Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/271

Gwóźdź śródszpikowy, rozprężny z przegubowym mechanizmem o oddzielnym ryglowaniu części proksymalnej i dystalnej

Tytuł
Gwóźdź śródszpikowy, rozprężny z przegubowym mechanizmem o oddzielnym ryglowaniu części proksymalnej i dystalnej
Opis/specyfikacja
Istotą wynalazku jest konstrukcja gwoździa śródszpikowego rozprężnego z przegubowym mechanizmem o oddzielnym ryglowaniu części proksymalnej i dystalnej, stosowanego w stabilizacji złamań trzonów kości długich. Elementami rozwiązania są mechanizm wewnętrznego ryglowania gwoździa w kanale szpikowym, oraz trzon. Mechanizm ryglowania składa się z przegubowego rozpieracza i śrub osadzanych w korpusie dalszym i bliższym, natomiast trzon o różnych długościach przeznaczony jest do łączenia obu chwytów. Działanie mechanizmu ryglowania polega na obrocie śruby, warunkującym przesunięcie elementu gwintowanego rozpieracza w kierunku głowy śruby, rozszerzający tym samym elementy czynne gwoździa i zwiększający jego średnicę.
Zaletą rozwiązania jest zastosowanie przegubowego mechanizmu o oddzielnym ryglowaniu, w wyniku czego nie jest wymagane stosowanie dodatkowych elementów stabilizujących, jak np. wkręty korowe oraz zmniejsza się inwazyjności i czasochłonności ryglowania gwoździa w kanale szpikowym.
Przewidywane zastosowanie
Wynalazcy przewidują zastosowanie rozwiązania w operacyjnym leczeniu złamań trzonów kości długich, poprzez zapewnienie właściwej stabilizacji i możliwościami zespolenia warunkowanymi wprowadzeniem odmiennej metody ryglowania. Wśród firm, które mogłyby być zainteresowane produkcją i sprzedażą nowego typu gwoździ śródszpikowych, należy wymienić takie firmy jak: ChM (Białystok) – producent implantów i narzędzi dla ortopedii i traumatologii, MEDGAL (Białystok) – implanty i instrumentaria ortopedyczne, BHH MIKROMED (Dąbrowa Górnicza) – produkcja implantów ortopedycznych, Stryker, Johnson&Johnson – produkcja całego instrumentarium i implantów ortopedycznych, zasięg globalny.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
gwóźdź śródszpikowy, rozprężny gwóźdź śródszpikowy, mechanizm przegubowy
Spodziewane efekty stosowania
Zastosowanie rozwiązania umożliwi wprowadzenie mało inwazyjnej metody ryglowania gwoździa śródszpikowego w leczeniu złamań trzonów kości długich. Metoda ta w swoim założeniu minimalizuje ingerencję w struktury ludzkiego organizmu, a co za tym idzie powinna skutkować możliwościami przyspieszenia procesu rekonwalescencji. Osiągnięcie spodziewanego efektu jest możliwe dzięki zrównoważonemu warunkowaniu fizjologicznego procesu osteosyntezy, poprzez wyeliminowanie z konstrukcji elementów ryglujących mogących wpływać na nadmierne przesztywnienie układu, a tym samym procesy osteolizy.
Zastosowania rynkowe
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- model
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/271
2016-08-01 10:10:24
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Miłosz Łejmel mi.lejmel@gmail.com

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
27.08.2015
P.413702