Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/316

Optomechatroniczny sposób bieżącej kontroli jakości obróbki strumieniowo-ściernej

Tytuł
Optomechatroniczny sposób bieżącej kontroli jakości obróbki strumieniowo-ściernej
Opis/specyfikacja
Optomechatroniczny sposób bieżącej kontroli jakości obróbki strumieniowo-ściernej, polega na tym, że fragment powierzchni poddawanej obróbce strumieniowo-ściernej poddaje się w toku obróbki działaniu wiązki promieniowania elektromagnetycznego o wybranej spośród długości lub zakresu długości fal dobranych doświadczalnie w relacji do warunków obróbki, takich jak rodzaj medium obróbczego, stopień zapylenia, temperatura obróbki, wilgotność, rodzaj materiału obrabianego. Po odbiciu od obrabianej powierzchni wiązkę zawierającą obraz topografii obrobionej powierzchni poddaje się digitalizacji w skali ustalonej doświadczalnie dla zdigitalizowanych wiązek odbitych od powierzchni o określonych stopniach obrobienia. Następnie wyniki digitalizacji w określonym zakresie skali można sygnalizować za pomocą sygnału świetlnego, dźwiękowego, świetlno-dźwiękowego lub wibracyjnego. Rejestracja wyników i lokalizacja miejsca pomiarowego odbywa się również przy użyciu karty SD, poprzez Bluetooth oraz Wi-Fi.
Przewidywane zastosowanie
Branże potencjalnego zastosowania to branża metalurgiczna - obróbka powierzchniowa, transport i logistyka, przemysł stoczniowy, przemysł maszynowy, lakiernictwo.
Potencjalni odbiorcy:
• Alumetal - Technik z siedzibą w Łodzi,
• SPAWX oddział Płock,
• Producent naczep „BODEX” – Szczerców.
Słowa kluczowe
obróbka strumieniowo ścierna, kontrola jakości powierzchni, śrutowanie, kulowanie, piaskowanie
Spodziewane efekty stosowania
Klasyczne metody kontroli opracowania powierzchni wykorzystują metody kontaktowego pomiaru parametru chropowatości. Fragment powierzchni poddawanej obróbce strumieniowo-ściernej poddaje się w toku obróbki działaniu wiązki promieniowania elektromagnetycznego o długości fali długości fal, wybranej spośród długości fal dobranych uprzednio doświadczalnie w relacji do warunków obróbki.
Ponadto, operator pistoletu śrutowniczego jest informowany (np. sygnałem dźwiękowym lub wizualnym) o nieprawidłowo opracowanej powierzchni natychmiast po dokonaniu pomiaru.
Brak rozwiązań tego typu kontroli powierzchni na rynku branżowym. Dotychczasowe kontrole odbywają się po zakończonym procesie oczyszczania powierzchni (obróbki strumieniowo- ściernej), ponadto wykorzystują one głównie pomiary w trybie kontaktowym (klasyczne pomiary chropowatości powierzchni) co dodatkowo ogranicza możliwości zastosowania co do miejsca i warunków otoczenia (zakurzone pomieszczenia)
Zastosowanie stykowego czujnika zwiernego z dociskiem magnetycznym znacząco podwyższy prawidłowość i powtarzalność dokonywania pomiarów oraz bezpieczeństwo pracy. Wiązka światła detektora zostanie uruchomiona dopiero po prostopadłym zetknięciu się głowicy pomiarowej z kontrolowana powierzchnią, co zapobiegnie oświetlaniu oczu pracownika.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/316
2017-06-28 13:37:58
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
mgr inż. Paulina Byczkowska, paulina.byczkowska@p.lodz.pl, 660-783-251

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
28.04.2016
P. 417073