Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/321

Kombajn ogrodowy

Tytuł
Kombajn ogrodowy
Opis/specyfikacja
Posiada on dwa niezależne silniki, tj. pierwszy silnik napędu wózka urządzenia oraz drugi silnik do napędu noża tnącego lub krzyżaka mechanicznie usuwającego chwasty.
Przy dwuczęściowym uchwycie znajduje się dźwignia do uruchamiania napędu kół urządzenia oraz dźwignia do załączania napędu noża bądź krzyżaka.
Ponadto w prawej górnej części uchwytu umieszczony jest panel sterujący, na którym znajduje się przycisk do ustawiania trybu pracy silnika oraz włącznik pompki.
W przedniej części korpusu zlokalizowany jest zbiornik na płynny herbicyd. W górnej części zbiornika znajduje się wlew, zamykany korkiem. Wyżej wymieniony zbiornik połączony jest wężykiem z pompką, która z kolei połączona jest z zespołem dysz, umieszczonych pod korpusem.
Krzyżak usuwający chwasty posiada cztery gniazda, do montowania stalowych lin plecionych. Krzyżak ten montowany jest na osi silnika za pomocą blaszki długiej, natomiast nóż tnący przy pomocy blaszki krótkiej.
W tylnej części urządzenia znajduje się siewnik, wewnątrz którego znajduje się półka, a pod nią mieszadło. Napędzane jest ono za pomocą przekładni cierno-zębatej, składającej się z koła ciernego, koła zębatego małego oraz koła zębatego dużego. Regulacja szerokości otworów siewnika odbywa się za pomocą dźwigni, umieszczonej w tylnej części siewnika.
Przewidywane zastosowanie
Kombajn ogrodowy oferuje dwa rodzaje odchwaszczania, tj. chemiczne oraz mechaniczne.
Odchwaszczanie chemiczne można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda klasyczna (za pomocą herbicydu). Drugi sposób zalecany jest osobom, którym zależy na ekologii. Polega on na zastąpieniu herbicydu wodą z octem.

Co do odchwaszczania mechanicznego, to odbywa się ono za pomocą krzyżaka ze stalowymi linami plecionymi. Krzyżak ten montowany jest na tej samej osi, co nóż tnący, a sposób jego montażu jest identyczny, jak noża. Zatem czas, jaki potrzebny jest niezbyt doświadczonemu użytkownikowi na wymianę tego osprzętu to zaledwie ok. dwie minuty.

Nawożenie, podobnie jak odchwaszczanie chemiczne, również można przeprowadzić dwoma sposobami. Pierwszy z nich polega na rozsiewaniu nawozu granulowanego za pomocą siewnika, a drugi na spryskiwaniu trawy nawozem płynnym. W tym celu należy wypełnić nawozem zbiornik (ten sam, który służy do odchwaszczania chemicznego).

Kombajnem ogrodowym można też kosić trawę jak zwykłą kosiarką. W tym celu w miejscu krzyżaka należy zamontować nóż.
Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystywania kombajnu ogrodowego w porze zimowej do rozsypywania soli i piasku na chodnikach czy drogach wewnętrznych.

Niewątpliwym atutem urządzenia jest także zastosowanie dwóch niezależnych napędów, tj. oddzielnego dla wózka i dla noża bądź krzyżaka. Dzięki temu podczas wykonywania zabiegów herbicydowania lub siania bądź nawożenia trawy, nie ma konieczności włączania silnika do napędu noża i krzyżaka. Nie trzeba zatem demontować noża ani krzyżaka na czas wykonywania wyżej wymienionych operacji. Byłoby to konieczne, gdyby napęd wózka pochodził z napędu głównego, jak ma to miejsce w przypadku większości kosiarek do trawy.
Korzyści z wdrożenia
- wzrost wydajności
- ograniczenie energochłonności
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
kosiarka, odchwaszczanie, sianie trawy, nawożenie
Spodziewane efekty stosowania
Wiosna to prawdziwe wyzwanie dla każdego działkowicza. Wtedy idą bowiem w ruch rozmaite narzędzia i urządzenia, od siewników poczynając, przez kosiarki, a na urządzeniach odchwaszczających kończąc. Wtedy też nietrudno zauważyć, ile urządzeń potrzebnych jest aby ułatwić sobie pracę.

Jeżeli chodzi o odchwaszczanie, to obecnie stosowane przez działkowiczów metody (najczęściej chemiczne) stwarzają szereg zagrożeń i niedogodności:
a) dla zdrowia człowieka (przez kontakt herbicydu ze skórą lub oczami) – na przykład przy zastosowaniu spryskiwacza lub pędzla,
b) dla roślin ozdobnych sąsiadujących z chwastami – przy zastosowaniu ręcznych spryskiwaczy,
c) są one bardzo męczące i czasochłonne (jak na przykład rozcieńczanie herbicydu w wodzie i polewanie za pomocą konewki),
d) są mało wydajne – zwłaszcza przy zastosowaniu pędzla.

Kombajn ogrodowy w pełni rozwiązuje wyżej wymienione problemy, gdyż dzięki umieszczeniu dysz rozpylających herbicyd pod podwoziem urządzenia, człowiek jest całkowicie odseparowany od środka chemicznego. Ukierunkowanie strumieni z dysz jest tak ustawione, że ciecz nie wydostaje się poza obrys urządzenia. Dzięki temu spryskiwane są tylko te rośliny, na które najedzie się kombajnem ogrodowym.
Ponadto posiadanie kombajnu ogrodowego pozwala użytkownikowi na zredukowanie ilości sprzętu ogrodniczego dzięki skondensowaniu wielu niezbędnych w ogrodzie funkcji w jednym zmechanizowanym urządzeniu.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł - Automatyka i Robotyka
- Ogrodnictwo
Stan zaawansowania
- prototyp
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- przemysł

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/321
2017-06-28 14:02:30
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Bartosz Walentyn e-mail: bartosz@walentyn.pl tel. 604 909 927

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
14.09.2016
P.418693