Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/300

Urządzenie do ograniczenia ruchu kabiny, zblocza lub przeciwwagi dźwigu

Tytuł
Urządzenie do ograniczenia ruchu kabiny, zblocza lub przeciwwagi dźwigu
Opis/specyfikacja
Istotą działania urządzenia do ograniczania ruchu kabiny, zblocza lub przeciwwagi dźwigu jest możliwość mechanicznego zablokowania ruchomych elementów urządzenia dźwigowego w takim zakresie aby ograniczyć maksymalny zjazd kabiny do dołu lub maksymalny przejazd do góry celem stworzenia bezpiecznej strefy dla osoby przeprowadzającej czynności konserwacyjne. Urządzenie składa się z nieruchomej podstawy mocowanej do podłoża, do której mocowane są łączniki otwarcia i zamknięcia, jak również wałek obrotu ramienia i wałek ogranicznika otwarcia, przy czym poprzez wałek obrotu ramienia zamocowane jest ruchome ramię do którego zamocowana jest zwora łącznika zamka, krzywka łącznika, sprężyny połączone z podstawą i wałek ogranicznika otwarcia który sprzężony jest z wałkiem ogranicznika otwarcia zamocowanym w podstawie za pomocą ogranicznika otwarcia. Działanie układu składającego się z nieruchomej podstawy, ruchomego ramienia, wałka obrotu ramienia, wałków ogranicznika, sprężyn ogranicznika otwarcia i zasuwy z cięgnem bowdena polega na tym, że po zwolnieniu zasuwy, poprzez siłę wywieraną za pomocą sprężyn ruchome ramię odchyla się o wymagany kąt do pozycji aktywacji w osi wałka obrotu ramienia.
Przewidywane zastosowanie
Wynalazek służący do tworzenia tymczasowej strefy bezpieczeństwa dla konserwatorów w nadszybiu lub/i podszybiu dźwigu osobowego, poprzez mechaniczne zablokowanie elementów dźwigu (zblocza w nadszybiu dźwigu hydraulicznego lub ramy kabinowej w podszybiu dźwigów hydraulicznych i elektrycznych) zgodnie z normą PN-EN 81-21+A1:2013-02. Wynalazek stosowany i sprzedawany przez producenta dźwigów osobowych – Lubelską Wytwórnię Dźwigów Osobowych Lift Service S.A. i włoską firmę CMM Mezzago.
Słowa kluczowe
zblocze, urządzenie dźwigowe
Spodziewane efekty stosowania
Wynalazek tworzy tymczasową strefę bezpieczeństwa – czyli przestrzeń niezbędną do pracy konserwatora w urządzeniach dźwigowych w których przestrzeń dla czynności konserwacyjnych jest na tyle mała, że zagraża zdrowiu lub życiu konserwatora (wymagane minimalne wymiary przestrzeni bezpieczeństwa określa norma dźwigowa PN-EN 81-21+A1:2013-02). Efektem zastosowania wynalazku jest umożliwienie konserwatorom urządzeń dźwigowych bezpiecznej pracy podczas czynności konserwacyjnych.
Stan zaawansowania
- technologia zastosowana na rynku
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- przemysł

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/300
2016-08-02 10:25:12
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Kamil Szydło email: kamil-szydlo@wp.pl tel. 512-296-807

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
17.10.2014
P.409841