Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą
Wynalazek nr BDSW/31
Słoneczny kolektor skupiający liniowo
Tytuł
Słoneczny kolektor skupiający liniowo
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest sposób budowy kolektora skupiającego promieniowanie słoneczne liniowo w absorberze i sposób zwijania powierzchni odbijającej podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą wpłynąć na jej uszkodzenie lub zabrudzenie. Kolektor o zwijanej powierzchni lustrzanej składa się z połączonych stycznie pasków zwierciadła płaskiego, które znajdują się na prowadnicach w wyprofilowanej (najlepiej parabolicznie) szynie. Pod zwierciadłem przyczepione są równomiernie rozłożone bloczki zapobiegające rysowaniu się lustra po zwinięciu. Wyprofilowane lustro skupia promieniowanie słoneczne na odpowiednio usytuowanym absorberze (czyli elemencie przez który przepływa ogrzewany czynnik). W pudełku bocznym, usytuowanym na końcu szyny, znajduje się rolka obrotowa połączona z powierzchnią lustrzaną napędzana silniczkiem elektrycznym, oraz zamontowana jest w niej powierzchnia, np. szczotka czyszcząca. Zaletą wynalazku jest możliwość schowania delikatnej powierzchni lustrzanej podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych jak również w razie pracy w środowisku powodującym mocne zabrudzenie - możliwość wyczyszczenia przez jej zwinięcie i rozwinięcie. Kolektor może zostać zamontowany na specjalnym wysięgniku (gwarantującym brak cienia od otaczających go obiektów) lub przymocowany do konstrukcji dachu. Szczegółowy opis wynalazku oraz jego wizualizacje znajdują się w Załączniku 2 i 3.
Przewidywane zastosowanie
Kolektory słoneczne w naszych warunkach klimatycznych służą najczęściej do przygotowywania ciepłej wody użytkowej na potrzeby domowników, lub jako sezonowe źródło ogrzewania pomieszczeń. Najczęściej na polskim rynku spotyka się płaskie kolektory słoneczne. Kolektory skupiające są mniej popularne (aczkolwiek również spotykane np. w rejonach Nowego Targu) ze względu na bardziej skomplikowaną budowę oraz potrzebę posiadania systemu naprowadzającego na Słońce. Ich wielką zaletą jest fakt, że podgrzewają medium robocze do wyższej temperatury, tym samym „ładując” w krótszym czasie cały zbiornik akumulacyjny. Także w okresie zimowym, gdy dni słonecznych jest mało, kolektor skupiający, w przeciwieństwie do płaskiego, potrafi ogrzać medium robocze do wystarczająco wysokiej temperatury (tak aby została wykorzystana np. w gospodarstwie domowym), dzięki koncentracji wiązki promieniowania słonecznego. W krajach zachodnich (trend ten też zaczyna pojawiać się także w Polsce) kolektory słoneczne są również używane w układach wytwarzających chłód (np. systemy absorpcyjne lub strumiennicowe) oraz w systemach produkujących energię elektryczną w tzw. generatorach ORC (Organic Rankien Cycle). Podsumowując: prezentowane urządzenie może znaleźć bardzo szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym, zapewniając praktycznie jego samowystarczalność energetyczną (przy połączeniu z urządzeniami pomocniczymi) jak i w przemyśle, gdzie również istnieje zapotrzebowanie np. na ciepło do procesów technologicznych.
Słowa kluczowe
Kolektor słoneczny, ciepło ze Słońca, konwersja energii promieniowania słonecznego
Spodziewane efekty stosowania
Wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego zaliczane jest do procesów sprzyjających ochronie środowiska z racji braku emisji gazów cieplarnianych oraz korzystania z tzw. nieograniczonego alternatywnego źródła energii. Szacuje się, że spośród innych odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr, woda, biomasa, posiada największy potencjał energetyczny. Działanie słonecznego kolektora skupiającego w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na lokalny ekosystem. Korzystanie z promieniowania słonecznego wpływa także pozytywnie na oszczędność energii w gospodarstwach domowych jak i w szeroko pojętym przemyśle. Nowe rozwiązanie będzie być może kolejnym małym krokiem w poszerzaniu świadomości społeczeństwa odnośnie potrzeby troski o środowisko, jak również przyczyni się do poszerzenia oferty branży energetyki słonecznej i tym samym wspomoże dążenia Polski i Unii Europejskiej do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
Lokalizacja, metryka
Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/31
2012-05-12 20:43:10
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Patent
Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
07.02.2011
P393865
Zdjęcia, filmy, pliki do pobrania i inne załączniki