Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/322

Dwunożny robot kroczący zwłaszcza po schodach

Tytuł
Dwunożny robot kroczący zwłaszcza po schodach
Opis/specyfikacja
W wynalazku wykorzystano nieznany w przyrodzie sposób kroczenia. Robot zbudowany jest z korpusu, w którym umieszczone są pionowo nogi zakończone obrotowymi stopami. Robot wyposażony jest w 4 napędy. Jeden z nich powoduje ruch masy (głowy) co przenosi środek ciężkości robota na jedną z nóg. Drugi napęd powoduje jednoczesny pionowy ruch nóg w przeciwnych kierunkach, przez co robot może stanąć na jednej nodze. Pozostałe dwa napędy uruchamiają obrót stóp robota. Niezależny ruch masy umożliwia wyważenie robota na wybranej nodze niezbędne przy pokonywaniu schodów. Obrotowe stopy robota zapewniają kroczenie robota, a nawet obrót w miejscu. Opracowane rozwiązanie zapewnia kroczenie po terenie płaskim, a także pokonywanie schodów i jednocześnie doskonałą manewrowość. Sterowanie to polega na kolejnym uruchamianiu napędów: ruchu masy dla odpowiedniego wyważenia robota, następnie ruchu pionowego nóg i z kolei jednego z napędów obrotu stopu, na której spoczywa robot dla wykonania kroku.
Przewidywane zastosowanie
Roboty kroczące oparte na kinematyce człowieka np., z uwagi na skomplikowaną konstrukcję i sterowanie powstają w najbardziej zaawansowanych laboratoriach Japonii (robot Asimo firmy Honda) i Stanów Zjednoczonych (roboty kroczące firmy Boston Dynamics). Są one bardzo drogie. Dzięki prostej konstrukcji sposobu kroczenia wg wynalazku umożliwia on kroczenie robota dwunożnego, a także pokonywanie schodów przy bardzo małej liczbie napędów (4). Jednocześnie oryginalna konstrukcja zapewnia doskonałą manewrowość robota. Mała liczba napędów oznacza prostą konstrukcję, a jednocześnie umożliwia zastosowanie nieskomplikowanego układu sterowania. Przedstawione rozwiązanie może być podstawą prac w kierunku stworzenia taniej alternatywy dla takich robotów. Możliwe jest opracowanie konstrukcji robotów autonomicznych o większych gabarytach, na przykład zbliżonych do człowieka, wyposażonych w sensory zapewniające orientację w przestrzeni i samodzielne rozpoznawanie otoczenia (schodów). Roboty takie wyposażone w atrybuty sztucznej inteligencji mogą realizować różne zadania w terenie płaskim. Roboty kroczące według prezentowanej wg wynalazku idei mogą znaleźć zastosowanie jako roboty serwisowe w zakresie opieki nad człowiekiem, w zadaniach reklamowych, w zadaniach ratunkowych (pokonywanie schodów). Należy je też wyposażyć w chwytaki zapewniające możliwość wykonywania zadań praktycznych. Przedstawione rozwiązanie zrealizowano w formie działającego prototypu realizującego ściśle zadany program bez pętli sprzężenia zwrotnego. Jednak przy zastosowaniu znanych rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji i prezentowanego rozwiązania wg wynalazku można uzyskać zupełnie nowy produkt o szerokim zastosowaniu.
Korzyści z wdrożenia
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
robot kroczący, mikroprocesor, 4DOF
Spodziewane efekty stosowania
Z uwagi na możliwość wszechstronnego wykorzystania i jednocześnie przewidywanej stosukowo niskiej ceny roboty kroczące proponowanej konstrukcji winny znaleźć szerokie zastosowanie. Możliwość działania w terenie zurbanizowanym (teren płaski, schody) czyni to rozwiązanie atrakcyjnym dla wielu zastosowań. Z uwagi na atrakcyjną cenę i przewidywane możliwości można oczekiwać znacznych efektów w każdym zastosowaniu. Opracowana konstrukcja stwarza nowe możliwości rozpowszechnienia robotów kroczących. Skala możliwego rozpowszechnienia wskazuje na możliwość osiągnięcia znacznych korzyści finansowych związanych z wytworzeniem nowego wyrobu który winien znaleźć powszechne zastosowanie
Zastosowania rynkowe
- Przemysł - Automatyka i Robotyka
- Elektronika, mikroelektronika
Stan zaawansowania
- prototyp
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- przemysł
- usługi

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/322
2017-06-29 11:46:20
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Tomasz Malinowski e-mail: techniczny.tomasz@gmail.com tel. 506 680 757

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
12.12.2014
P.410718