznymi dolnymi. Szczotki boczne górne i szczotki boczne dolne ustawione są względem siebie kątowo. Wszystkie szczotki posiadają trwałe nylonowe włosie. Wynalazek może znaleźć zastosowanie w pomieszczeniach inwentarskich, np. w oborach wolnostanowiskowych, w celu polepszenia dobrostanu zwierząt, zwłaszcza bydła. Przyczynić się to może do poprawienia krążenia krwi zwierząt oraz oczyszczenia ich skóry i ukojenia od świądu. Dzięki temu również zaspokojona zostaje ich behawioralna potrzeba czochrania.
Przewidywane zastosowanie
Wynalazek znajdzie zastosowanie jako wyposażenie budynków inwentarskich, zwłaszcza obór wolnostanowiskowych. Czochradło powinno być zamontowane w miejscu dostępnym dla zwierząt, w którym te często i chętnie przebywają. Bydło okazuje swój behawior między innym przez ocieranie się ciałem o różne przedmioty. Czochradło jest zatem bezpiecznym i dostosowanym do tego przedmiotem, o które zwierzęta mogłyby się swobodnie czochrać. Zaletą tego wynalazku jest fakt, iż zwierzę czochra jednocześnie oba boki ciała i grzbiet wykonując taką samą ilość ruchu, jak w przypadku czochrania tylko jednej strony na znanych dotychczas czochradłach. Dwa ramiona szczotek są zatem rozwiązaniem nowatorskim, nieznanym dotąd na rynku. Wynalazek może zainteresować firmy zajmujące się zaopatrzeniem i wyposażeniem budynków inwentarskich dla zwierząt hodowlanych, zwłaszcza: DeLaval, EUROMILK, Lely Luna, JFC, KURTSAN, EkoAgro, AVITA i AMG SIGMA oraz ROSTAL.
Korzyści z wdrożenia
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
czochradło, behawior, bydło, dobrostan, szczotka
Spodziewane efekty stosowania
Zakłada się, że urządzenie to pozytywnie wpłynie na poziom dobrostanu zwierząt, przy jednoczesnym niskim nakładzie finansowym ze strony hodowcy. Udowodniono, że obecne na rynku czochradła (które mają jednak mniejsze pole szczotek do czochrania, więc ich zalety będą mniejsze od przedstawianego wynalazku) poprawiają dobrostan zwierząt, usprawniają krążenie krwi oraz podnoszą wyniki produkcyjne krów mlecznych. Ponadto korzystanie przez krowy z czochradeł pomaga im uwolnić się od świądu i oczyścić skórę z zanieczyszczeń i ektopasożytów. To zaś skutkuje wzrostem ich produktywności. Udowodniono, że po zastosowaniu czochradeł w określonej grupie krów mlecznych w drugiej laktacji po 6 miesiącach mleczność wzrosła o 3,5% (Schukken Y.H., Young D. G. (2009). Field Study on milk production and mastitis effect of the DeLaval. DeLaval Swinging Cow Brush Study). Inne źródła podają natomiast wzrost mleczności po dłuższym okresie użytkowania nawet o 12% (www.agroinstal.com.pl/wyposaenie-budynkow-inwentarskich/czochrado). Dodatkową korzyścią z zastosowania czochradła jest także spadek zachorowalności na zapalenia wymienia u krów mlecznych aż o 34% (Schukken Y.H., Young D. G. (2009). Field Study on milk production and mastitis effect of the DeLaval. DeLaval Swinging Cow Brush Study), co skutkuje lepszą zdrowotnością stada i mniejszymi wydatkami na leczenie zwierząt.
Zastosowania rynkowe
- Nauki biologiczne - Weterynaria
Stan zaawansowania
- model
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- przemysł
- usługi
- usługi
Lokalizacja, metryka
Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/327
2017-06-29 12:08:25
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Agnieszka Rudnicka
rudnicka-agnieszka@wp.pl
511 433 036
Patent
Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
12.12.2016
P.419767