Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/291

Urządzenie do przetwarzania impulsowej energii grawitacyjnej na energię elektryczną

Tytuł
Urządzenie do przetwarzania impulsowej energii grawitacyjnej na energię elektryczną
Opis/specyfikacja
Przedmiotem zgłoszenia patentowego jest urządzenie do przetwarzania impulsowej energii grawitacyjnej na energię elektryczną, stosowane w warunkach losowo występujących impulsów dynamiczno-grawitacyjnych. Impulsy te będą ulegały transformacji kolejno na energie ciśnienia powietrza, mechaniczną, a w rezultacie elektryczną, która będzie magazynowana lub oddawana bezpośrednio na sieci elektroenergetycznej. Urządzenie zawiera sprężarkę wyporową powietrza napędzaną wahliwym mechanizmem dźwigowym oraz siłownik tłokowy napędzający przekładnię zębatkową. Zębatka łączy się z wałem przez sprzęgło jednokierunkowe i koło zamachowe z generatorem prądu elektrycznego. Sprężarka wyporowa połączona jest z akumulatorem ciśnienia, z którego zasilany jest siłownik poprzez bistabilny zawór rozdzielający sterowany pneumatycznie sygnałami: z zaworu z regulacją ciśnienia przesterowania oraz zaworu krańcowego górnego martwego punktu siłownika.
Przewidywane zastosowanie
Urządzenie może być zastosowane w infrastrukturze komunikacyjnej, głównie w miejscach o znacznym ograniczeniu prędkości dla pojazdów, np. parkingach, przed znakiem drogowym „Stop”, przed szlabanami, przy bramkach na autostradach, na stacjach benzynowych. Zastosowanie przewidziano również w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego (np. schody, windy, znacznie uczęszczane ścieżki spacerowe, korytarze, podejścia) lub rowerowego (np. parkingi dla rowerów, ścieżki rowerowe). Dodatkowa możliwość zastosowania pojawia się w zakładach przemysłowych wykorzystujących układy pneumatyczne, gdzie przygotowane powietrze-medium jest wypuszczane z instalacji pod niskim ciśnieniem w dużej ilości. Stanowi to oczywistą stratę, którą urządzenie może zamienić na energię elektryczną. Istotną cechą proponowanego rozwiązania jest możliwość podpięcia kilku różnych źródeł odzysku energii do jednego układu konwersji energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu układ zajmuje niewielką powierzchnię.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
- ograniczenie energochłonności
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
efektywność energetyczna, odzysk energii, magazynowanie energii, energetyka prosumencka, nowa forma konwersji energii, układ pneumatyczny niskiego ciśnienia
Spodziewane efekty stosowania
Progi zwalniające stosowane są powszechnie do ograniczenia prędkości pojazdów, poprawia to bezpieczeństwo w ruchu drogowym i zmniejsza ilość wypadków. Podczas przejazdu przez ten element infrastruktury drogowej tracona jest niepowrotnie energia przejeżdżających samochodów. Zastosowanie proponowanego rozwiązania pozwala na odzysk tej energii i zmagazynowanie jej, wykorzystanie na bieżące potrzeby, bądź oddanie do sieci.
Proponowany wynalazek ze względu na swoją specyfikę jest prosty w montażu, nie wymaga przebudowy jezdni, a także nie niszczy nawierzchni. Dzięki temu jest on łatwy i tani w montażu. Dzięki zastosowaniu „Urządzenia do przetwarzania impulsowej energii grawitacyjnej na energię elektryczną” można odzyskać traconą bezpowrotnie (do środowiska) energię i wykorzystać ją do innych celów, zmniejszając jednocześnie pobór energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej bądź innego źródła. Ogranicza to bieżące koszty energii elektrycznej, a także wywiera pozytywny wpływ na klimat. Ze względu na obecne tendencje panujące w gospodarce i polityce rozwój energetyki ukierunkowany jest na ograniczenie emisji i podniesienie sprawności instalacji energetycznych. Proponowany wynalazek doskonale wpisuje się w te trendy pozwalając na efektywniejsze wykorzystanie paliwa spalanego w samochodach (odzysk energii hamowania), a także zmniejszając (sumarycznie) emisję gazów cieplarnianych.
Zastosowania rynkowe
- Energia
- Transport
Stan zaawansowania
- prototyp
- zakończone badania
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi
Informacje dodatkowe
W pierwszej fazie realizacji projektu przeprowadzono wstępne obliczenia poszczególnych elementów oraz efektywności całego układu. Zaproponowano optymalną konstrukcję i wybrano odpowiednie komponenty. Została stworzona wstępna dokumentacja techniczna wynalazku. Efektem pracy jest prototyp w skali technicznej aktualnie znajdujący się w fazie testów.

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/291
2016-08-02 07:42:54
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Krzysztof Kastelik fakstel.kk@gmail.com tel.: +48 791052777

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
24.09.2015
P.414139