Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/269

Sposób dekontaminacji surowców roślinnych ozonem

Tytuł
Sposób dekontaminacji surowców roślinnych ozonem
Opis/specyfikacja
Przedmiotem mojego wynalazku jest dekontaminacja materiałów roślinnych w złożu fluidalnym lub dynamicznym wytworzonym za pomocą tlenu, powietrza lub gazu obojętnego, korzystnie powietrza, o stężeniu ozonu 1-300 g/m3, w temperaturze 10-60°C, korzystnie 20°C, w czasie 1-180 minut, przy czym higienizacji poddawany jest surowiec w postaci świeżej bądź suszonej. Oczyszczony materiał przenoszony jest metodą transportu pneumatycznego z komory do sekcji opakowań jednostkowych (brak wtórnego skażenia). Analiza mikrobiologiczna po dekontaminacji ozonem wykazała 100% stopień redukcji poziomu skażenia mikroorganizmami. W ilościach składników biologicznie aktywnych zawartych w surowcach roślinnych przed i po procesie dekontaminacji nie wykazano istotnych różnic statystycznych, co wskazuje, że oryginalna procedura pozwala uzyskać komponenty roślinne zarówno o oczekiwanej jakości mikrobiologicznej jak i sensorycznej.
Przewidywane zastosowanie
Prosta konstrukcja aparatu do dekontaminacji surowców roślinnych i mała energochłonność stosowanych generatorów ozonu powoduje, że mój wynalazek znajduje zastosowanie w zakładach produkcji naturalnych komponentów roślinnych. Beneficjentami nowej technologii będą producenci zarówno surowców roślinnych jak i inne gałęzie przemysłu (przetwórstwo spożywcze, przemysł farmaceutyczny) stanowiący dla nich odbiorcę docelowego. Technologia, która jest przedmiotem wynalazku spełnia kryteria pojęcia innowacji technologicznej, gdyż dotyczy zmian technicznych (ozonowanie, złoże fluidalne lub dynamiczne) – innowacja procesowa, prowadzących do stworzenia nowej technologii dekontaminacji surowców roślinnych ozonem w złożu fluidalnym/dynamicznym oraz nowych produktów (o większej zawartości związków biologicznie aktywnych) i usług (dekonataminacja przypraw i ziół) zaspakajających dotychczasowe potrzeby klientów w nowy bardziej kompetentny sposób – innowacja produktowa. Wprowadzenie w zakładach zielarskich wynalazku pozwoli zaspokoić istotne potrzeby (jakość) przemysłu spożywczego czy farmaceutycznego w lepszy i bardziej efektywny sposób. Wdrożenie wynalazku będzie miało bezpośredni wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa. Wprowadzenie na rynek produktów ziołowych i przypraw o wysokiej czystości mikrobiologicznej jest istotne nie tylko na ochronę zdrowia indywidualnego konsumenta, ale także zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego produktów spożywczych o niskim stopniu przetworzenia czy produktów garmażeryjnych.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
- zgodność z normami
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
Przedmiotem mojego wynalazku jest dekontaminacja materiałów roślinnych w złożu fluidalnym lub dynamicznym wytworzonym za pomocą tlenu, powietrza lub gazu obojętnego, korzystnie powietrza, o stężeniu ozonu 1-300 g/m3, w temperaturze 10-60°C, korzystnie 20°C, w czasie 1-180 minut, przy czym higienizacji poddawany jest surowiec w postaci świeżej bądź suszonej. Oczyszczony materiał przenoszony jest metodą transportu pneumatycznego z komory do sekcji opakowań jednostkowych (brak wtórnego skażenia). Analiza mikrobiologiczna po dekontaminacji ozonem wykazała 100% stopień redukcji poziomu skażenia mikroorganizmami. W ilościach składników biologicznie aktywnych zawartych w surowcach roślinnych przed i po procesie dekontaminacji nie wykazano istotnych różnic statystycznych, co wskazuje, że oryginalna procedura pozwala uzyskać komponenty roślinne zarówno o oczekiwanej jakości mikrobiologicznej jak i sensorycznej
Spodziewane efekty stosowania
Metoda dekontaminacji surowców roślinnych ozonem pozwoli sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających odbiorców, zarówno w kwestii czystości mikrobiologicznej jak i zachowania odpowiednich cech sensorycznych.
Mój wynalazek pozwoli w przyszłości wprowadzić na rynek surowce roślinne o wysokiej czystości mikrobiologicznej, co może przełożyć się nie tylko na ochronę zdrowia indywidualnego konsumenta, ale także zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego.
Wdrożenie wynalazku wywrze pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez wprowadzenie na rynek procesu produkcyjnego, zmiany technologicznej przyjaznej dla środowiska naturalnego.
Ponadto pozwoli na zastąpienie sterylizacji radiacyjnej ziół i przypraw ozonowaniem, co będzie skutkowało uzyskaniem produktu roślinnego o niezmienionej jakości, z zachowaniem składu jakościowego i ilościowego związków determinujących jego walory. Metoda ozonowania jest znacznie tańsza w porównaniu z metodą sterylizacji radiacyjnej, przy uzyskaniu porównywalnych rezultatów, zatem jej zastosowanie przyniesie wymierny efekt ekonomiczny. Zastosowanie metody będzie prowadziło do otrzymania produktów spełniających wszystkie kryteria określenia jako produktu innowacyjnego, o cechach funkcjonalnych (zawartość związków biologicznie aktywnych) odróżniających od konkurencyjnych produktów aktualnie dostępnych na rynku.
Wprowadzenie innowacyjnej technologii pozwoli na dywersyfikację horyzontalną przedsiębiorstw, co utrzyma i poprawi pozycje konkurencyjną firm, przede wszystkim ze względu na działania w znanych dziedzinach i segmentach rynku (zielarstwo) oraz wpłynie na wzrost potencjału ekonomicznego zakładów.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł chemiczny
- Nauki biologiczne - Biotechnologia / farmaceutyka
- Nauki biologiczne - Kosmetologia / kosmetyka
- Nauki biologiczne - Weterynaria
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- zakończone badania
- technologia gotowa do zastosowania
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
Informacje dodatkowe
Technologia będąca przedmiotem zgłoszeń patentowych P. 404527 i 404528 jest innowacyjnym rozwiązaniem, a badania są prowadzone w reaktorze, którego rozwiązania konstrukcyjne są przedmiotem mojego zgłoszenia patentowego (zgłoszenie patentowe do UP RP P. 409933). Zestaw badawczy wyposażony jest w mechanizm wstrząsowo-obrotowy (4 programy) z układem sterującym. Wybór programu zależy od struktury materiału roślinnego, co umożliwia właściwy kontakt ozonu z surowcem

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/269
2016-08-01 09:45:24
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Agnieszka Brodowska agnieszka.brodowska@dokt.p.lodz.pl

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
01.07.2013
P.404528