Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/319

Urządzenie do unieruchamiania zwierzęcia i sposób jego użycia

Tytuł
Urządzenie do unieruchamiania zwierzęcia i sposób jego użycia
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do unieruchamiania zwierzęcia i sposób jego użycia. Tego typu urządzenie znajdzie zastosowanie zarówno do zastosowań naukowych, jak i weterynaryjnych wszędzie tam, gdzie kluczowe jest unieruchomienie zwierzęcia i ułożenie go pod zadanym kątem. Na rynku brakuje takich urządzeń. W wielu pracach naukowych używane są urządzenia o ograniczonej funkcjonalności, często wykonywane na zamówienie. Urządzenie składa się z dwóch kolumn o regulowanej wysokości połączonych z podstawą. Do kolumn przyłączona jest poprzeczka o regulowanym kącie ustawienia. Do poprzeczki przyłączony jest element łączący, który jest mocowany do ciała zwierzęcia. Konstrukcja urządzenia pozwala na wymianę poszczególnych elementów dzięki czemu znajduje ono zastosowanie w różnych rodzajach obrazowania przyżyciowego. Regulowanie połączeń części urządzenia umożliwia ustalenie ułożenia zwierzęcia optymalnie dla obrazowania.
Przewidywane zastosowanie
Wynalazek jest używany w eksperymentach naukowych prowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, PAN. Twórca, Kacper Łukasiewicz otrzymał w 2016 roku grant PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki dla młodych naukowców nieposiadających tytułu doktora. W ramach tego grantu będzie używać i rozbudowywać niniejszy wynalazek. Kierownik Centrum Neurobiologii (jednostki wdrażającej rozwiązania techniczne) prowadził rozmowy biznesowe z firmami zajmującymi się mikroskopią i obrazowaniem m.in. Zeiss, Leica w celu wprowadzenia wynalazku na rynek.
Korzyści z wdrożenia
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
mikroskopia, obrazowanie, unieruchamianie, neurobiologia
Spodziewane efekty stosowania
Dzięki zastosowaniu niniejszego wynalazku można unieruchomić zwierzę w zadanym ułożeniu. Umożliwia to uzyskanie optymalnych warunków do obrazowania przyżyciowego. Efektem zastosowania wynalazku jest publikacja protokołu w uznanym międzynarodowym czasopiśmie (Łukasiewicz i wsp., 2016 dostępna na: http://www.jove.com/video/53528/simultaneous-two-photon-vivo-imaging-synaptic-inputs-postsynaptic). Aktualnie wynalazek jest używany przez pracowników z trzech pracowni Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. Zastosowanie wynalazku znacznie poprawia jakość obrazowania przyżyciowego, dzięki czemu powstaną publikacje naukowe o wysokiej wartości naukowej.
Zastosowania rynkowe
- Nauki biologiczne - Weterynaria
Stan zaawansowania
- prototyp
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- przemysł
- usługi

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/319
2017-06-28 13:51:31
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Kacper Łukasiewicz k.lukasiewicz@nencki.gov.pl el. 504835708

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
04.11.2014
P.410001
224680