Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/248

Sposób tworzenia nanodrutów na granicy faz woda/powietrze

Tytuł
Sposób tworzenia nanodrutów na granicy faz woda/powietrze
Opis/specyfikacja
2) Przedmiotem wynalazku jest sposób tworzenia nanodrutów na granicy faz woda/powietrze obejmujący kompresję półprzewodnikowych lub metalicznych nanocząstek stabilizowanych ligandem organicznym, charakteryzujący się tym, że zawiera następujące etapy, zgodnie z którymi: a) nanosi się na powierzchnię wody roztwór nanocząstek i stabilizującego liganda organicznego w obojętnym rozpuszczalniku organicznym, następnie po rozprowadzeniu się tego roztworu na powierzchni granicy faz woda/powietrze, b) wykonuje się kompresję uzyskanego filmu, polegającą na zmniejszaniu powierzchni przypadającej na cząsteczkę substratu na powierzchni wody, z wytworzeniem się nanodrutów, a następnie c) otrzymane nanodruty przenosi się z powierzchni wody i osadza na stałym substracie, albo d) otrzymane nanodruty zbiera się z powierzchni wody i przechowuje w postaci stałej lub jako roztwór w rozpuszczalniku organicznym, do ponownego użycia. W sposobie według wynalazku jako nanocząstki stosuje się kropki kwantowe.
Przewidywane zastosowanie
Cienkie filmy i nanodruty kropek kwantowych ZnO od niedawna są przedmiotem intensywnych badań. Ze względu na właściwości półprzewodnikowe i fluorescencyjne materiał może być stosowany w optoelektronice (konstrukcja tranzystorów, elementów piezoelektrycznych, płaskie wyświetlacze, urządzenia fotowoltaiczne, lasery, tranzystory).
Nanodruty można również zastosować do budowy tanich, szybkich detektorów i elementów sensorycznych.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- wzrost wydajności
Słowa kluczowe
swobodnie cienki film, nanodruty, kropki kwantowe, waga Langmuira- Blodgett, fluorescencja, półprzewodnik

Spodziewane efekty stosowania
Użycie wagi Langmuira-Blodgett sprawia, iż w porównaniu z innymi metodami uzyskuje się najlepszą kontrolę nad właściwościami filmów czy nanodrutów. Manipulacja parametrami takimi jak ciśnienie powierzchniowe, ilość naniesionego materiału na wagę pozwala na modyfikacje właściwości otrzymanego materiału.. W dotychczas opisanych metodach stosuje się drogą aparaturę (np. lasery pulsowe) czy wymagające warunki reakcyjne (wysokie temperatury, ciśnienie), które na dodatek są czasochłonne. Sposób otrzymywania materiału przy pomocy wagi Langmuira-Blodgett jest szybki, nie wymagający dużych nakładów finansowych. Prace prowadzi się w temperaturze pokojowej i ciśnieniu atmosferycznym. Pozwoli to ograniczyć koszty produkcji. Technika przedstawia zastosowanie laboratoryjne, jednak użycie większego koryta pozwoli na otrzymywanie filmów na skalę przemysłową, więc przenoszenie skali w tym wypadku nie jest ograniczeniem.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł - Produkcja przemysłowa
- Przemysł materiałowy
- Technologie informatyczne
- Elektronika, mikroelektronika
- Telekomunikacja
Stan zaawansowania
- badania na etapie laboratoryjnym
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- przemysł
- usługi

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/248
2014-08-27 14:10:55
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
mgr inż. Kinga Matuła matulakinga.prz@gmial.com, kmatula@ich.edu.pl tel: +48 511 722 755

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
04.10.2012
P.401054